زگیل گل کلمی تهاجمی درمان فقط در یک جلسه

درمان سریع زگیل

زگیل گل کلمی یک بیماری مقاربتی پوستی ویروسی است که عموماً بدون علائم است و در برخی موارد می‌تواند منجر به ظهور علائمی مانند خال یا زائده سفت گوشتی، خارش و خونریزی می‌شود. بهترین راه درمان آن لیزر درمانی میباشد.

 این ضایعات پوستی زشت و ناخوشایند، علاوه بر ایجاد مشکلات زیبایی، می توانند باعث اذیت و آزار روحی نیز بشوند. اما آیا می دانید زگیل گل کلمی دقیقاً چیست و چگونه می توان از بروز آن جلوگیری کرد یا آن را درمان نمود؟ در این مقاله با هم به بررسی جامع این بیماری پوستی شایع از علل ایجاد تا روش های درمان و پیشگیری می پردازیم؛. همراه ما باشید تا با زگیل گل کلمی بیشتر آشنا شوید و بتوانید راه های مقابله با این مشکل پوستی رایج را پیدا کنید.

زگیل گل کلمی چیست؟

زگیل یکی از بیماری­ های مسری است که مانند یک زائده بر روی پوست ایجاد می­شود. این پدیده انواع متعددی دارد که اکثریت آن­ها بی­ خطر هستند و پس از مدتی ناپدید می­شوند. اما یکی از گونه­ های پر خطر آن زگیل گل کلمی یا تناسلی می­باشد که از راه رابطه جنسی منتقل می­شود و در حالت حاد ممکن است به سرطان رحم نیز منتهی شود.

زگیل های گل کلمی خاردار جزء دسته زگیل هایی هستند که امکان انتشار و سرایت آنها به شدت بالا بوده و متاسفانه روش های معمول حفاظتی نظیر کاندوم نمیتواند مانع سرایتشان شود.درمان شامل نابودی کلونی ویروسی در روی پوست با دستگاه پلاسماجت بوده که با تزریق واکسن گارداسیل در سه دوز کامل میگردد و احتمال عود را به زیر ۵ درصد میرساند.

عکس زگیل تناسلی در داخل واژن

عکس زگیل گل کلمی

زگیل تناسلی گل کلمی

زگیل گل کلمی یا تناسلی زائده گوشتی و کلمی شکل است که در اندام تناسلی مردانه و زنانه بوجود می­ آید. این بیماری در نواحی مرطوب اندام تناسلی بیشتر خود را نشان می­دهد. با توجه با پایین آمدن سن روابط جنسی و تغییر الگوهای مراقبتی و همچنین عدم توجه افراد به نکات بهداشتی متاسفانه امروزه با رواج این بیماری روبرو هستیم. ویروس زگیل تناسلی گل کلم عمدتا از راه روابط جنسی انتقال می­یابد.

زگیل کلمی انواع ضایعات گوشتی مانند هستند که گل کلمی مانند یا قهوه ای و مسطح بر روی پوست هستند که معمولا کوچک بوده و از سطح پوست بیرون زده اند. علت ابتلا به این ویروس ها نوعی از ویروس ها به نام hpv و دلیل عمده آن ارتباط جنسی از طریق فرد آلوده به زگیل است

این پدیده عمدتا در سنین بین 15 تا 35 سال که فعالیت جنسی بیشتری وجود دارد مشاهده می­شود. مانند سایر زگیل­ها ویروس HPV عامل انتقال زگیل تناسلی نیز می­باشد. باتوجه به این نکته مهم که تعدادی از گونه ­های این ویروس سبب بوجود آمدن زگیل می­شوند، درحالیکه برخی دیگر از آن­ها از عوامل ابتلا به سرطان هستند.

زگیل کل کلمی

گالری عکس زگیل تناسلی

علائم و نشانه های زگیل گل کلمی

زگیل گل کلمی می تواند به شکل های مختلفی روی پوست ظاهر شود، اما معمولاً به صورت ضایعات کوچک، زرد رنگ و شبیه به زگیل بر روی انگشتان دست و پا دیده می شود. ابتدا این ضایعات به شکل حباب آب هستند و سپس ضخیم تر و برجسته تر می شوند. گاهی اوقات آنها به صورت توده های زرد رنگی هستند که نقاط سیاه ریزی در داخل آنها به چشم می خورد.

شاید در ابتدا فکر کنید این ضایعات زشت، فقط زیبایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما واقعیت این است که آنها می توانند باعث ناراحتی و آسیب روحی شما نیز بشوند و اعتماد به نفستان را پایین بیاوند یا حتی اگ در نواحی حساس مثل ناحیه تناسلی ایجاد شوند، مشکلات جنسی و جسمی به همراه داشته باشند.

به طور کلی برای زگیل گل کلمی معمولا این علائم  وجود دارد:

 1. برآمدگی های پوستی خشک، زبر و برجسته روی پوست که معمولا رنگ قهوه ای یا سیاه دارند.
 2. ممکن است دردناک باشند، بخصوص وقتی روی آنها فشار وارد شود.
 3. معمولاً بصورت تکی یا چندتایی دیده می شوند.
 4. با لمس سطح آنها خشن و زبر است.
 5. اندازه آنها از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر است.
 6. ممکن است بعد از مدتی بزرگ شوند.
 7. در اثر خراشیده شدن یا تروما ممکن است خونریزی کنند.

خوشبختانه تشخیص زگیل گل کلمی بر اساس ظاهر و علائم آن آسان است. البته در صورت نیاز، می توان از آزمایش های پوستی نیز استفاده کرد.  پس اگر متوجه ظهور ضایعات مشکوکی شدید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا بتواند بهترین روش درمان را برایتان انتخاب کند.

زگیل تناسلی گل کلمی خطرناک است؟

زگیل تناسلی یا زگیل گل کلمی انواع مختلفی دارد که بسیار از آن­ها کم خطر و سبب بوجود آمدن زائده­ های کوچک در اندام تناسلی و مقعد می­ شود. اما برخی از آن ها که در تصاویر بالا قابل مشاهده است بسیار خطرناک و قابل سرایت می باشد.

برخی این نوع از ویروس خطری در پی ندارد و پس از مدت کوتاهی خود به خود برطرف می­شود. اما انواع پرخطر آن باعث بوجود آمدن زگیل تناسلی، عفونت­ های عمیق و در برخی از موارد سبب بوجود آمدن سرطان دهانه ­ی رحم و واژن می­شود. زگیل های تناسلی یا گل کلمی در موارد خطرزا ممکن است منجبر به سرطان دهانه رحم و واژن شوند.

روش های پیشگیری و کنترل از گسترش زگیل

خوشبختانه با رعایت نکاتی می توان از ابتلا و گسترش زگیل گل کلمی جلوگیری کرد. که در ادامه به بررسی برخی از این نکات می پردازیم:

 • مهمترین نکته، داشتن بهداشت فردی مناسب است. مرتب دست ها را با آب و صابون بشویید و از تماس مستقیم با ضایعات زگیل دیگران خودداری کنید.
 • همچنین استفاده از وسایل شخصی مانند حوله و جوراب افراد مبتلا می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد، بنابراین سعی کنید وسایل شخصی خود را جدا نگه دارید.
 • در صورت ابتلا، سریعا شروع به درمان کنید تا از گسترش آن جلوگیری شود. همچنین زگیل ها را پوشانده و از خاراندن آنها خودداری نمایید.

با رعایت بهداشت و پیگیری درمان می توانید به سادگی از گسترش زگیل جلوگیری کنید و زودتر آن را درمان نمایید. بنابراین به دفت مواظب سلامت پوست خود باشید.

روش های تشخیص زگیل گل کلمی

یکی از راه های تشخیص زگیل گل، علائم و نشانه های ظاهری آن است. در ابتدای ابتلا به این بیماری، زگیل ها مانند برآمدگی های کوچک و حتی لکه هستند. با پیشرفت بیماری، تعداد زگیل ها افزایش یافته و ممکن است تا رکتوم و روده ی بزرگ نیز برسد. زگیل های تناسلی مقعد در خانم ها و آقایان ظاهر می شود. زگیل ها معمولا علائم بسیار کمی دارند؛ به همین دلیل باید راه های تشخیص زگیل گل کلمی را به خوبی بدانیم. برای درمان زگیل گل کلمی و مقعدی باید مراحل مختلفی طی شود تا بتوان آن را به طور کامل از بین برد.
در ادامه مقاله به بررسی روش های تشخیص آن می پردازیم.

نمونه برداری از زگیل های تناسلی

یکی از راه های تشخیص زگیل گل کلمی، نمونه برداری از این ناحیه است. برای نمونه برداری ( بیوپسی ) قسمت بسیار کوچکی از زائده های پوستی را برمی دارند و به آزمایشگاه می فرستند. در نمونه برداری، تیپ ویروس HPV واضح و به طور دقیق مشخص می شود. در نمونه از روش تست پاپ اسمیر و روش مولکولی PCR استفاده می شود.
پس از انجام نمونه برداری و تشخیص ویروس، حال باید به درمان آن بپردازیم. درمان با توجه به تشخیص پزشک و نوع ویروس انجام می شود.

بیشتر بخوانید  آنژیوکراتوم از علت تا بهترین روش های درمان

آزمایش پاپ اسمیر

از معروف ترین و دقیق ترین راه های تشخیص زگیل گل کلمی، آزمایش پاپ اسمیر است. این آزمایش به طور دقیق سرطان های دستگاه تناسلی را تشخیص داده و می تواند نوع ویروس را مشخص کند. این روش با کمک دستگاهی به نام اسپکولوم انجام می گیرد. اسپکولوم باعث باز شدن دهانه ی رحم می شود و با برس مخصوص از دیواره رحم و واژن نمونه برداری می شود. این تست مختص زنان است که باید سالیانه حداقل یک بار آن را انجام دهند.

روش مولکولی PCR

در این روش از آزمایش خون و نمونه برداری استفاده می شود و می توان آن را یکی از راه های تشخیص زگیل گل کلمی دانست. انجام این روش برای تشخیص ویروس باید در آزمایشگاه پیشرفته و مجهز انجام شود. در روش مولکولی PCR هیچگونه خطایی وجود ندارد؛ زیرا ژن های ویروس را مورد بررسی قرار می دهند. می توان گفت از ایمن ترین و مطمئن ترین راه های تشخیص زگیل گل کلمی می باشد.

بهترین روش های درمانی

خوشبختانه امروزه روش های متنوعی برای درمان زگیل گل کلمی وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند تا زودتر از شر این ضایعات ناخوشایند راحت شوید.

از جمله روش های دارویی می توان به کرم ها و ژل های حاوی اسید سالیسیلیک اشاره کرد که باعث خشک شدن و از بین رفتن زگیل می شوند. البته بعضی از این داروها ممکن است کمی سوزش داشته باشند. از روش های غیردارویی نیز می توان، روش هایی مانند لیزردرمانی، کرایوتراپی (از بین بردن با استفاده از نیتروژن مایع) و الکتروکوتر نام برد که البته هزینه بیشتری دارند.

راه های درمان زگیل گل کلمی کلمی

کرم و پماد برای درمان زگیل گل کلمی

برای درمان زگیل گل کلمی، استفاده از کرم ها و پمادهای حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک و پودوفیلوتوکسین می تواند کمک کننده باشد.  این مواد باعث خشک شدن زگیل و مرگ سلول های آن می شوند. البته باید صبور باشید چرا که ممکن است چند هفته طول بکشد تا زگیل کاملا از بین برود.  برخی از این داروها حاوی موادی هستند که ممکن است باعث سوزش و خارش پوست شوند، بنابراین در ابتدا باید مقدار کمی از دارو را امتحان کنید و اگر حساسیتی به آن نداشتید، استفاده کنید. حتما حواستان باشد که دستورالعمل استفاده از دارو را به دقت رعایت کنید و فقط روی زگیل ها استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: بهترین پماد برای زگیل تناسلی

لیزر درمانی

استفاده از لیزر برای درمان زگیل گل کلمی یکی از روش های موثر و در عین حال کارامد است. در این روش، از اشعه لیزر برای از بین بردن سلول های زگیل و تحریک سیستم ایمنی بدن برای حذف ویروس عامل ایجاد زگیل استفاده می شود. البته لیزر ممکن است کمی حس سوزش ایجاد کند اما خیلی دردناک نیست. مزیت اصلی لیزر این است که می تواند زگیل ها را به طور کامل و بدون برجا گذاشتن اثر و جای زخم از بین ببرد. البته گاهی نیاز به چند جلسه لیزردرمانی است. بنابراین اگر می خواهید به سرعت و به طور موثر از شر زگیل خلاص شوید، لیزردرمانی گزینه خوبی است که حتما با پزشکتان در مورد آن مشورت کنید.

کرایوتراپی

یکی دیگر از روش های جذاب برای درمان زگیل گل کلمی، استفاده از کرایوتراپی یا همان نیتروژن مایع است. در این روش با اسپری کردن نیتروژن مایع بسیار سرد روی زگیل، سلول های زگیل دچار شوک سرمایی شده و از بین می روند. البته این کار در کسری از ثانیه انجام می شود و درد زیادی ندارد. مزیت کرایوتراپی این است که می تواند زگیل را به طور کامل از بین ببرد و دیگر برنگردد. البته ممکن است نیاز به چند جلسه درمان داشته باشد.

الکتروکوتر

استفاده از الکتروکوتر یکی دیگر از راه های درمان زگیل گل کلمی است که می تواند بسیار موثر باشد. در این روش با اتصال یک حلقه فلزی به زگیل و اعمال جریان الکتریکی، زگیل دچار سوختگی و نکروز می شود و از بین می رود. البته این کار فقط چند ثانیه طول می کشد و درد شدیدی ندارد. مزیت الکتروکوتر این است که زگیل بلافاصله و بدون برگشت دوباره از بین می رود و ممکن است برای زگیل های بزرگتر، نیاز به چند جلسه درمان باشد. اگر می خواهید سریعا از شر زگیل ها خلاص شوید، الکتروکوتر گزینه خوبی برای درمان قطعی و بدون عود زگیل است.

به طور کلی برای درمان این عارضه  صبور باشید و با پزشک مشورت کنید تا بهترین روش درمان بر اساس نوع و تعداد زگیل های شما انتخاب شود. اگر به بهترین متخصص درمان زگیل مراجعه کنید، به زودی زگیل ها از بین خواهند رفت و پوست شما دوباره صاف و زیبا خواهد شد.

عوارض احتمالی در صورت عدم درمان

عدم درمان زگیل گل کلمی می تواند منجر به بروز عوارض و مشکلاتی شود که باید آگاه باشید. اول اینکه زگیل ها می توانند گسترش پیدا کرده و به نواحی دیگر پوست سرایت کنند. همچنین با خراشیدن و تماس، خطر انتقال به دیگران افزایش می یابد.

علاوه بر این، زگیل های درمان نشده می توانند باعث التهاب، عفونت و جراحات پوستی شوند. در موارد شدیدتر، ممکن است اثرات روانی منفی مانند اضطراب و افسردگی نیز ایجاد کنند.

پس توصیه می کنیم هرچه سریع تر نزد پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را آغاز نمایید تا از عوارض احتمالی جلوگیری کنید. یادتان باشد که درمان هر چقدر زودتر شروع شود، بهبودی سریع تر و راحت تر انجام خواهد شد.

توصیه هایی به بیماران مبتلا به زگیل گل کلمی

برای بیماران مبتلا به زگیل گل کلمی، توصیه می کنیم حتما موارد زیر را رعایت کنند:

 1. هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب تجویز شود. هر چه زودتر شروع شود، درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود.
 2. دستورات پزشک را به طور کامل رعایت کنید و دوره درمان را تا انتها ادامه دهید تا زگیل ها به طور کامل از بین بروند.
 3. از خاراندن یا ساییدن زگیل ها خودداری کنید زیرا باعث گسترش آن ها می شود.
 4. مرتب دست ها را بشویید تا از انتقال به دیگران و نواحی بدن جلوگیری شود.
 5. از وسایل شخصی مانند حوله و جوراب مشترک استفاده نکنید.
 6. استرس خود را کنترل کنید زیرا می تواند منجر به تشدید زگیل شود.
 7. از پزشک بخواهید درمان های جدید را به شما معرفی کند.

خلاصه

زگیل تناسلی یا گل کلمی یکی از خطرناکترین انواع زگیل می­باشد که عمدتا از راه رابطه جنسی منتقل می­شود. دانستن این مهم که ما با رعایت نکاتی به همراه مسئولیت پذیری نسبت به شریک جنسی خود می­توانیم خطر ابتلا و همچنین انتقال این بیماری را کاهش دهیم و یا به طور کل از بین ببریم. در هر صورت رعایت بهداشت شخصی مخصوصا بهداشت جنسی می­تواند احتمال ابتلا و انتقال انواع بیمای را کاهش دهد.

سوالات متداول زگیل تناسلی گل کلمی

زگیل تناسلی گل کلمی چیست؟

زگیل تناسلی گل کلمی ضایعات پوستی کوچک و زگیل مانندی هستند که بر روی اندام تناسلی ایجاد می شوند. این ضایعات بر اثر عفونت ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

علائم شامل توده های کوچک، سفت و زگیل مانند بر روی یا داخل اندام تناسلی است. این ضایعات ممکن است دردناک یا بدون درد باشند.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
تماس با مطب