زگیل به زبان تخصصی نوعی تومور خوش خیم است که توانایی متاستاز در مراحل اولیه را نداشته و کاملا غیر سرطانی است. زگیل در واقع یک پدیده ویروسی است و روی لایه رویی پوست ایجاد می‌شود و بسته به نوع ویروس، زگیل ایجاد شده متفاوت بوده و شرایط درمان مختلفی دارد. زگیل تناسلی حاصل فعال شدن ویروس پاپیلوم در ناحیه تناسلی است و جزء رایج‌ترین زگیل‌ها در بین انسان‌ها محسوب می‌شود. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و فناوری زگیل‌های تناسلی قابل درمان هستند و روش‌های مختلفی نیز برای آنها وجود دارد که در ادامه مقاله به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

زمانی که شما با فرد آلوده به بیماری زگیل تناسلی مقاربت انجام می‌دهید حدود یک هفته تا یک ماه زمان می‌برد تا زگیل علائم اولیه خود را نشان دهد. محل ایجاد زگیل تناسلی در مردان و زنان به دلیل تفاوت ساختاری بدن آنها مختلف است. البته لازم به ذکر است که در برخی افراد این ویروس کاملا نهفته بوده و آنها تا پایان عمر از وجود ان در بدنشان مطلع نمی‌شوند. در ادامه به طور کامل علائم زگیل تناسلی را برای شما شرح داده و سپس علائم این بیماری را به طور تخصصی در مردان و زنان را برای شناخت بیشتر شما مورد بررسی قرار می‌دهیم.

علائم بیماری زگیل تناسلی در زنان و مردان

علائم بیماری زگیل تناسلی در مردان و زنان تقریبا مشابه بوده و دارای نشانه های زیر است:

 • احساس سوزن و خارش در محل
 • وجود زائده‌های مختلف در اطراف لب‌ها و دهان در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی
 • وجود زائده‌های مختلف در محل به صورت تک به تک یا خوشه‌ای
 • وجود رطوبت و ترشح دائمی در اطراف زگیل
 • خونریزی

زگیل تناسلی چگونه درمان می‌شود؟

علائم زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی بر اساس محلی که دچار آلودگی شده است پس از گذشت مدت زمان معین شروع به ظاهر شدن می‌کند. در زنان با توجه به نوع مقاربت می‌تواند در محل‌های زیر مشاهده شود:

 • داخل واژن
 • خارج واژن
 • بر روی دهانه رحم
 • مقعد (در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی)
 • حنجره
 • دهان و لب‌ها (در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی)

از علائم زگیل تناسلی در زنان می‌توان به ترشحات غیر عادی واژن، خارش به همراه خونریزی و سوزش‌های مکرر اشاره کرد. این بیماری در زنان دارای شکل راه راه بوده و یا ظاهر گل کلم مانند دارد.

علائم زگیل تناسلی در مردان

مردان نیز مانند زنان پس از مقاربت جنسی با فرد آلوده به این بیماری، دچار علائم زگیل تناسلی می‌شود. زگیل در مردان می‌تواند در مکان‌های زیر رشد کند:

 • روی آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • دهان و لب‌ها (در صورت داشتن رابطه دهانی)
 • حنجره (در صورت داشتن رابطه دهانی)

علائم زگیل تناسلی در مردان با خارش، سوزن و حتی خونریزی در ناحیه همراه است. سعی کنید در صورت مشاهده این علائم هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی پرهیز کنید.

نکته قابل توجه این است که در بیشتر مواقع زگیل تناسلی در آقایان بدون بروز علائم بوده و در این صورت فقط باعث انتقال بیماری به شریک جنسی خود می‌شود. در برخی موارد نیز با بروز زائده‌ای کوچک شروع می‌شود که اگر برای درمان آن اقدام نشود با گذر زمان سبب بروز سرطان در ناحیه آلت تناسلی مردان می‌شود.

گالری عکس زگیل تناسلی
گالری عکس زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی

زگیل تناسلی اگر تحت درمان قرار نگیرد مشکلات بسیار بزرگ و حتی گاهی جبران ناپذیر را برای بدن فرد بیمار ایجاد می‌کند. پس سعی کنید حتما در صورت مشاهده علائم اولیه هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کرده و برای درمان آن اقدام کنید. خطرات زگیل تناسلی را در ادامه به طور کامل برای شما توضیح داده‌ایم.

ایجاد سرطان، از مهم‌ترین خطرات زگیل

سرطان در اثر ویروس HPV یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که در صورت عدم توجه و درمان آن، برای فرد ایجاد می‌شود. سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان بیشترین مراجعه کننده را داشته است. همچنین این ویروس می‌تواند باعث سرطانی شدن حنجره، مری و مقعد نیز شود.

بروز خونریزی حین ادرار، یکی دیگر از خطرات زگیل

اگر زگیل‌های تناسلی در مسیر مجرای ادراری قرار داشته باشند ممکن است فرآیند ادرار با خونریزی و درد همراه باشد. این مورد در زنان باعث خونریزی در ناحیه واژن شده و ممکن است سبب پخش شدن این بیماری در سراسر واژن شود.

خطرات زگیل تناسلی در دوران بارداری مادر

اگر شما قبل از بارداری به این ویروس مبتلا شده باشید، در دوران بارداری زگیل‌ها ظاهر خواهند شد و یا اگر هنوز آن‌ها را در بدن دارید رشد آنها افزایش پیدا خواهد کرد. موردی که بیشتر مادران را نگران می‌کند آلوده شدن نوزاد به این ویروس است. این ویروس در نوزادان معمولا سبب بروز بیماری خطرناک تنفسی می‌شود و ممکن است سبب خفگی و مرگ نوزاد شود.

سرطان زگیل زنان

سرطان رحم در زنان یکی از رایج‌ترین عوارض زگیل در زنان است به طوری که محققان معتقدند حدود 90 درصد سرطان‌های رحم به دلیل وجود ویروس HPV است. اچ پی وی انواع مختلفی دارد و در واقع همه آن‌ها سبب بروز سرطان در زنان نمی‌شوند بلکه نوع 16 و 18 آن هستند که باعث سرطانی شدن رحم خانم‌ها می‌شوند.

عکس زگیل
عکس زگیل

بیماری بعدی سرطان واژن است که در بیشتر زنان جوان بروز پیدا می‌کند، البته در بیشتر مورد افرادی که به سرطان دهانه رحم مبتلا شده اند، در صورت عدم رعایت نکات پزشکی به سرطان واژن نیز دچار می‌شوند. سرطان زگیل در زنان می‌تواند باعث ایجاد سرطان در ناحیه مقعد و همچنین سرطان‌های بدخیم دهانی شود.

روش تشخیص زگیل تناسلی

برای تشخیص این بیماری ابتدا یک معاینه ساده و معمولی توسط پزشک انجام می‌شود و شکل ظاهری و مقدار توزیع آن را در ناحیه را بررسی می‌کند. اگر این ویروس در قسمت‌های داخلی بدن مثل واژن و یا مقعد ایجاد شده باشد به وسیله دستگاه مخصوص قسمت داخلی بدن را نیز بررسی و نمونه برداری می‌کنند و پس از این که مطمئن شد شخص به این ویروس دچار است از روش‌های زیر برای بررسی بیشتر استفاده می‌کند:

تست پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی

یکی از روش‌های رایج که در بیشتر در خانم‌های بالای 30 سال استفاده می‌شود تست پاپ اسمیر است. این روش فقط برای خانم‌ها بوده و به صورت کامل از دهانه رحم و واژن آن‌ها نمونه برداری می‌کند. این روش با استفاده از یک دستگاه مخصوص دهانه رحم به آرامی باز شده و سپس به وسیله یک برس استریل شده از دیواره رحم و واژن نمونه برداری می‌شود.

آزمایش خون برای اطمینان از ابتلا به ویروس اچ پی وی

یکی از بهترین روش‌های برای تشخیص ابتلا به این بیماری انجام آزمایش خون است. شما انجام آزمایش خون و ارائه آن به آزمایشگاه‌های معتبر پس از گذر چند روز می‌توانید نتیجه آزمایش خود را دریافت کنید. این روش هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان کاربرد دارد.

برای درمان زگیل تناسلی چه باید کرد؟

برای درمان زگیل تناسلی امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های بسیار گوناگونی مطرح شده است که درمان را تا حد زیادی امکان پذیر می‌کند. برای تعیین بهترین روش درمان زگیل تناسلی شما باید ابتدا نزد پزشک رفته و با ارائه آزمایش‌های تعیین شده توسط پزشک و اجازه معاینه به او در نتیجه بهترین روش درمان زگیل تناسلی به شما ارائه می‌شود و شما می‌توانید برای درمان اقدام کنید. در ادامه به طور کامل و جامع روش‌های مختلفی که برای درمان بیماری زگیل تناسلی وجود دارد را برای شما مورد بررسی قرار داده‌ایم:

درمان قطعی زگیل تناسلی با لیزر

در درمان زگیل تناسلی با استفاده از لیزر، در واقع به این صورت است که پرتوهای فروسرخ در نقطه ای که دارای زائده زگیل است تابانده می‌شود و سبب مرگ ویروس و از بین رفتن بافت آلوده آن تا عمق 1 میلی متر پوست می‌شود. در این روش درد و سوزش به دلیل کارایی بالا دستگاه به حداقل مقدار ممکن می‌رسد. این روش ممکن است نسبت به سایر روش‌ها قیمت بیشتری داشته باشد اما نتایج بسیار امیدوار کننده‌ای را به دنبال خواهد داشت. روش انجام این درمان به صورت کاملا سرپایی بوده و حدود 30 دقیقه زمان می‌برد و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.

تشخیص زگیل تناسلی

منجمد کردن یا کرایوتراپی، روش دیگری برای درمان زگیل تناسلی

یکی دیگر از روش‌هایی با کارایی بسیار بالا که سبب بهبود بسیار عالی این بیماری می‌شود فریز کردن آن است. در این روش با استفاده از گاز سرد نیتروژن محل زگیل را منجمد کرده و همین امر به مرور باعث درمان این بیماری می‌شود. افراد با انجام این درمان معمولا دچار عوارضی مانند درد و تاول در ناحیه درمان می‌شوند که کاملا خفیف بوده و به مرور زمان از بین می‌رود.

الکتروکوتر یا سوزاندن، یک روش قدیمی اما موثر برای درمان زگیل تناسلی

یکی از روش‌های که در زمان‌های گذشته برای از بین بردن زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می‌گرفت سوزاندن زگیل است که امروزه نیز کاربرد داشته و برای درمان زگیل‌های نرم و گوشتی بسیار مناسب است.

جراحی، روش کار آمد دیگر برای درمان زگیل تناسلی

آخرین راه درمان در صورت اثر نکردن دو روش قبلی استفاده از جراحی است. در واقع با انجام جراحی ناحیه دارای زگیل، با دستگاه‌های مختلف تا حد زیادی بیماری کنترل شده و به مرور زمان درمان می‌شود.

استفاده از کرم ورگان برای درمان زگیل تناسلی

یکی از داروهای موضعی که معمولا توسط پزشک تجویز می‌شود کرم ورگان است. این کرم به دلیل داشتن مواد اولیه گیاهی و درمانی تا حد زیادی می‌تواند در کنار روش‌های بالا برای درمانی بیماری مناسب باشد. معمولا بیماران باید روزانه بین 3 الی 4 بار ناحیه مورد نظر را به این کرم آغشته کنند.

درمان صد در صد زگیل تناسلی

درمان صد در صد زگیل تناسلی به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی‌توان یک روش درمان کلی برای آن ارائه داد. پزشکان با بررسی تمامی آزمایش‌های شما و شرایط بیماری‌تان تعیین می‌کند که کدام درمان برای شما مناسب‌تر است. مثلا افرادی که دارای زگیل‌های سفت و توپر هستند نمی‌تواندن از روش سوزاندن استفاده کنند و برای آنها کاربردی نخواهد بود اما ممکن است فرد دیگری از همین روش برای درمان صد در صد زگیل تناسلی خود استفاده کند.

متخصص درمان زگیل تناسلی در اصفهان

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید برای درمان زگیل تناسلی در نظر بگرید انتخاب پزشک است. در واقع اگر پزشک شما دانش و تجربه کافی برای درمان این بیماری را نداشته باشد روند درمان شما بسیار کند پیش رفته و حتی در بعضی مواقع به دلیل انتخاب روش نامناسب برای درمان، فقط زمان و هزینه افراد صرف شده و هیچ گونه علائمی در باب درمان مشاهده نمی‌شود به همین دلیل قبل از اقدام برای درمان قطعی زگیل تناسلی حتما درباره بهترین متخصص درمان زگیل تناسلی در اصفهان تحقیق کرده و سپس پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کلینیک ما با داشتن سال‌ها سابقه درخشان در حوزه درمان قطعی زگیل تناسلی این تضمین را به شما می‌دهد که پس از مراجعه برای درمان، به طور کامل از شر این بیماری خلاص خواهید شد.

 

 

 

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب