بسیاری از خانم ها و آقایان وقتی که جوشی را در ناحیه واژن و یا آلت تناسلی خود مشاهده می کنند، نگران می شوند که نکند به زگیل تناسلی مبتلا شده اند. ممکن است این عارضه ترسناک به نظر برسد ولی برای همه افراد این طور صدق نمی کند. زگیل تناسلی می تواند خطرناک باشد اما نه برای همه افراد. اگر سیستم ایمنی بدن قوی باشد، به راحتی زگیل ها را نابود خواهد کرد.

برای درمان قطعی زگیل تناسلی نیز راهکارهای درمانی متعددی وجود دارد که شما می توانید با مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی آن ها را درمان کنید.

زگیل تناسلی چیست و چگونه در بدن ظاهر می شود؟

ویروس پاپیلومای انسانی که در اختصار HPV نامیده می شود دارای 100 گونه مختلف بوده و برخی گونه های آن خطرناک هستند و فرد را به زگیل تناسلی و سرطان مبتلا می کنند. دقت کنید که HPV را با HIV اشتباه نگیرید. عارضه زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست وارد بدن انسان می شود. اگر دو نفر با یک دیگر تماس جنسی برقرار نمایند، و یکی از طرفین آلوده به این ویروس باشد به راحتی آن را به فرد دیگر انتقال می دهد.

دانه های ریزی در نواحی واژن، بیضه ها، کلاهک آلت تناسلی مردان ظاهر می شود و اگر درمان نشوند این دانه ها بزرگتر شده و ممکن است سرطانی شوند. ولی بیشتر افراد متوجه خواهند شد و به درمان روی می آورند.

زگیل تناسلی خوش خیم

ما در درمان زگیل تناسلی مفهومی به نام خوش خیم و بدخیم داریم. برخی زگیل ها خوش خیم هستند و حتی با یک پماد ساده از بین می روند اما برخی دیگر به تدریج بزرگ شده و سرطانی می شوند. اما برای همه افراد چنین چیزی صدق نمی کند.

زگیل ها به مرور زمان بزرگ می شوند و فقط در 10 درصد از افراد ممکن است ایجاد سرطان نمایند. البته نمی توان گفت که فقط ابتلا به زگیل تناسلی منجر به سرطان خواهد شد. در برخی خانواده ها سرطان به صورت ارثی نسل به نسل منقل می گردد. سابقه ابتلا به سرطان در خانواده و یا داشتن برخی بیماری های زمینه ای دیگر که می تواند فرد را به سرطان مبتلا کند، می تواند در خطرناک بودن زگیل های تناسلی تاثیر گذار باشد. زگیل تناسلی خوش خیم یا بی خطر زگیل هایی هستند که به صورت لکه هایی قهوه ای رنگ بر روی پوست ظاهر می شوند. البته باید اشاره کرد که در هفته های اول هیچ آثاری از زگیل های تناسلی بر روی پوست وجود نخواهد داشت و فرد اصلا متوجه نمی شود که زگیل تناسلی دارد.

بعد از چند هفته لکه ها به وجود می آیند و شما باید در همین زمان به پزشک متخصص زگیل تناسلی در اصفهان مراجعه کنید.

زگیل تناسلی بدخیم

زگیل های تناسلی بدخیم منجر به سرطان خواهند شد. به عبارتی یکی از دلایل ابتلا به سرطان رحم، زگیل تناسلی است. در دهانه رحم زگیل های تناسلی رشد می کنند و سپس به داخل رحم انتقال پیدا می کنند. همین امر منجر به سرطان رحم در برخی افراد خواهد شد.

بیشتر بخوانید: راه های تشخیص زگیل تناسلی خوش خیم و بدخیم

چی کار کنیم که به زگیل تناسلی خوش خیم یا بدخیم دچار نشویم؟

  • در هنگام رابطه جنسی از سلامت شریک جنسی خود مطمئن شوید. پیگیری کنید که به بیماری های جنسی مبتلا نباشد. اگر دچار شک و تردید هستید از او بخواهید که آزمایش زگیل تناسلی دهد. البته آزمایش ها هم به طور کامل مشخص نمی کنند که فرد زگیل تناسلی دارد یا خیر.
  • در صورت ابتلا، از رابطه جنسی دهانی و مقعدی خودداری نمایید.
  • جهت چکاپ بدن، هر چند ماه یک بار نزد متخصص زگیل تناسلی در اصفهان و یا هر شهری که هستید مراجعه نمایید.
  • اگر علائم اولیه زگیل تناسلی را در بدن خود مشاهده نمودید، سریعا با پزشک مطرح نمایید. در صورتی که نمی توانید برای مدتی به پزشک مراجعه کنید تشتی از آب و سرکه سیب طبیعی تهیه نمایید و در آن بنشینید.
  • در دوران بارداری از رابطه جنسی مشکوک خودداری نمایید.
  • برای خانم هایی که باردار هستند و به زگیل تناسلی دچارند، انجام اقدامات خودسرانه امکان پذیر نیست.
  • تزریق واکسن زگیل تناسلی و یا واکسن گارداسیل قبل از شروع فعالیت های جنسی توصیه می شود. اما برای تاثیرگذاری بهتر است در سنین نوجوانی تزریق گردد.
  • در صورت بزرگ شدن اندازه زگیل ها حتما درمان را ادامه دهید. کرایوتراپی یا سرما درمانی، کوتریزاسیون، لیزر CO2، پلاسما پن، درمادرمانی، الکتروکوتر از روش هایی هستند که به عنوان درمان قطعی و دائمی زگیل تناسلی در مردان و زنان شناخته می شوند.
  • در صورتی که زگیل های تناسلی داخل مقعد رشد کرده اند، باید روش جراحی تحت بیهوشی صورت بپذیرد.
  • اگر به سالن های اپیلاسیون می روید، حتما از بهداشت محیط اطمینان حاصل کنید.

متخصص زگیل تناسلی در اصفهان

برای درمان زگیل تناسلی کادر مطب دکتر علیرضا عابدی در اصفهان پذیرای شما عزیزان می باشد. درمان زگیل تناسلی در اصفهان با دستگاه های جدید و به روش کرایوتراپی و پلاسما تراپی در مطب انجام می شود. پزشک ابتدا بیمار را معاینه خواهد کرد و از سوابق بیماری او آگاه می شود و بهترین روش درمانی را برمی گزیند. زگیل های تناسلی خفیف به راحتی با دارو و انواع پمادها درمان می شوند. برای خانم های باردار درمان به ایمن ترین شکل ممکن و طبق نظر پزشک متخصص زنان انجام خواهد شد.

سوالات متداول زگیل تناسلی خوش خیم

چگونه زگیل تناسلی مقعدی را با هموروئید یا بواسیر اشتباه نگیریم؟

باید به ظاهر توجه کنید. زگیل تناسلی حالت رگه ای دارد و سرصاف نیست ولی بافت هموروئید از خون تشکیل شده است. به عبارتی یک کیسه ای کوچک که ترکیب آن از خون بوده هموروئید را تشکیل داده است.

آیا ارتباطی میان ایدز و زگیل تناسلی وجود دارد؟

هر دو از طریق تماس جنسی به بدن منتقل می گردند. ولی ایدز با تماس پوست به پوست منتقل نمی گردد. بلکه از طریق خون آلوده به بدن منتقل می شود. تیغ آلوده، زخم باز، وسایل استریل نشده دندان پزشکی از عواملی هستند که ایدز را به راحتی منتقل می کنند.

زگیل تناسلی علاوه بر اندام های جنسی در کجاها ظاهر می شود؟

در لب و حلق. در صورتی که رابطه جنسی دهانی صورت پذیرد زگیل در انتهای حلق و لب ها ظاهر می گردد.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب