زگیل تناسلی مردان از پیشگیری تا علائم

علائم زگیل تناسلی مردان

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در میان مردان است که می تواند عوارض و مشکلات بهداشتی و روانی زیادی به همراه داشته باشد. اگرچه اغلب اوقات زگیل تناسلی بی ضرر تلقی می شود، اما این بیماری می تواند باعث درد، خارش، زخم و حتی سرطان در ناحیه تناسلی شود. علاوه بر این، وجود زگیل تناسلی می تواند باعث ایجاد اضطراب، افسردگی و کاهش اعتماد به نفس در مردان شود. با این وجود. خوشبختانه، درمان های بسیار موثر و متفاوتی برای از بین بردن زگیل تناسلی مردان، و تسکین ناراحتی و جلوگیری از انتشار ویروس وجود دارد. در این مقاله به بررسی جامع زگیل تناسلی در مردان می پردازیم تا آگاهی و شناخت بیشتری نسبت به این بیماری رایج داشته باشید.

برای درمان زگیل تناسلی اصفهان می توانید به مطب دکتر علیرضا عابدی واقع در خیابان شمس ابادی اصفهان مراجعه کنید.

زگیل تناسلی مردان چیست؟

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی (STD) ایجاد می شود. زگیل تناسلی در مردان شبیه سر گل کلم است و معمولا روی نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ظاهر می شود. این عارضه در مردان از طریق تماس جنسی منتقل می شود و باعث ایجاد ضایعاتی شبیه به زگیل بر روی پوست و مخاط ناحیه تناسلی و مقعد می گردد. علائم آن معمولاً به صورت ضایعات کوچک، خارش دار و گاهی دردناک ظاهر می شود که بر روی آلت تناسلی، اسکروتوم، مقعد یا اطراف آن ایجاد می شود. این ضایعات می توانند ظاهری زبر، صاف یا گل مانند داشته باشند.

زگیل تناسلی اگرچه بی ضرر به نظر می رسد اما می تواند باعث ایجاد عفونت ، زخم و در موارد نادر سرطان شود. همچنین وجود آن می تواند بر روابط جنسی و روان فرد تأثیر منفی بگذارد. بنابراین تشخیص و درمان به موقع آن بسیار حائز اهمیت است. لازم به ذکر است که زگیل تناسلی در مردان در برخی موارد بدون درمان در عرض چند ماه از بین برود. با این حال، در برخی موارد، این ضایعات می تواند تا چندین سال باقی بماند و برای از بین بردن نیاز به درمان دارند.

علت مبتلا شدن مردان به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک عفونت ویروسی است که عمدتاً از طریق تماس جنسی منتقل می شود. ویروسی به نام پاپیلومای انسانی عامل ایجاد آن است که از طریق تماس پوستی و مخاطی مستقیم با ضایعات آلوده منتقل می شود.  ابتلا به این ویروس در افرادی که شرکای جنسی متعددی داشته اند، بیشتر است. همچنین استفاده نادرست از کاندوم و عدم رعایت بهداشت فردی، خطر ابتلا را افزایش می دهد. حتی لمس سطوح آلوده مانند حوله و لباس زیر نیز می تواند باعث انتقال شود.

به طور کلی زگیل تناسلی در مردان از طریق تماس پوست به پوست، معمولاً در حین رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی، رعایت بهداشت فردی، استفاده صحیح از کاندوم و محدود کردن شرکای جنسی توصیه می شود.

لازم به ذکر ایت که هرگونه ضایعه مشکوک باید سریعاً توسط دکتر زگیل تناسلی بررسی شود تا از انتشار آن جلوگیری شود.

عوامل خطری که شانس ابتلا به زگیل تناسلی در مردان را افزایش می دهند عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده
 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف
 • بیماری مقاربتی (STD)
 • عدم رعایت بهداشت فردی

علائم زگیل تناسلی مردان

زگیل تناسلی  با علائم و نشانه های متفاوتی در مردان ظاهر می شود. شناخت این علائم برای تشخیص زودهنگام و درمان به موقع آن بسیار حائز اهمیت است.

از شایع ترین علائم زگیل تناسلی می توان به توده ها یا ضایعات پوستی بر روی آلت تناسلی و مقعد اشاره کرد. این ضایعات ممکن است ظاهری زبر، نرم یا گل مانند داشته باشند. رنگ آن ها معمولاً صورتی یا قهوه ای کم رنگ است.

عکس زگیل تناسلی مردان

خارش، درد یا حس سوزش در ناحیه آلت تناسلی، ترشحات غیرطبیعی، خون ریزی حین مقاربت، درد هنگام ادرار و مدفوع، ورم مفاصل و علائمی شبیه آبله مرغان از دیگر نشانه های زگیل تناسلی هستند.

به طور کلی برخی از علائم زگی تناسلی شامل موارد زیر می شود:

 • ظاهر شدن زگیل هایی با ظاهری شبیه به گل کلم
 • ایجاد خارش، درد و سوزش در ناحیه آلوده شده
 • خونریزی پس از رابطه جنسی
 • انسداد مجاری ادرار
 • ترشحات غیر طبیعی واژن

روش های پیشگیری زگیل تناسلی مردان

 • رابطه جنسی فقط با یک شریک داشته باشید
 • تزریق واکسن گارداسیل یا واکسن زگیل
 • استفاده از کاندوم
 • تقویت سیستم دفاعی بدن

می توان با رعایت نکاتی ساده از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد. اول از همه از رابطه جنسی محافظت نشده با هر شریک جنسی بپرهیزید. در این راستا  استفاده درست و مرتب از کاندوم می تواند خطر انتقال ویروس عامل زگیل را به طور چشمگیری کاهش دهد.

همچنین تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید و با هر شخصی رابطه جنسی برقرار نکنید چراکه نمیتوانید تشخیص دهید شخص مقابلتان به این ویروس مبتلا هست یا خیر. هرچه تعداد شرکا بیشتر باشد، خطر ابتلا به زگیل و سایر بیماری های مقاربتی بالاتر می رود. علاوه بر این، انجام واکسیناسیون HPV نیز می تواند از ابتلا به این ویروس پیشگیری کند؛ واکسن HPV در پسران نوجوان توصیه می شود.

به طور کلی سلامتی جنسی بسیار ارزشمند است و نیازمند توجه و مراقبت است. شما نیز با رعایت این نکات، می توانید از بروز زگیل تناسلی و عوارض آن جلوگیری کنید.

روش های تشخیص زگیل

تشخیص به موقع زگیل تناسلی در مردان اهمیت زیادی دارد. پزشکان زگیل تناسلی برای تشخیص این بیماری از روش های مختلفی استفاده می کنند. ابتدا متخصص زگیل از بیمار در مورد علائم و سابقه جنسی وی سوالاتی می پرسد. سپس با ناحیه تناسلی را با دقت معاینه می کند تا ببیند زگیلی مشاهده می کند یا خیر. برای تشخیص قطعی ممکن است از آزمایش خراش پوستی، بیوپسی یا کشت سلولی استفاده شود. همچنین روش های تصویربرداری مانند میکروسکوپی، کولپوسکوپی و آندوسکوپی می تواند به تشخیص کمک کند.

تنها دکتر زگیل تناسلی می تواند با در نظر گرفتن علائم بالینی و نتایج آزمایش های انجام شده، زگیل تناسلی را تشخیص دهد. پس هرگونه مشکل در ناحیه تناسلی نیازمند مراجعه به بهترین متخصص زگیل است تا بتوان زگیل تناسلی را به موقع تشخیص داد و درمان کرد.

راه های درمان زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی در مردان در اکثر مواقع  قابل درمان است و پزشک متخصص اورولوژی می تواند با توجه به نوع، محل و شدت آن، بهترین روش درمانی را انتخاب کند. یکی از رایج ترین روش های درمان زگیل تناسلی، استفاده از داروهای ضد ویروس و موضعی است که به صورت کرم یا محلول روی ضایعات مالیده می شود. این نوع درمان باعث از بین رفتن زگیل ها طی چند هفته می شود. روش های دیگر شامل برداشتن زگیل ها با استفاده از جراحی، لیزر، الکتروکوترو… است. در موارد شدیدتر ممکن است از درمان هایی مانند کرایوتراپی نیز استفاده شود. اما بهترین روش درمان زگیل تناسلی مردان استفاده از لیزر زگیل می باشد که بدون بازگشت می باشد امام مقداری هزینه و دردش نسبت به روش های دیگر بیشتر است.

به طور کلی انتخاب نوع درمان زگیل تناسلی در مردان، به شدت علائم و ناحیه آسیب دیده بستگی دارد. از جمله روش های درمانی این عارضه در مردان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پماد زگیل برای کنترل و درمان بیماری
 • درمان با لیزر
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن زائده ها با الکتروکوتر
 • درمان خانگی
 • دارو درمانی
 • عمل جراحی
عکس زگیل تناسلی مردان
عکس زگیل تناسلی مردان
عکس زگیل
عکس زگیل

کندن زگیل تناسلی

عوارض احتمالی عدم درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک عفونت پوستی شایع است که اگر درمان نشود، می تواند عواقب جدی ای به همراه داشته باشد. این بیماری بسیار مسری بوده و از طریق تماس جنسی منتقل می شود. لذا عدم درمان آن می تواند منجر به انتقال عفونت به شریک جنسی گردد.

زگیل های درمان نشده ممکن است رشد کنند و تعدادشان بیشتر شوند، همچنین  می توانند بزرگ تر و دردناک شوند. عفونت های مزمن ناشی از زگیل تناسلی خطر ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان آلت تناسلی، مقعد را افزایش می دهد.

علاوه بر این، التهاب، تورم و زخم در ناحیه تناسلی ایجاد می شود که منجر به درد و ناراحتی شدید می گردد. مشکلات روانی نظیر اضطراب و افسردگی نیز در پی آن رخ می دهد. بنابراین توصیه می شود در صورت مشاهده هرگونه ضایعه مشکوک، سریعاً به پزشک متخصص زگیل مراجعه کنید  تا از عوارض آن پیشگیری کنید.

عود مجدد زگیل تناسلی مردان

در برخی موارد، زگیل ها پس از، درمان و برداشتن آن ها دوباره ظاهر می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، توصیه می شود دوباره به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت را بررسی کرده و درمان جدیدی دریافت کنید.

برخی از علل احتمالی عود زگیل تناسلی در مردان عبارتند از:

 • تداوم ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • ابتلا به نوع دیگری از HPV
 • پاسخ ناکافی به درمان قبلی

بهترین راه برای جلوگیری از عود زگیل تناسلی در مردان تکمیل درمان توصیه شده توسط متخصص است، همچنین اطمینان از، از بین رفتن کامل زگیل ها پس از درمان، واکسیناسیون HPV برای جلوگیری از گسترش سایر سویه ها ویروس و استفاده از کاندوم در تمام رابطه جنسی از بهترین راه ها برای پیشگیری از عود مجدد زگیل تناسلی است.

جمع بندی

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در میان مردان به شمار می رود که علی رغم شیوع بالای آن، اطلاعات کافی در مورد این بیماری وجود ندارد. زگیل تناسلی علی رغم اینکه بی ضرر به نظر می رسد می تواند منجر به عوارض جدی ای همچون التهاب، خون ریزی، زخم و حتی ابتلا به سرطان شود.

از آنجایی که این بیماری از طریق تماس جنسی منتقل می شود، رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری از قبیل استفاده از کاندوم و محدود کردن تعداد شرکای جنسی می تواند در پیشگیری از ابتلا به آن موثر باشد. در صورت مشاهده هرگونه علامت مشکوک توصیه می شود سریعاً به بهترین دکتر زگیل تناسلی در مردان مراجعه کنید تا با تشخیص و درمان به موقع از بروز عوارض جلوگیری کنید.

سوالات متداول

علائم زگیل تناسلی مردان چیست؟

شایع ترین علائم زگیل تناسلی در مردان شامل توده ها یا ضایعات پوستی روی آلت تناسلی، اسکروتوم یا مقعد که ممکن است ظاهری زبر، نرم یا گل مانند داشته باشند، خارش، درد یا سوزش در ناحیه تناسلی، ترشحات غیرطبیعی از آلت تناسلی، خونریزی حین مقاربت جنسی، درد هنگام ادرار یا مدفوع، ورم مفاصل و علائم شبیه آبله مرغان می شود

چگونه می توان از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

می توان با رعایت نکاتی ساده همچون اجتناب از رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم، محدود کردن تعداد شرکای جنسی، واکسیناسیون HPV در پسران نوجوان، معاینات منظم پزشکی و آزمایش Pap smear، درمان فوری همسر در صورت ابتلا، رعایت بهداشت فردی و… از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد.

 • رابطه جنسی فقط با یک نفر
 • تزریق واکسن گارداسیل یا واکسن زگیل
 • استفاده از کاندوم
 • تقویت سیستم دفاعی بدن

آیا زگیل تناسلی در مردان قابل درمان است؟

بله، زگیل تناسلی در مردان قابل درمان است. روش های درمان شامل استفاده از کرم ها و محلول های ضدویروس و ضدزگیل، برداشتن زگیل ها با جراحی، لیزر یا الکتروکوتر، کرایوتراپی و… می شود. درمان به موقع و صحیح می تواند از بروز عوارض جلوگیری کند.

بهترین متخصص زگیل تناسلی مردان اصفهان کیست؟

بی شک دکتر علیرضا عابدی، (طبق نظریه و درمان بیماران)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Buttonتماس با مطب