درمان زگیل زبان (روش ها + درمان)

زگیل زبان

ایجاد زگیل بر روی زبان یک بیماری مسری است که با نام verruca vulgaris شناخته می‌شود. این بیماری شیوع زیادی ندارد اما در مناطق مختلف وجود دارد. به همین دلیل، به طور کلی درمان زگیل تناسلی در اصفهان خواهان زیادی دارد.
همانطور که گفتیم، درمان زگیل در اصفهان توسط متخصصین مجرب انجام می‌شود. به دلیل حساسیت زگیل و وجود ویروس آن در بدن انسان‌ها، پزشک باید تبهر کافی در این زمینه را داشته باشد. یکی از متخصصین ارولوژی در اصفهان، دکتر علیرضا عابدی است که با بکارگیری فنون‌های مختلف پزشکی به درمان قطعی زگیل تناسلی می‌پردازد.
معمولا زگیل زبانی بر روی افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، ایجاد می‌شود. تعداد و سایز زگیل‌ها در سنین مختلف، متفاوت است. زگیل زبان در سنین مختلف ایجاد می‌شود اما اکثرا در رده سنی کودکی و نوجوانی شایع است.

زگیل زبان و انواع آندرمان زگیل زبان با بهترین روش

زگیل زبان یکی از شایعترین عفونتهای ویروسی پوست و مخاط در انسان است که باعث ایجاد ضایعات زرد رنگ روی زبان میشود. این ویروس معمولا از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم با فرد آلوده منتقل میشود.

زگیل زبان دو نوع اصلی دارد

 1. نوع معمولی زگیل زبان که باعث ایجاد ضایعات کوچک، زردرنگ و صاف روی سطح زبان میشود. این نوع معمولا طی 2 تا 4 هفته بهبود مییابد.
 2. نوع حاد ترزگیل زبان، نوع شایع آن است که ضایعات وسیعتر و زبرتری روی زبان ایجاد میکند و بهبودی آن طولانیتر است.

زگیل زبان در کودکان و نوجوانان شایعتر است اما در بزرگسالان هم دیده میشود. با این حال، سیستم ایمنی ضعیف میتواند خطر ابتلا به آن را در هر سنی افزایش دهد. پس آگاهی از این عفونت پوستی شایع و روش های درمان و پیشگیری از آن بسیار حائز اهمیت است.

علائم زگیل زبان و چگونگی تشخیص آن

علائم زگیل زبان معمولا با ایجاد ضایعات کوچک، زرد رنگ و مسطح یا زبر روی سطح زبان آغاز میشود. این ضایعات ممکن است در ابتدا به صورت نقاط ریز سفید رنگ باشند که به مرور زرد میشوند. زگیلهای زبان اغلب باعث خارش، سوزش، درد یا احساس سوزن سوزن شدن زبان میشوند. در موارد شدیدتر هم، زگیلها ممکن است بزرگ شده و تمام سطح زبان را فرا بگیرند. در این حالت غدد لنفاوی گردن نیز ممکن است متورم شوند.

تشخیص زگیل زبان معمولا بر اساس ظاهر بالینی و نشانه های  آن صورت میگیرد. گاهی انجام آزمایشاتی مانند بیوپسی، برای تایید تشخیص لازم است.  پس هرگاه ضایعات مشکوکی روی زبان مشاهده کردید، بهتر است سریعا به دکتر زگیل مراجعه کنید تا با تشخیص دقیق، درمانی مناسب را آغاز نمایید.

روش های درمان زگیل زبانروش های درمان زگیل زبان

همانطور که گفتیم زگیل زبان یک بیماری ویروسی است که باعث ایجاد زخمهای زردرنگ روی زبان میشود. اگر شما هم صبح بیدار شدید و دیدید زبانتان درد میکند و زخمهای کوچک زردرنگی روی آن پدیدار شده، بدانید که دچار زگیل زبان شدهاید. اما نگران نباشید، راه درمانش وجود دارد!

اول از همه باید بدانید معمولا زگیلهای ایجاد شده بر روی زبان به خودی خود از بین رفته و ناپدید میشوند. حداکثر زمان لازم برای از بین رفتن آنها دو سال است. در شرایطی که فردی دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد، بیماری عود کرده و نیاز به بهبودی دارد.
زگیل زبان دارای دوروش درمانی است که یکی توسط متخصص زگیل و دیگری توسط خود شخص در خانه میتواند انجام شود.
با توجه به مطالعات انجام شده و مشاهدات، 7 الی 10 درصد مردم به این عارضه مبتلا هستند. حدود 23% از مواردی که بیماری آنها عود کردند در طول مدت زمان دو ماه بهبود یافتند. 30% دیگر در عرض سه ماه و 65 الی 78% بعد از دو سال به طور کامل درمان شدند.

دارو درمانی

همانطور که بالاتر هم گفتیم زگیل زبان معمولاً خود به خود بهبود مییابد، اما مصرف داروها و پمادهای ضدویروس میتواند به بهبود سریعتر آن کمک کند. پزشکتان احتمالاً پمادهایی حاوی ترکیبات ضدویروس مثل پودوفیلین یا آسیکلوویر تجویز میکند. شما باید این پماد را چند بار در روز به آرامی روی زخمها بمالید. البته قبل از استفاده حتماً دستهایتان را بشویید.

همچنین ممکن است دکتر زگیل برایتان قرصهای ضدویروس مثل آسیکلوویر یا والاسیکلوویر تجویز کند که باید طبق دستور مصرف شوند. با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از درمانهای تجویزی، میتوانید به سرعت از دست زگیل زبان راحت شوید و دوباره زبان صاف و تمیزی داشته باشید.

درمان زگیل با لیزر

زگیل زبان آنقدرها هم ترسناک نیست! البته به شرطی که بدانید چطور از پسش بربیایید. یکی از راه های درمان زگیل زبان، استفاده از لیزر است.

وقتی زگیل های زرد رنگ ریز و درشت روی زبانتان سبز شدند، متخصص زگیل ممکن است لیزر درمانی را برایتان پیشنهاد کند. در این روش با استفاده از نور لیزر، زگیل ها از بین می روند. البته قبل از لیزر درمانی، بیحسی موضعی انجام می شود تا احساس درد نکنید. سپس پزشک با دقت نور لیزر را روی هر زگیل زبان متمرکز می کند تا آن را از بین ببرد. البته نگران نباشید، این کار دردناک نیست؛ فقط حس می کنید که چیزهایی روی زبانتان می ترکند.

بعد از جلسات لیزر درمانی، زگیل ها کم کم از بین می روند و زبانتان دوباره صاف و تمیز می شود. پس اگر زگیل زبان گرفتید، نگران نباشید، لیزر درمانی می تواند به سرعت این مشکل را حل کند.

درمان زگیل با کرایوتراپی

درمان زگیل زبان با کرایوتراپی در اصفهان، روشی مؤثر با کمترین درد است. وقتی زگیل های زبان شما به درمان های معمول پاسخ نمی دهند، پزشک ممکن است کرایوتراپی را تجویز کند. در این روش با استفاده از نیتروژن مایع فوق سرد، زگیل های زبان منجمد و از بین می روند. در ابتدا دکتر زگیل کمی پماد بی حس کننده روی زبان می مالد تا احساس سوزش نداشته باشید. سپس با اسپری کردن نیتروژن مایع به آرامی زگیل ها را منجمد می کند. شما تنها احساس خنکی ملایمی خواهید داشت.

درمان با کرایوتراپی معمولا طی چند جلسه انجام می شود و بعد از آن زگیل ها کاملا از بین می روند. این روش، درمانی سریع، موثر و بدون درد است، پس نگران نباشید، کرایوتراپی زگیل زبان را به سادگی درمان می کند.</p>

جراحی زگیل زبان

جراحی برای بهبود زگیل زبان، گزینهای است که شاید کمی ترسناک به نظر برسد! اما نگران نباشید، میتوان با آرامش از این روش استفاده کرد.

بیشتر بخوانید  علت زگیل دست و پا از علت چیست؟

وقتی زگیلهای زبان شما بزرگ و گسترده شده و دیگر به درمانهای دارویی پاسخ نمیدهند، دکتر زگیل ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد. البته قبل از عمل، حتماً بیحسی موضعی یا عمومی انجام میشود تا احساس درد نکنید.  سپس جراح با مراقبت فراوان، زگیلها را یکی یکی برمیدارد. البته ممکن است کمی خونریزی داشته باشید اما نگران نباشید، جراح بلافاصله آن را کنترل میکند. پس از عمل، التیام سریعی رخ میدهد و زبانتان ظرف چند روز دوباره تمیز و صاف میشود. پس اگر متخصص زگیل جراحی را توصیه کرد، نترسید و با اطمینان کامل پیش بروید تا زگیل زبانتان برای همیشه درمان شود.

درمان خانگی زگیل زبان با عصاره های گیاهی

درمان خانگی زگیل زبان با عصاره های گیاهی

می دانید که میتوانید برای درمان زگیل زبان از راههای خانگی و طبیعی هم استفاده کنید؟

 به جای رفتن به داروخانه برای خرید کرم و پماد، میتوانید با عصارهی گیاهان طبیعی مانند گل میخک، اکالیپتوس و رزماری، زگیلهای زبان را از بین ببرید. کافی است این گیاهان را خرد کرده و بجوشانید، سپس عصارهی حاصل را با پنبه چندبار در روز مستقیماً روی زگیلها بمالید.

عصاره های گیاهی حاوی ترکیبات ضدویروس و ضدالتهاب هستند که به تسریع بهبود زگیل زبان کمک میکنند. از مزایای این روشهای خانگی میتوان به هزینه کم، دسترسی آسان و عوارض جانبی ناچیز آن ها اشاره کرد.

پس فراموش نکنید که همیشه گزینه های طبیعی مؤثری برای درمان وجود دارد؛ فقط کافی است درست از آنها استفاده کنید.

 • سیب زمینی

سیب زمینی خام را به تکه‌های کوچک برش بزنید و با ملایمت بر روی زگیل قرار داده و مالش دهید. با انجام این کار، چند مرتبه در روز، باعث اثربخشی سودمندی خواهد شد. خواهید دید که ظرف مدت دو هفته زگیل‌ها از بین می‌روند.

 • سیر

یکی از دیگر روش‌های درمان، استفاده از سیر است. درمان زگیل زبان با سیر بسیار اثربخش است. به دلیل خاصیت ضد میکروبی و ضد ویروسی آن، به درمان پاسخ می‌دهد. سیر له شده را بر روی زوائد گوشتی قرار دهید.

 • آلوئه ورا

آلوئه ورا به تنهایی دارای خاصیت تسکین‌دهنده است. بنابراین این ناراحتی با استفاده از ژل آلوئه ورا بر روی زبان به حداقل می‌رسد. همچنین به بهبود سریع آن کمک می‌کند.

توصیه هایی برای پیشگیری از بروز مجدد زگیل زبان

برای پیشگیری از بروز مجدد زگیل زبان، رعایت نکات زیر توصیه میشود:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت مرتب – استفاده از مسواک و نخ دندان به طور روزانه برای تمیز نگه داشتن دهان ضروری است.
 2. اجتناب از تماس مستقیم با فرد مبتلا – اگر فردی در محیط زندگی شما مبتلا به زگیل زبان است، سعی کنید از بوسیدن و استفاده از وسایل مشترک خودداری کنید.
 3. تقویت سیستم ایمنی بدن – مصرف میوه و سبزیجات تازه، ورزش منظم و کافی خوابیدن به تقویت سیستم ایمنی کمک میکند.
 4. درمان فوری زگیل زبان هرچه سریعتر زگیل زبان را درمان کنید تا از انتشار ویروس جلوگیری شود.
 5. استراحت کافی در زمان ابتلا – استرس و خستگی میتواند منجر به تضعیف سیستم ایمنی و طولانی شدن دوره بیماری شود.

با رعایت این نکات میتوانید از بروز مجدد زگیل زبان پیشگیری کنید یا دوره درمان بیماری را کوتاه نمایید.

رژیم غذایی مناسب در دوران بهبودی

داشتن یک رژیم غذایی مناسب میتواند به بهبود سریعتر زگیل زبان کمک کند.

من هم مثل شما وقتی زگیل زبان گرفتم، نمیدانستم چه غذاهایی مفید هستند. اما بعد از مشورت با دکتر علیرضا عابدی بهترین متخصص درمان زگیل، فهمیدم که چه مواد غذاییای سیستم ایمنیام را تقویت میکنند.

مثلاً مصرف میوه و سبزیجاتی مانند پرتقال، گریپفروت، کلم بروکلی، سیبزمینی شیرین و هویج به دلیل داشتن ویتامین C و آنتیاکسیدانها، التهاب زبان را کاهش میدهد.  همچنین پرهیز از غذاهای تند، شور، سرخکردنی و الکل که میتوانند باعث تحریک زبان شوند، توصیه میشود. نوشیدن آب فراوان، استراحت کافی و مصرف مکملهای ویتامینی نیز کمککننده است.

با رعایت این نکات ساده، میتوانید دوره درمان زگیل زبان را با آرامش بیشتری پشت سر بگذارید.

عوارض احتمالی درمانهای مختلف

عوارض احتمالی درمانهای مختلف

درمان زگیل زبان می تواند با برخی عوارض جانبی همراه باشد، اما با رعایت نکات ایمنی مناسب می توان از بروز آنها جلوگیری کرد.  زگیل زبان یک عفونت ویروسی خوش خیم است که معمولاً بدون درمان بهبود می یابد، اما گاهی برای تسریع بهبودی و جلوگیری از انتشار آن نیاز به درمان دارد.</p>

عوارض درمان های رایج شامل موارد زیر میی شود:

 1. کرایوتراپی زگیل تناسلی یا از بین بردن زگیل با استفاده از نیتروژن مایع: این روش موضعی و سریع عمل می کند اما ممکن است باعث التهاب، تاول، زخم و درد در ناحیه درمان شود.
 2. استفاده از لیزر: این روش نیز سریع عمل می کند اما گاهی با درد و سوزش همراه است. در برخی موارد نیز ممکن است باعث ایجاد زخم و تغییر رنگ پوست شود.
 3. داروهای ضد ویروس موضعی: این داروها به صورت کرم یا ژل تجویز می شوند و ممکن است باعث خشکی یا تحریک پوست شوند.
 4. داروهای ضد ویروس خوراکی: این داروها از راه دهان مصرف می شوند و ممکن است با عوارض جانبی مثل تهوع، استفراغ و سردرد همراه باشند.

بنابراین، توصیه می شود قبل از شروع درمان با پزشک مشورت کرده و دستورالعمل های ایمنی را به دقت رعایت کنید. از خاراندن و تماس دست با ناحیه درمان هم به شدت پرهیز کنید. همچنین پس از درمان از مسواک زدن، خوردن و نوشیدن مایعات داغ یا الکلی و سیگار کشیدن برای چند روز خودداری کنید تا فرصت لازم برای بهبودی فراهم شود. با رعایت نکات بهداشت دهان و زبان می توانید با عوارض جانبی کمتری مواجه شوید.

خلاصه

زگیل زبان یک عفونت پوستی شایع است که میتواند ناراحتکننده و دردناک باشد. اما خوشبختانه راههای مؤثری برای بهبود آن وجود دارد. در این مقاله سعی کردیم تمام جنبههای مربوط به زگیل زبان از جمله علل، علائم، انواع و روش های درمانی را بررسی کنیم.

سوالات متداول درمان زگیل زبان

آیا زگیل زبان خطرناک است؟

زگیل زبان جزء زگیلهای کم خطر محسوب میشود اما باید حتما درمان شود.

 

آیا درمان زگیل زبان ضروری است یا خود به خود بهبود مییابد؟

اگرچه زگیل زبان معمولاً به صورت خود به خودی پس از مدتی بهبود مییابد، اما درمان آن باعث کوتاه شدن دوره بیماری و جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران میشود.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
تماس با مطب