یکی از شایع‌ترین راه های انتقال زگیل تناسلی، که باعث درگیری قشر جوان جامعه شده است، رابطه‌ی جنسی می‌باشد.
به عبارت دیگر، زگیل تناسلی یکی از بیماری‌های منتقله‌ی جنسی می‌باشد؛ اما تنها راه انتقال از طریق رابطه‌ی جنسی نیست.
در برخی موارد مشاهده شده، این ویروس از طریق سایر روش‌ها به فردی دیگر سرایت کرده است. افراد مبتلا در استان اصفهان می‌توانند به بهترین متخصص زگیل تناسلی در اصفهان مراجعه کرده و نسبت به درمان خود اقدام کنند.
در ادامه‌ی این مقاله انواع راه های انتقال زگیل تناسلی در جنبه‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: راه های تشخیص زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

اکثر افراد اطلاعات کافی در زمینه‌ی ویروس HPV و راه های انتقال زگیل تناسلی را ندارند. به همین دلیل گاهی دچار ترس و وسواس می‌شوند. افرادی دیگر با عدم آگاهی در این زمینه دست به انجام کارهای خطرناکی می‌زنند که باعث ابتلای آنها می‌شود.
انتقال زگیل تناسلی به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:
• مستقیم: روش مستقیم شامل رابطه‌ی جنسی، بوسیدن و لمس کردن است.
• غیر مستقیم: روش غیر مستقیم انجام اپیلاسیون، انجام لیزر، از طریق استخر و از طریق لباسشویی می‌باشد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه‌ی جنسی

همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم، اصلی‌ترین عامل انتقال ویروس HPV از طریق رابطه‌ی جنسی می‌باشد. هنگامی که در نواحی مختلف بدن تماس پوست با پوست اتفاق می‌افتد باعث انتقال ویروس به شریک جنسی می‌شود. انتقال آن در رابطه‌های بدون دخول نیز ممکن است.
داشتن روابط جنسی محافظت نشده با شرکای جنسی متعدد خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق بوسیدن

می‌دانیم که انتقال ویروس HPV از طریق رابطه‌ی جنسی دهانی امکان پذیر است. برای انتقال این ویروس معمولا نوع بوسه اهمیت دارد. بوسه با لمس زبان و دهان باز امکان ابتلا را بیشتر می‌کند.
به گفته‌ی محققان، انتقال برخی از بیماری‌های مقاربتی قطعا از طریق بوسه گسترش می‌یابد. این افراد باعث انتقال ویروس به فرد دیگر می‌شوند.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دست

همانطو که گفته شد امکان انتقال ویروس از طریق تماس پوست با پوست اتفاق می‌افتد. با توجه به نظر محققان، لمس زگیل‌های تناسلی امکان بروز عفونت را افزایش می‌دهد. همچنین لمس زائده‌های گوشتی و بلافاصله لمس دیگر قسمت‌های بدن باعث گسترش این ویروس می‌شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

از دیگر راه های انتقال ویروس زگیل تناسلی اپیلاسیون است که باعث نگرانی بسیاری از خانم‌ها شده است. برای انجام اپیلاسیون، وسایل استفاده شده باید کاملا بهداشتی و استریل شده باشند. استفاده از وسایل چندبار مصرف و ضدعفونی نشده، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
توجه داشته باشید، زمانی این ویروس منتقل می‌شود که با بدن فرد مبتلا به زگیل تناسلی اصابت داشته باشد. علاوه بر آن، خونریزی در هنگام اپیلاسیون خطر ابتلا به این بیماری و سایر بیماری‌ها را چند برابر می‌کند.
خانم‌هایی که برای انجام عمل اپیلاسیون به سالن‌ها مراجعه می‌کنند باید در انتخاب مرکز و وسایل استفاده شده حساس باشند.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزر

از سایر راه های انتقال زگیل پوستی، می‌توان به منتقل شدن آن از طریق لیزر اشاره کرد. یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های متقاضیان لیزر، ترس از ابتلا به این بیماری است. این مسئله به دستگاه لیزر رفع موهای زائد بستگی دارد. برخی دستگاه‌ها دارای سری مخصوص هستند که برای هر فرد قابل تعویض است. برخی دیگر از مدل‌های دستگاه با یک سر مشخص برای همه استفاده می‌شود. این مدل دستگاه‌ها باید کاملا با مواد مخصوص ضدعفونی شوند تا از انتقال زگیل تناسلی و سایر بیماری‌ها از فردی به فردی دیگر جلوگیری شود.
برای اطمینان از تمیز بودن سری دستگاه لیزر می‌توانید از اپراتور بخواهید روکش سلفونی برای بهداشتی بودن آن استفاده کند.
یکی از روش‌های ازبین بردن این ضایعات، لیزر زگیل تناسلی اصفهان است که مورد استقبال عموم قرار گرفته است.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لباسشویی

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افراد در رابطه با ویروس HPV توجه نداشتن به موارد جزئی است. شاید شماهم جزء آن دسته از افرادی باشید که فکر کنید ویروس در لباسشویی زنده نمی‌ماند؛ اما این چنین نیست. این ویروس ممکن است در لباسشویی و در دمای بالایی زنده بماند و تضمین درستی برای جلوگیری صددرصد از عفونت نیست.
سعی کنید لباس زیرهای خود را در ماشین لباسشویی قرار ندهید. اگر از لباسشویی‌های عمومی در هتل و دانشگاه استفاده می‌کنید، پس از شستشو، لباس‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.
ویروس زگیل تناسلی از طریق لباس و حوله‌ی آلوده منتقل می‌شود. اما با رعایت برخی نکات ساده می‌توان از آن جلوگیری کرد. امکان زنده ماندن این ویروس در محیط خارج از بدن بسیار کم است. بنابراین باید به نظافت لباس‌های زیر و وسایل شخصی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر

یکی از راه‌ های انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر است که در شرایط بسیار نادر اتفاق می‌افتد. ممکن است فرد از طریق برخورد با دیواره‌ی استخری که ویروس بر روی آن زنده مانده است به این بیماری مبتلا شود. بازهم خواهیم گفت که امکان ابتلا از طریق استخر بسیار کم است.
اما امکان مبتلا شدن به سایر زگیل‌ها مانند زگیل‌هایی که بر روی دست و پا ایجاد می‌شود، وجود دارد.

راه های انتقال زگیل تناسلی در زنان

معمولا در خانم‌ها وجود زگیل بر روی واژن، درون آن، معقد و اطراف آن ایجاد می‌شود. این بیماری در زنان باعث بروز بیماری‌های پیچیده‌تر مانند سرطان می‌شود. بنابراین باید راه‌های انتقال و روش‌های درمان را به خوبی بدانند تا بتوانند از خطرات احتمالی پیشگیری کنند.
درمان زگیل تناسلی زنان در اصفهان توسط بهترین پزشکان حاذق و ماهر انجام می‌‌شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان

در مردان این ضایعات همانند خانم‌ها در ناحیه تناسلی، بر روی آلت تناسلی، مقعد و اطراف آن ایجاد می‌شود. در شرایط حاد ممکن است این زگیل‌ها دچار خونریزی شوند که می‌توانید به پزشک متخصص درمان زگیل در اصفهان مراجعه کنید.
راه های انتقال زگیل در زنان و مردان دقیقا شبیه به یکدیگر هستند و در هردو، ناحیه تناسلی را تحت شعاع قرار می‌دهند.

راه های انتقال زگیل تناسلی به کودکان

علت بروز زگیل تناسلی در کودکان به معنای سواستفاده‌ی جنسی نمی‌باشد. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، این ویروس علاوه بر رابطه‌ی جنسی، از طریق لمس کردن نیز انتقال می‌یابد.
انتقال زگیل به کودک از طریق روش‌های زیر امکان پذیر است:
• قبل یا در هنگام تولد از مادر آلوده به ویروس
• لمس زگیل تناسلی بدن خود و گسترش آن به سایر نقاط بدن
• در هنگام تعویض پوشک از طریق دست‌های شخص مبتلا به ویروس
• در هنگام حمام کردن از طریق حوله‌ی استفاده شده توسط شخص آلوده

راه های انتقال زگیل تناسلی به دهان

در رابطه‌ی جنسی دهانی امکان انتقال ویروس توسط دهان و لب‌های شخص آلوده به فرد سالم وجود دارد. در موارد دیگر، تماس دهانی با آلت تناسلی مبتلا به زگیل تناسلی یکی دیگر از راه‌های انتقال آن می‌باشد. این بیماری در شرایط وخیم باعث ایجاد سرطان گلو و حنجره می‌شود.

بیشتر بخوانید: زگیل دهانی

آیا استرس باعث زگیل تناسلی میشود؟

یکی از پرتکرارترین سوالات در رابطه با زگیل تناسلی، امکان ابتلا با استرس و اضطراب است.
روزانه صدها هزار ویروس مختلف وارد بدن ما می‌شوند که توسط سیستم دفاعی بدن از بین می‌روند. اگر در شرایطی قرار بگیریم که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود، ما به بیماری‌های مختلف مانند زگیل تناسلی دچار می‌شویم.
استرس، اضطراب، نگرانی و … از جمله مواردی هستند که در تضعیف سیستم ایمنی نقش دارند. همین موضوع باعث می‌شود افرادی که دچار نگرانی‌های زیادی هستند بیشتر در معرض بیماری قرار بگیرند.

سوالات متداول راه های انتقال ویروس HPV

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی امکان دارد؟
خوشبختانه امکان انتقال این ویروس از طریق سرویس بهداشتی وجود ندارد.

در هنگام ابتلای کودک به زگیل تناسلی باید چه کاری انجام داد؟
استحمام، تعویض پوشک و استفاده از پمادهای مخصوص در روند بهبود نقش دارد.

برای پیشگیری از زگیل تناسلی چکار کنیم؟
یکی از موثرترین راه‌های پیشگیری، تزریق واکسن گارداسیل است.

3 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

3 دیدگاه

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب