راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

یکی از شایع‌ترین راه های انتقال زگیل تناسلی، که باعث درگیری قشر جوان جامعه شده است، رابطه‌ی جنسی می‌باشد.
به عبارت دیگر، زگیل تناسلی یکی از بیماری‌های منتقله‌ی جنسی می‌باشد؛ اما تنها راه انتقال از طریق رابطه‌ی جنسی نیست.

در برخی موارد مشاهده شده، این ویروس از طریق سایر روش‌ها به فردی دیگر سرایت کرده است. افراد مبتلا در استان اصفهان می‌توانند به بهترین متخصص زگیل تناسلی در اصفهان مراجعه کرده و نسبت به درمان خود اقدام کنند.

در ادامه‌ی این مقاله انواع راه های انتقال زگیل تناسلی در جنبه‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 زگیل تناسلی و راه های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

در مورد اینکه این بیماری چگونه منتقل میشه اصلی‌ترین راه انتقال راه جنسی هستش و از جنسی با فردی که اون ضایعات بر روی پوستش داره در لحظه‌ای که تماس جنسی هست پوسته باعث انتقال تقریبا صددرصدی زگیل به فرد دیگر خواهد شد غیر راه‌های جنسی راه‌های دیگری مثل شنا کردن در استخرهایی که مراجعه کنندگانشان آلوده هستند حتی در سالن‌های بدنسازی و ورزشی هم امکان انتقال وجود داره استفاده از حوله مشترک در حمام یا توالت مشترک یا استفاده از تیغ مشترک یا وسایل بهداشتی مشترک هم امکان انتقال بسیار زیاد می‌کنه به علاوه سالن‌های لیزر موهای زائد اگر اون پروتکل‌های مخصوص بهداشتی برای جلوگیری از انتقال زگیل استفاده نشه هم باعث به میزان انتقال در این بیماری خواهد شد.

راه های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

اکثر افراد اطلاعات کافی در زمینه‌ی ویروس HPV و راه های انتقال زگیل تناسلی را ندارند. به همین دلیل گاهی دچار ترس و وسواس می‌شوند. افرادی دیگر با عدم آگاهی در این زمینه دست به انجام کارهای خطرناکی می‌زنند که باعث ابتلای آنها می‌شود.
انتقال زگیل تناسلی به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:
• مستقیم: روش مستقیم شامل رابطه‌ی جنسی، بوسیدن و لمس کردن است.
• غیر مستقیم: روش غیر مستقیم انجام اپیلاسیون، انجام لیزر، از طریق استخر و از طریق لباسشویی می‌باشد.

باید دانست که متأسفانه، ویروس اچ پی ویhpv بسیار مسری است. این ویروس از طریق تماس پوستی منتقل می‌شود و ارتباط با فرد مبتلا می‌تواند باعث ابتلا به زگیل تناسلی شود.

ترشحات بدن در رابطه جنسی تنها یکی از راه‌های انتقال این ویروس نیست. به عبارت دیگر، ابتلا به زگیل تناسلی ممکن است فقط از طریق تماس پوستی در رابطه رخ دهد.

برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی، باید کنترل بر روابط جنسی خود داشته باشید.

انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه‌ی جنسی

همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم، اصلی‌ترین عامل انتقال ویروس HPV از طریق رابطه‌ی جنسی می‌باشد. هنگامی که در نواحی مختلف بدن تماس پوست با پوست اتفاق می‌افتد باعث انتقال ویروس به شریک جنسی می‌شود. انتقال آن در رابطه‌های بدون دخول نیز ممکن است.
داشتن روابط جنسی محافظت نشده با شرکای جنسی متعدد خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق بوسیدن

می‌دانیم که انتقال ویروس HPV از طریق رابطه‌ی جنسی دهانی امکان پذیر است. برای انتقال این ویروس معمولا نوع بوسه اهمیت دارد. بوسه با لمس زبان و دهان باز امکان ابتلا را بیشتر می‌کند.
به گفته‌ی محققان، انتقال برخی از بیماری‌های مقاربتی قطعا از طریق بوسه گسترش می‌یابد. این افراد باعث انتقال ویروس به فرد دیگر می‌شوند.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دست

همانطو که گفته شد امکان انتقال ویروس از طریق تماس پوست با پوست اتفاق می‌افتد. با توجه به نظر محققان، لمس زگیل‌های تناسلی امکان بروز عفونت را افزایش می‌دهد. همچنین لمس زائده‌های گوشتی و بلافاصله لمس دیگر قسمت‌های بدن باعث گسترش این ویروس می‌شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

از دیگر راه های انتقال ویروس زگیل تناسلی اپیلاسیون است که باعث نگرانی بسیاری از خانم‌ها شده است. برای انجام اپیلاسیون، وسایل استفاده شده باید کاملا بهداشتی و استریل شده باشند. استفاده از وسایل چندبار مصرف و ضدعفونی نشده، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
توجه داشته باشید، زمانی این ویروس منتقل می‌شود که با بدن فرد مبتلا به زگیل تناسلی اصابت داشته باشد. علاوه بر آن، خونریزی در هنگام اپیلاسیون خطر ابتلا به این بیماری و سایر بیماری‌ها را چند برابر می‌کند.
خانم‌هایی که برای انجام عمل اپیلاسیون به سالن‌ها مراجعه می‌کنند باید در انتخاب مرکز و وسایل استفاده شده حساس باشند.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزر

از سایر راه های انتقال زگیل پوستی، می‌توان به منتقل شدن آن از طریق لیزر اشاره کرد. یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های متقاضیان لیزر، ترس از ابتلا به این بیماری است. این مسئله به دستگاه لیزر رفع موهای زائد بستگی دارد. برخی دستگاه‌ها دارای سری مخصوص هستند که برای هر فرد قابل تعویض است. برخی دیگر از مدل‌های دستگاه با یک سر مشخص برای همه استفاده می‌شود. این مدل دستگاه‌ها باید کاملا با مواد مخصوص ضدعفونی شوند تا از انتقال زگیل تناسلی و سایر بیماری‌ها از فردی به فردی دیگر جلوگیری شود.
برای اطمینان از تمیز بودن سری دستگاه لیزر می‌توانید از اپراتور بخواهید روکش سلفونی برای بهداشتی بودن آن استفاده کند.
یکی از روش‌های ازبین بردن این ضایعات، لیزر زگیل تناسلی اصفهان است که مورد استقبال عموم قرار گرفته است.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لباسشویی

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افراد در رابطه با ویروس HPV توجه نداشتن به موارد جزئی است. شاید شماهم جزء آن دسته از افرادی باشید که فکر کنید ویروس در لباسشویی زنده نمی‌ماند؛ اما این چنین نیست. این ویروس ممکن است در لباسشویی و در دمای بالایی زنده بماند و تضمین درستی برای جلوگیری صددرصد از عفونت نیست.
سعی کنید لباس زیرهای خود را در ماشین لباسشویی قرار ندهید. اگر از لباسشویی‌های عمومی در هتل و دانشگاه استفاده می‌کنید، پس از شستشو، لباس‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.
ویروس زگیل تناسلی از طریق لباس و حوله‌ی آلوده منتقل می‌شود. اما با رعایت برخی نکات ساده می‌توان از آن جلوگیری کرد. امکان زنده ماندن این ویروس در محیط خارج از بدن بسیار کم است. بنابراین باید به نظافت لباس‌های زیر و وسایل شخصی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر

یکی از راه‌ های انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر است که در شرایط بسیار نادر اتفاق می‌افتد. ممکن است فرد از طریق برخورد با دیواره‌ی استخر و از طریق پا و کف پا منتقل بشه که ویروس بر روی آن زنده مانده است به این بیماری مبتلا شود. بازهم خواهیم گفت که امکان ابتلا از طریق استخر بسیار کم است.
اما امکان مبتلا شدن به سایر زگیل‌ها مانند زگیل‌هایی که بر روی دست و پا ایجاد می‌شود، وجود دارد.

آیا زگیل تناسلی از طریق لباس زیر منتقل بشه؟

اگر لباس مرطوب باشد، و جای از بدن زخم باز باشد استفاده از لباس زیر فرد آلوده می‌تواند زگیل تناسلی انتقال پیدا شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی در زنان

معمولا در خانم‌ها وجود زگیل بر روی واژن، درون آن، معقد و اطراف آن ایجاد می‌شود. این بیماری در زنان باعث بروز بیماری‌های پیچیده‌تر مانند سرطان می‌شود. بنابراین باید راه‌های انتقال و روش‌های درمان را به خوبی بدانند تا بتوانند از خطرات احتمالی پیشگیری کنند.
درمان زگیل تناسلی زنان در اصفهان توسط بهترین پزشکان حاذق و ماهر انجام می‌‌شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان

در مردان این ضایعات همانند خانم‌ها در ناحیه تناسلی، بر روی آلت تناسلی، مقعد و اطراف آن ایجاد می‌شود. در شرایط حاد ممکن است این زگیل‌ها دچار خونریزی شوند که می‌توانید به پزشک متخصص درمان زگیل در اصفهان مراجعه کنید.
راه های انتقال زگیل در زنان و مردان دقیقا شبیه به یکدیگر هستند و در هردو، ناحیه تناسلی را تحت شعاع قرار می‌دهند.

در صورت برقراری رابطه جنسی با فردی که دچار عفونت در اعضای تناسلی خود است، احتمالا شما نیز به این بیماری مبتلا خواهید شد. بهتر است برای بررسی وضعیت ابتلا به ویروس به بهترین دکتر برای زگیل تناسلی مردان در اصفهان مراجعه کنید.

راه های انتقال زگیل تناسلی به کودکان

 1. علت بروز زگیل تناسلی در کودکان به معنای سواستفاده‌ی جنسی نمی‌باشد. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، این ویروس علاوه بر رابطه‌ی جنسی، از طریق لمس کردن نیز انتقال می‌یابد.
  انتقال زگیل به کودک از طریق روش‌های زیر امکان پذیر است:
  • قبل یا در هنگام تولد از مادر آلوده به ویروس
  • لمس زگیل تناسلی بدن خود و گسترش آن به سایر نقاط بدن
  • در هنگام تعویض پوشک از طریق دست‌های شخص مبتلا به ویروس
  • در هنگام حمام کردن از طریق حوله‌ی استفاده شده توسط شخص آلوده

راه های انتقال زگیل تناسلی به دهان

در رابطه‌ی جنسی دهانی امکان انتقال ویروس توسط دهان و لب‌های شخص آلوده به فرد سالم وجود دارد. در موارد دیگر، تماس دهانی با آلت تناسلی مبتلا به زگیل تناسلی یکی دیگر از راه‌های انتقال آن می‌باشد. این بیماری در شرایط وخیم باعث ایجاد سرطان گلو و حنجره می‌شود.

تشخیص دادن زگیل تناسلی

اگر درباره تشخیص دادن HPV خود احساس نگرانی و ناراحتی می کنید، روش ها و آزمایشاتی جهت تشخیص دادن دقیق این بیماری وجود دارند HPV امکان دارد از طریق یک پاپ اسمیر روتین و یا زگیل تناسلی تشخیص داده بشود. در بیشتر موارد HPV در طی دو سال خود به خود از بین می رود.

با تمام اینها، امکان دارد پزشک درمانی برای علائم به خصوص بیماری و البته منابع حمایتی را به شخص پیشنهاد بدهد. جهت کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن و برای مقابله کردن باHPV، شما درواقع می توانید عادت ها نادرستی مانند کشیدن سیگار را ترک بکنید. درحقیقت با این کار شما قادرهستید که سطح استرستان را کاهش بدهید و همچنین رژیم غذایی خود را نیز تغییر دهید.

آیا استرس باعث زگیل تناسلی میشود؟

یکی از پرتکرارترین سوالات در رابطه با زگیل تناسلی، امکان ابتلا با استرس و اضطراب است.
روزانه صدها هزار ویروس مختلف وارد بدن ما می‌شوند که توسط سیستم دفاعی بدن از بین می‌روند. اگر در شرایطی قرار بگیریم که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود، ما به بیماری‌های مختلف مانند زگیل تناسلی دچار می‌شویم.
استرس، اضطراب، نگرانی و … از جمله مواردی هستند که در تضعیف سیستم ایمنی نقش دارند. همین موضوع باعث می‌شود افرادی که دچار نگرانی‌های زیادی هستند بیشتر در معرض بیماری قرار بگیرند.

اما استفاده طولانی مدت از داروهای آنتی بیوتیک می تواند عاملی برای ضعف سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس اچ پی وی می باشد. در واقع، بدن این افراد توان مقابله با ویروس را ندارد و بنابراین باید به موارد بهداشتی بیشتری رعایت کنند.

 

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی امکان دارد؟

خیلیا فکر میکنن که از رفتن دستشویی این بیماری منتقل میشه، مثلا میگن دستشویی عمومی استفاده کردیم و از دستشویی مشترک استفاده کردیم؛ آیا باعث انتقال زگیل تناسلی میشه؟ بله انتقال این ویروس از طریق سرویس بهداشتی وجود دارد.

 

در هنگام ابتلای کودک به زگیل تناسلی باید چه کاری انجام داد؟

استحمام، تعویض پوشک و استفاده از پمادهای مخصوص در روند بهبود نقش دارد.

 

برای پیشگیری از زگیل تناسلی چکار کنیم؟

یکی از موثرترین راه‌های پیشگیری، تزریق واکسن گارداسیل است.

4 دیدگاه دربارهٔ «راه های انتقال زگیل تناسلی»

 1. سلام آقای دکتر
  ایا ماساژ جنسی و غیر جنسی توسط شخصی که از عدم ابتلای او به زگیل و تبخال تناسلی مطمئن نیستیم باعث ابتلا به این ویروس ها می شود؟

 2. خیلی ترسناکه.
  من زگیل تناسلی دارم‌میترسم خانوادم‌بگیرن
  نمیدونم‌کی گرفتم ولی لباسامو تو ماشین میندازم جدا.
  اگه منتقل شده باشه بدبخت شدم‌که.
  حمام و سرویس هم‌گفتین میگیره
  منبع اطلاعاتتتون کجاست؟

  1. دکتر علیرضا عابدی

   درود توضیح دادیم درصد انتقال از پراهن یا سرویس خیلی ضعیف
   فقط از راه ارتباط جنسی منتقل میشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
تماس با مطب