زگیل تناسلی مردان چیست؟

زگیل تناسلی مردان چیست؟

بیماری زگیل تناسلی مردان چیست؟ چگونه آن را تشخیص دهیم؟ راه‌های درمان آن چیست؟ بیماری زگیل تناسلی از مهمترین بیماری‌هایی است که ممکن است آقایان به آن مبتلا شوند. درواقع، این بیماری عفونی و مسری بوده و در اثر ویروس پاپیلومای انسانی به‌وجود می‌آید.

این بیماری ظاهری ناخوشایند داشته و نسبتاً دردناک است. علاوه‌براین، به‌دلیل وجود آن در ناحیه تناسلی، ممکن است همسر یا شریک جنسی فرد از ارتباط جنسی با او خودداری کند. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که از این بیماری رنج می‌برید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

زگیل تناسلی مردان چیست؟زگیل تناسلی مردان چیست؟

این بیماری مسری و عفونی از انواع بیماری‌های مقاربتی بوده که به‌علت رابطه جنسی محافظت نشده به‌وجود می‌آید. همچنین، تعدد شرکای جنسی نیز باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می‌شود. ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV به شکل توده‌هایی برجسته و نرم با کمی زبری در نواحی آلت تناسلی، مجرای ادراری، کیسه بیضه و راست روده مردان مشاهده می‌شود. در بعضی از آقایان این این توده‌ها شکل گل کلم به رنگی تیره دارند.

شدت سرایت این بیماری عفونی بسیار بالا بوده و در صورت عدم درمان به سرعت گسترش خواهد یافت. درحقیقت، وجود چند زگیل در ناحیه تناسلی نشان می‌دهد که برای درمان دیر اقدام شده است. بعضی افراد نیز در هنگام ادرار دچار درد شده که این درد به‌علت وجود زگیل تناسلی در مسیر مجاری ادراری رخ می‌دهد.

این بیماری از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم منتقل می‌شود. البته از دیگر راه‌های انتقال آن می‌توان به رابطه جنسی دهانی و مقعدی اشاره کرد. با این وجود، بسیاری از افراد علائم نداشته و نقش ناقل ویروس HPV را دارند؛ زیرا نشانه‌های بیماری معمولاً در چند هفته یا چند ماه اول خود را نشان نمی‌دهند. درمجموع، این موارد شانس ابتلای مردان به زگیل تناسلی را بالا می‌برند:

 1. عدم استفاده از کاندوم در روابط جنسی
 2. داشتن شرکای جنسی زیاد
 3. انجام رفتارهای پرخطر مخصوصاً در جوانان کم سن
 4. عدم ختنه مردان

علائم زگیل تناسلی مردان

علائم زگیل تناسلی در مردان چیست؟ یکی از مهمترین سوالاتی که ذهن آقایان را به خود مشغول کرده این است که علائم این بیماری چیست؟ مهمترین علائم این بیماری عبارت‌انداز:

 1. وجود توده‌ها و برجستگی‌هایی با ظاهر گل کلم مانند با سطح زبر در قسمت‌های مختلف آلت تناسلی آقایان
 2. خاریدن و سوزش ناحیه تناسلی
 3. ایجاد تغییر رنگ در رنگ (صورتی یا قهوه‌ای) در قسمت آلت تناسلی
 4. داشتن درد در هنگام برقراری رابطه جنسی
 5. داشتن خونریزی هنگام رابطه جنسی

در صورت مشاهده هرکدام از علائم بالا، حتماً به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است ویروس به بدن شما وارد شده و شما به‌عنوان فردی ناقل به‌شمار می‌روید. درواقع، در این حالت، همه علائم بیماری در فرد ظاهر نمی‌شوند.

عوارض زگیل تناسلی مردان

عوارض زگیل تناسلی در مردان چیست؟ بعضی از گونه‌های زگیل تناسلی باعث پیدایش زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی می‌شود؛ ولی بعضی از گونه‌های آن، باعث ایجاد بیماری‌های جدی و خطرناک در بدن می‌شوند. از مهمترین این عوارض و بیماری‌های خطرناک می‌توان ناشی از این ویروس می‌توان به سرطان مقعد در آقایان، سرطان مقعد در مردهای همجنسگرا، سرطان آلت تناسلی مردان، سرطان لوزه، گلو و پشت زبان در مردان اشاره کرد.

روش تشخیص زگیل تناسلی مردانروش تشخیص زگیل تناسلی مردان

در صورت مشاهده علائم و نشانه‌های ذکر شده در نوک آلت تناسلی در کمترین زمان ممکن باید حتماً به پزشک بروید. معمولاً پزشکان بعد از معاینه دقیق، از شما در مورد روابط جنسی اخیرتان سوال پرسیده و با دقت همه جوانب را بررسی می‌کند. تشخیص به موقع این زگیل‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. درواقع، با تشخیص به موقع این بیماری می‌توان آن را ساده‌تر و راحت‌تر درمان کرد. به هم همین دلیل، به آقایان گرامی توصیه می‌شود که با مشاهده هرگونه از علائم ذکر شده، سریعاً با یک متخصص عفونی در این زمینه مشورت کنند.

نحوه درمان زگیل تناسلی مردان

درمان زگیل تناسلی مردان چیست؟ نحوه درمان به پیشرفت بیماری و تشخیص زگیل تناسلی بستگی دارد. گاهی اوقات پزشک علائم را بررسی کرده و نیازی به جراحی یا درمان‌های دارویی نمی‌بیند. در صورت مشاهده علائمی مانند خارش، سوزش و درد، پزشک معمولاً از درمان‌های زیر استفاده می‌کند.

استفاده از دارو برای درمان زگیل تناسلی

دارو درمانی، یکی از بهترین راه‌ها برای درمان زگیل تناسلی به‌شمار می‌رود. درواقع، دارودرمانی اولین روشی است که برای درمان زگیل مورداستفاده قرار می‌گیرد. از مهمترین این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمیکوئیمود: تولید این دارو به‌صورت پماد صورت گرفته و به‌طور موضعی قابلیت تقویت سیستم ایمنی بدن را دارد. برای جلوگیری از هرگونه تحریک پوستی و التهاب باید تا پایان درمان، به رابطه جنسی نپردازید.

پودوفیلین: این دارو به حالت ژل گیاهی تولید شده و یک راهکار موثربرای درمان زگیل تناسلی آقایان به‌شمار می‌رود. اما برای استفاده از این ژل باید حتماً به کلینیک رفته و زیرنظر پزشک از آن استفاده کنید.

 1. تری کلرو استیک: تولید این دارو به‌صورت محلول صورت گرفته و مکانیسم عمل آن، از طریق سوزاندن زگیل‌های تناسلی است.
 2. سینکاتچینز: این دارو به شکل پماد موضعی بوده و برای از بین‌بردن زگیل تناسلی در داخل یا اطراف مقعد مورداستفاده قرار می‌گیرد. هرگز سرخود ازاین پماد استفاده نکنید و طبق نظر پزشک دارو را به کار ببرید. درواقع، استفاده نادرست، منجر به عوارضی مانند خارش، سوزش و قرمزی پوست خواهد شد.
 3. سایمتیدین: یکی از بهترین داروها برای درمان زگیل تناسلی، سایمتیدین است. تولید این دارو به‌صورت خوراکی، کپسول یا شربت تولید می‌شود.
بیشتر بخوانید  زگیل گل کلمی تهاجمی درمان فقط در یک جلسه

برای درمان زگیل تناسلی در اصفهان میتونید به دکتر علیرضا عابد مراجعه نمایید.

جراحی

در صورت عدم درمان زگیل‌های تناسلی توسط دارو و یا بزرگ‌شدن بیش از حد زگیل‌ها از جراحی استفاده می‌شود. درواقع، پزشکان، روش جراحی را برای برداشتن، زگیل‌ها به کار می‌برند. از مهمترین راهکارهای مورداستفاده در جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کرایوتراپی زگیل تناسلی: این روش با استفاده از انجماد یا نیتروژن مایع (فریزکردن زگیل تناسلی) صورت می‌گیرد. درحقیقت این روش از طریق شکستن بافت زگیل عمل می‌کند. بعد از این مراحل پوست جدید در محل زگیل از بین رفته رشد می‌کند.
 • الکتروکوتر: در این روش جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل‌های تناسلی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • جراحی با وسایل مخصوص: گاهی اوقات زگیل بسیار بزرگ بوده و با روش‌های گفته شده از بین نمی‌رود. در این موارد معمولاً از بی‌حسی موضعی و بیهوشی استفاده شده و با استفاده از ابزارهای خاصی، زگیل‌ها برداشته می‌شوند.
 • استفاده از لیزر: با وجود سودمند بودن روش‌های ذکر شده، گاهی اوقات استفاده از این روش‌ها می‌توانند باعث آسیب به عروق و دستگاه تناسلی شوند. به همین دلیل، جراح استفاده از لیزر را برای جلوگیری از آسیب به بیمار به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهد. در این روش، جداسازی زگیل از طریق اشعه متراکم و انرژی بالا صورت می‌گیرد.

آیا درمان زگیل تناسلی مردان در خانه امکانپذیر است؟

آیا درمان زگیل تناسلی مردان در خانه امکانپذیر است؟

درمان خانگی زگیل تناسلی در آقایان از مهمترین سوالاتی هستند که هنگام ابتلا به این بیماری ذهن آن‌ها را به خود مشغول می‌کند. این بیماری از جمله بیماری‌هایی است که حتماً باید درمان آن را جدی بگیرید؛ در غیر این صورت با پیشرفت بیماری، پروسه درمان آن نیز بسیار سخت خواهد بود. به همین دلیل، مراجعه به پزشک و درمان زیر نظر پزشک اهمیت زیادی دارد. در کنار این درمان‌ها می‌توانید از درمان‌های خانگی نیز استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان تبخال تناسلی با طب سنتی را مطالعه نمایید.

بعضی از این درمان‌ها، تاثیر زیادی در تسکین درد، خارش و سوزش ناشی از این بیماری دارند. درواقع، ترکیبی از درمان‌های پزشکی و خانگی به شما کمک می‌کنند تا زودتر از شر زگیل تناسلی خلاص شوید. در ادامه به بررسی بهترین روش‌های خانگی برای درمان زگیل می‌پردازیم؛ البته قبل از استفاده از این روش‌ها با پزشکان طب سنتی مشورت کنید.

 1. استفاده از روغن درخت چای به‌دلیل خواص آنتی‌باکتریالی باعث تضعیف ویروس و کاهش و یا از بین‌بردن آن می‌شود.
 2. چای سبز دارای خواص آنتی‌اکسیدان و آنتی‌باکتریال بوده و استفاده موضعی آن می‌تواند باعث کاهش زگیل شود.
 3. سرکه سیب از دیگر مواد مورداستفاده برای درمان زگیل تناسلی بوده که خاصیت ضدعفونی و از بی‌بردن میکروب‌ها و ویروس‌ها را دارد.
 4. مصرف فولات و ویتامین ب12، سیستم ایمنی شما را قوی کرده و به مبارزه با بیماری کمک می‌کنند.
 5. افراد مبتلا به زگیل تناسلی باید مصرف هرگونه نمک، شکر و غذاهای چرب را به حداقل برسانند.
 6. مصرف میوه و سبزیجات، مخصوصاً از خانواده کلم‌ها، کمک زیادی به مبارزه با این بیماری می‌کنند.
 7. استفاده از سیر به‌صورت موضعی به‌دلیل داشتن آنتی‌بیوتیک، می‌تواند روی درمان و بهبود سریع زگیل‌ها تاثیر بگذارد.
 8. استفاده از لباس‌های زیر نخی، به شما کمک می‌کند تا کمتر دچار خارش و اذیت شوید.
 9. مصرف مایعات فراوان با پاکسازی خون شما و دفع مواد زائد به‌طور غیر مستقیم روی بهبودی سریع شما اثر می‌گذارد.

راهکارهای پیشگیری از زگیل تناسلی مردانه

تزریق واکسن برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، بهترین راهکار است. معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از سن بلوغ، پسران جوان، واکسن را تزریق کنند. همچنین، استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی، یک راهکار فوق‌العاده موثر برای پیشگیری و عدم ابتلا به این بیماری به‌شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل در اصفهان

خلاصه

بیماری زگیل تناسلی مردان نوعی بیماری عفونی بوده که در اثر یک نوع ویروس به‌وجود می‌آید. معمولاً بعد از واردشدن این ویروس به بدن، فرد تا چند ماه ناقل بوده و ممکن است علائمی را مشاهده نکند. از مهمترین علائم این بیماری، وجود توده‌هایی با شکل گل کلم است.

برای تشخیص دقیق این بیماری حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. پزشکان معمولاً از درمان‌های دارویی، جراحی و لیزر برای درمان این بیماری استفاده می‌کنند. البته از روش‌های خانگی زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی می‌توان در کنار درمان‌های پزشکی برای تسریع پروسه درمان استفاده کرد. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم درباره زگیل تناسلی آقایان را به دست آورید.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
تماس با مطب