پیشگیری از زگیل تناسلی با 3 روش تضمینی

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در سراسر جهان است که افراد مختلفی را درگیر می کند. اگرچه این بیماری معمولا با گذشت زمان بهبود می یابد، اما می تواند باعث ایجاد ناراحتی و عوارضی در فرد مبتلا شود. همچنین احتمال انتقال آن به شریک جنسی وجود دارد. به همین دلیل آگاهی از راه های پیشگیری و کنترل زگیل تناسلی در مردان و زنان اهمیت زیادی دارد.

اهمیت جلوگیری از زگیل تناسلی هنگامی مشخص می شود که بدانیم زگیل تناسلی شایع ترین بیماری آمیزشی است. در ادامه علائم زگیل تناسلی، راه های انتقال و نحوه پیشگیری زگیل تناسلی را بیان خواهیم کرد تا شاید بتوانیم باعث ارتقای اطلاعات بهداشت جنسی شما شویم. پس تا انتها با نحوه پیشگیری از زگیل تناسلی در اصفهان همراه باشید:

زگیل تناسلی چیست ؟

بیماری زگیل تناسلی جزو بیماری های مقاربتی بوده که بر روی ناحیه تناسلی ظاهر می شود و دارای بافتی نرم و برجسته است. این بیماری نوع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) می باشد که از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود. زگیل تناسلی ممکن است باعث درد و خارش شود.
ویروس HPV شایع ترین نوع بیماری های آمیزشی می باشد. افرادی که روابط جنسی بیشتری دارند، بیشتر از سایرین در معرض آلودگی به ویروس HPV یا زگیل های تناسلی هستند. این ویروس برای زنان خطرناک تر است زیرا برخی از انواع HPV می توانند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم یا واژن شوند.
یکی از سوالاتی که به طور شایع مطرح است این است که آیا زگیل تناسلی واگیردار است؟
در پاسخ باید گفت بله. این بیماری از طریق تماس با فرد مبتلا قابل انتقال است. بیماری زگیل تناسلی فقط از طریق سکس واژینال منتقل نمی شود بلکه می‌تواند از طریق اورال سکس یا سکس دهانی و سکس مقعدی نیز منتقل شود.

علائم زگیل تناسلی

ممکن است فرد به ویروس HPV مبتلا شده باشد اما این ویروس به صورت غیر فعال در بدن فرد باشد که در این صورت فرد ناقل بدون علامت می باشد.
به طورکلی درد، خونریزی طی رابطه جنسی، خارش و سوزش از علائم فعال شدن ویروس در بدن می باشد.
علائم زگیل تناسلی در زنان شامل تغییر ترشحات واژن در خانم ها مانند افزایش ترشحات، التهاب و ورم می باشد که ممکن است بر روی فرج، دیواره واژن، ناحیه بین فرج و مقعد، بین مقعد و دهانه رحم ایجاد شود.
زگیل تناسلی در مردان نیز ممکن است بر روی نوک آلت، محور آلت، کیسه بیضه و مقعد، به صورت ورم های کوچک به رنگ پوست نمایان شود.
دقت داشته باشید که ایجاد زگیل در دهان یا گلوی افراد ممکن است ناشی از برقراری رابطه جنسی دهانی با فرد آلوده به HPV باشد.
دکتر عابدی متخصص اورولوژی و مجاری ادراری با استفاده از روش های سریع، درمان قطعی زگیل تناسلی را برای بیماران مبتلا به ویروس انجام می دهد.

شایع ترین علائم زگیل تناسلی

راه‌های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی محسوب می شود و راه‌های انتقال آن شبیه سایر بیماری های مقاربتی است. نکته حائز اهمیت در خصوص این بیماری این است که هر نوع برخوردی با پوست محدوده تناسلی می‌تواند منجر به انتقال بیماری شود. یعنی این ویروس می‌تواند از طریق تماس با نواحی که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند منتقل شود.
به طور کلی موارد زیر خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می‌دهد:
• هرگونه رابطه جنسی واژینال، مقعدی، دهانی حفاظت نشده
• داشتن شرکای جنسی متعدد
• برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا به زگیل تناسلی
• ضعف سیستم ایمنی بدن
• انتقال از مادر به جنین در حین عبور از کانال زایمان
• انتقال از طریق سونوگرافی واژینال (این روش به ‌ندرت و درصورت عدم رعایت بهداشت اتفاق می افتد)
یکی از خدمات دکتر عابدی، لیزر زگیل تناسلی اصفهان برای درمان این بیماری است. برای معاینه و درمان با ما در تماس باشید.

اهمیت پیشگیری از زگیل تناسلی

همانطور که گفتیم زگیل تناسلی یکی از شایع ترین عفونت های مقاربتی در سراسر جهان است که تقریباً ۸۰ درصد افراد در طول زندگی خود دچار آن می شوند. اگرچه اکثر موارد زگیل تناسلی بدون علامت است و در عرض چند ماه به طور خودبخود بهبود می یابد، اما گاهی ممکن است باعث درد، خارش، زخم و التهاب در ناحیه تناسلی شود.

علاوه بر این، زگیل تناسلی می تواند بطور مداوم عود کند و در مواردی منجر به ابتلای طولانی مدت شود. همچنین خطر انتقال آن به شریک جنسی وجود دارد. بنابراین پیشگیری و کنترل به موقع بسیار حائز اهمیت است.

رعایت بهداشت فردی، استفاده از کاندوم در هر نوع رابطه جنسی، درمان سریع همسر یا شریک جنسی در صورت ابتلا، خودداری از رابطه جنسی تا زمان بهبودی کامل، جلوگیری از مصرف دخانیات و الکل، از جمله مهم ترین راه های پیشگیری و کنترل زگیل تناسلی است.

با پیشگیری و درمان به موقع می توان از بروز عوارض جدی تر این بیماری جلوگیری کرده و از انتشار آن به دیگران جلوگیری نمود. پس توصیه می شود نسبت به این موضوع با جدیت بیشتری برخورد شود.

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی

۳ روش مهم پیشگیری از زگیل تناسلی

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، ویروس اچ پی وی، عامل تقریباً ۷۰ درصد از موارد ابتلا به ضایعات پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم است و سرطان دهانه رحم ۷.۵ درصد از موارد مرگ در سرطان زنان را به خود اختصاص می‎دهد. لذا جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی و رعایت پیشگیری از زگیل تناسلی و به‌ طورکلی ویروس PHV اهمیت بسیاری دارد. در ادامه به مهم ترین راه‌های مؤثر در جلوگیری از زگیل تناسلی اشاره می‌کنیم.

رابطه جنسی ایمن و محافظت شده یا داروی جلوگیری از زگیل تناسلی

یکی از موثرترین روش‌های پیشگیری از زگیل تناسلی و سایر عفونت‌های آمیزشی داشتن رابطه جنسی محافظت شده با استفاده از محافظ دندانی و کاندوم است. کاندوم یک مانع در برابر عفونت‌های آمیزشی است اما باید توجه داشته باشید که ممکن است خطر ابتلا را به طور کامل از بین نبرد چراکه زگیل تناسلی از طریق تماس پوست با پوست به ‌راحتی منتقل می‌شود. با این حال بهترین راه پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به اچ پی وی حال استفاده از کاندوم می باشد.
همچنین یکی از راه‌های قطعی پیشگیری از زگیل تناسلی خودداری از برقراری رابطه دهانی، واژینال و مقعدی می‌شود.

واکسینه شدن

واکسیناسیون HPV یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از زگیل تناسلی است. این واکسن با نام واکسن گاردسیل برای پیشگیری از زگیل تناسلی و سرطان‌های مرتبط با آن توصیه شده است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری زگیل تناسلی، واکسن HPV را برای دختران و پسران 11 تا 12 ساله توصیه می‌کند. این واکسن به فاصله شش ماه در دو دوز تزریق می‌شود. همچنین زنان و مردان 15 تا 26 ساله نیز می‌توانند با دریافت سه دوز واکسینه شوند.

انجام منظم تست‌های غربالگری

برای جلوگیری از زگیل تناسلی و هرگونه عفونت آمیزشی باید از سلامت جنسی خود و شریکتان مطمئن باشید. انجام تست های غربالگری یک روش موثر برای اطمینان از سلامت جنسی است.

سایر راه های پیشگیری عبارتند از:

  • کاندوم جلوگیری از زگیل تناسلی
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • قطع یا کاهش مصرف سیگار و دخانیات
  • پرهیز از برقراری رابطه جنسی با شرکای متعدد
  • استفاده از پروب‌های یکبار مصرف یا ضدعفونی‌ شده در معاینات زنان

راهنمایی برای پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

اگر متوجه زگیل تناسلی در خود شده اید، نگران نباشید. راه هایی برای جلوگیری از انتشار و انتقال این بیماری به شریک جنسی وجود دارد. با رعایت این نکات، می توان از انتقال زگیل تناسلی به دیگران تا جای ممکن  جلوگیری کرد:

  • به شریک جنسی تان توصیه کنید توسط پزشک معاینه شود و در مورد زدن واکسن HPV با او صحبت کند. این واکسن از سویه های ویروسی عامل ایجاد زگیل محافظت می کند.
  • همیشه در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید و هرگز بدون کاندوم رابطه برقرار نکنید.
  • سیگار نکشید. مصرف دخانیات خطر ابتلا و عود زگیل را افزایش می دهد.
  • قبل از رابطه جنسی، در مورد بیماری های خود با شریکتان حتما صحبت کنید. این کمک می کند تا از انتشار بیماری جلوگیری شود.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که بر خلاف بیماری‌های مقاربتی دیگر، برای پیشگیری از زگیل تناسلی، کاندوم نمی‌تواند صددرصد از ابتلا به زگیل پیشگیری کند و همچنان امکان انتقال ویروس در اثر تماس نواحی تناسلی با بخش‌هایی که با کاندوم پوشانده نمی‌شوند وجود دارد. مهم ترین نکته برای پیشگیری از زگیل تناسلی این است که بهداشت جنسی را رعایت کنید. اما اگر به این ویروس مبتلا شدید، تا پیش از بهبود کامل زگیل‌ها از برقراری رابطه خودداری کنید.
درصورتی که مشکوک به ابتلا به زگیل تناسلی هستید می توانید با دکتر علیرضا عابدی متخصص اورولوژی و مجاری ادراری مشورت کنید و به درمان قطعی و سریع بیماری خود کمک کنید.

سوالات متداول راه های پیشگیری از زگیل تناسلی

 آیا استفاده از کاندوم می تواند از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کند؟

بله، استفاده صحیح و مرتب از کاندوم در هر نوع رابطهٔ جنسی اعم از واژینال، مقعدی و دهانی، بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی است.

آیا واکسیناسیون HPV می تواند از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کند؟ 

بله، واکسن HPV می تواند تا 90 درصد از ابتلا به انواع زگیل تناسلی پیشگیری کند. توصیه می شود افرادی که در معرض خطر هستند، واکسینه شوند.

آیا رعایت بهداشت فردی می تواند مانع از ابتلا شود؟

بله، رعایت بهداشت فردی به ویژه ناحیهٔ تناسلی از جمله شستشوی مرتب با آب و صابون و استفاده از لباس زیر پاکیزه، بسیار مهم است.

 آیا در دوران بارداری هم می توان به زگیل مبتلا شد؟

بله، زنان باردار هم در معرض خطر ابتلا به زگیل تناسلی هستند. بنابراین رعایت بهداشت و استفاده از کاندوم در دوران بارداری نیز توصیه می شود.

 آیا اجتناب از رابطهٔ جنسی تا زمان بهبودی کامل، لازم است؟

بله، خودداری از هرگونه رابطهٔ جنسی تا زمانی که زگیل بطور کامل درمان شود، بسیار مهم است تا از انتقال آن به دیگران جلوگیری شود.

پیمایش به بالا
تماس با مطب