درمان خال گوشتی در ناحیه تناسلی و انواع آن

انواع خال گوشتی

ایجاد خال گوشتی در ناحیه تناسلی امری طبیعی است که برخی افراد با وجود آنها احساس بدی دارند. به همین دلیل به دنبال راهی برای شناخت و از بین بردن آنها هستند. خال به تنهایی یک تکه‌ی تیره رنگ و کوچک که معمولا بدون هیچگونه ضرری، روی بدن بسیاری از افراد وجود دارند. هنگامی که رنگدانه‌ها ( سلول‌های تولید کننده ملانین ) به جای اینکه در سراسر پوست به صورت یکسان پخش شوند، در یک قسمت تجمع یافته و رشد می‌کنند. در نهایت خال گوشتی ایجاد شده که ممکن است این خال گوشتی در ناحیه تناسلی زنانه و مردانه ظاهر شود.
اکثر افراد با ایجاد خال گوشتی در این ناحیه آن را با زگیل تناسلی اشتباه می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از افراد در شهرهای مختلف، بخصوص در شهر اصفهان، به دنبال درمان زگیل تناسلی در اصفهان هستند.
درمان زگیل در اصفهان باید با توجه به نوع زگیل و تشخیص پزشک انجام شود. خال گوشتی ناحیه تناسلی نیز به همین شکل است. این موارد باید توسط پزشکی با تجربه بررسی، سپس درمان شود.

خال گوشتی ناحیه تناسلی چیست؟خال گوشتی ناحیه تناسلی چیست؟

خال های گوشتی، ضایعات پوستی برجسته ای هستند که در اثر تکثیر بیش از حد سلول های تولیدکننده رنگدانه ی پوست به وجود می آیند. این خال ها معمولاً رنگی تیره تر از پوست اطراف دارند و می توانند در هر قسمتی از بدن ایجاد شوند. شیوع خال های گوشتی در ناحیه ی تناسلی و مقعد نسبتاً بالاست و حدود 5 تا 10 درصد افراد بالغ با این مشکل مواجه هستند.

خال یک زائده رایج و معمولی در بدن هر فردی است. اکثر آنها از بدو تولد با ما همراه بوده یا ممکن است رفته رفته ایجاد شوند. برای مثال، امکان دارد یک فرد بزرگسال 10 الی 30 خال بیشتر از یک نوجوان داشته باشد. این خال ها می توانند در هر ناحیه از بدن، حتی ناحیه تناسلی ایجاد شوند. خال های گوشی ناحیه تناسلی معمولاً به صورت ضایعات پوستی برجسته و گوشتی رنگ در نواحی تناسلی ظاهر می شوند. علی رغم اینکه اغلب خال های گوشتی بی ضرر هستند، وجود آن ها در ناحیه ای حساس و خصوصی مانند ناحیه تناسلی می تواند باعث نگرانی های زیادی شود.

طبیعی است که شما با دیدن خال گوشتی در ناحیه تناسلی خود احساس خوبی نداشته باشید. اما باید بدانید که این زائده های گوشتی به راحتی توسط پزشک متخصص برداشته می شوند.

انواع خال گوشتی در ناحیه تناسلی

انواع خال گوشتی در ناحیه تناسلی

زگیل معمولی و تناسلی

زگیل‌های تناسلی و معمولی دارای ظاهری شبیه به خال هستند اما آنها سطحی برجسته‌تر از خال دارند که ممکن است در دو نوع کم خطر و پر خطر به وجود آیند. دسته‌ی کم خطر آنها امکان دارد پس از گذشت مدتی به خودی خود از بین بروند. اما دسته‌ی دیگر می‌توانند خطرناک باشد که معمولا به دلیل وجود ویروس HPV در بدن به وجود می‌آیند.
این ویروس‌ها از شایع‌ترین عفونت‌های جنسی محسوب شده که معمولا به شکل یک یا چند زگیل به رنگ خاکستری و گوشتی در نواحی بدن، دهان و زبان ایجاد می‌شود. بنابراین باید علاوه بر شناخت زگیل تناسلی، به کسب اطلاعات در مورد زگیل زبان و روش‌های درمان آن بپردازیم.

کورک آلت تناسلی

کورک‌ها زوائد ریز به رنگ صورتی یا سفید هستند که معمولا از نوع خوش‌خیم به حساب می‌آیند. در بیشتر موارد تمایل دارند به صورت یک الی دو ردیف در سطح پوست قرار بگیرند. این کورک‌ها مسری نبوده و جزء بیماری‌های مقاربتی محسوب نمی‌شوند. اما با این حال ممکن است به طور دائمی با شما همراه باشند؛ بنابراین برای رفع آنها می‌توانید از روش لیزردرمانی استفاده کنید.

آنژیوکترام یا خال بیضه

از دیگر انواع خال گوشتی در این ناحیه، می‌توان به آنژیوکترام اشاره کرد. ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که آنژیوکترام چیست و چگونه ایجاد خواهد شد؟
این زوائد کوچک قرمز رنگ و ریز، به دلیل تورم مویرگ‌های خونی در نزدیکی سطح پوست ایجاد می‌شوند. آنژیوکترام ممکن است در قسمت بالای آلت تناسلی، بیضه‌ها و کشاله ران به وجود آید.

علل ایجاد خال گوشتی در ناحیه تناسلی

خال های گوشتی ناحیه تناسلی معمولاً به دلایل متعددی ایجاد می شوند. یکی از علل اصلی آنها، ژنتیک و سابقه خانوادگی است. افرادی که والدین یا خویشاوندان درجه یکشان خال های گوشتی دارند، احتمال بیشتری برای ابتلا به این مشکل دارند. علت دیگر می تواند تغییرات هورمونی باشد، به خصوص در دوران بلوغ و بارداری که افزایش هورمون هایی مانند استروژن، منجر به تکثیر بیش از حد سلول های پوستی و در نتیجه ایجاد خال می شود. همچنین آسیب ها و التهابات پوستی ناشی از خراش، سوختگی، اصطکاک مکرر یا عفونت ها در ناحیه تناسلی نیز می تواند منجر به تشکیل خال های گوشتی شود. در مجموع، ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی دست به دست هم می دهند تا خال های گوشتی در ناحیه تناسلی ظاهر شوند.

علائم و نشانه های خال تناسلی

علائم و نشانه های خال تناسلی

خال های گوشتی ناحیه تناسلی می توانند با علائم و نشانه های متفاوتی همراه باشند که باید به آن ها توجه کرد. از جمله رایج ترین علائم می توان به وجود توده یا برآمدگی پوستی با رنگ متمایز از پوست اطراف اشاره کرد که گاهی روی آن موهای ریزی نیز رشد می کند. همچنین احساس خارش، درد یا حساسیت در ناحیه خال های گوشتی به دلیل فشار یا تحریک پوست از دیگر علائم رایج است.

به طور کلی خال های گوشتی ناحیه تناسلی علائم و نشانه های متفاوتی دارند که برخی از رایج ترین علائم آن شامل موارد زیر می شود:

 1. توده ها یا برجستگی های پوستی با رنگی مانند قهوه ای یا سیاه
 2. خارش، درد یا حساسیت در ناحیه خال های گوشتی بر اثرتحریک یا فشار
 3. تغییر در اندازه، شکل یا رنگ خال های گوشتی در طول زمان که می تواند نشانه ای از تبدیل شدن به نوع بدخیم آن ها باشد.
 4. خون ریزی یا ترشحات از سطح خال ها که البته بسیار نادر است.
 5. علائمی مانند درد یا خارش شدید، تورم و التهاب در ناحیه ی تناسلی که می تواند نشان دهنده ی عفونت باشد.
بیشتر بخوانید  زگیل دهانی + عکس زگیل دهانی

عوارض احتمالی خال های گوشتی تناسلی و نکات پیشگیری

اگرچه اکثر خال های گوشتی تناسلی بی ضرر هستند، اما در موارد نادری ممکن است عوارضی مانند التهاب، خونریزی، عفونت یا حتی سرطانی شدن را به همراه داشته باشند.بنابراین، توصیه می شود برای کاهش خطر بروز این عوارض، از ایحاد فشار و آسیب فیزیکی به ناحیه تناسلی به شدت خود داری کنید. همچنین استفاده از کاندوم در هنگام مقاربت و درمان به موقع عفونت های احتمالی، می تواند از التهاب مزمن و آسیب بیشتر جلوگیری کند.

مراجعه منظم به پزشک، آگاهی از علائم هشداردهنده و انجام آزمایش های غربالگری نیز برای تشخیص به موقع هرگونه تغییرات غیرطبیعی ضروری است. با رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری، می توانید از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کنید.

روش های تشخیص خال های گوشتی ناحیه تناسلی

روش های تشخیص خال های گوشتی ناحیه تناسلی بسته به شرایط بالینی و نانه های این عارضه متفاوت است. ابتدا پزشک با معاینه محل رویش این عارضه، شکل ظاهری، اندازه و ویژگی های خال را بررسی می کند. سپس در صورت نیاز و با توجه به علائم و سابقه پزشکی بیمار، آزمایش هایی مانند برش پوستی (بیوپسی) یا آزمایش خون تجویز می کند.

در بیوپسی بافتی از خال برداشته و برای آزمایش ارسال می شود تا مشخص شود آیا سلول های غیرطبیعی وجود دارند یا خیر. همچنین گاهی اوقات پزشک ممکن است برای بررسی دقیق تر، تصویربرداری هایی مانند سونوگرافی، ماموگرافی یا ام آر آی  نیز تجویز کند.

درمان خال گوشتی در ناحیه تناسلی

درمان خال های گوشتی ناحیه تناسلی می تواند هم از طریق درمان های طبی و هم از طریق جراحی انجام شود.

در درمان طبی، پزشک ابتدا داروهایی برای کوچک کردن خال تجویز می کند. این داروها مانند یک شاه کلید، وارد دنیای خال شده و با تحریک سیستم ایمنی بدن، به آرامی خال را از درون محو می کنند. اگر دارودرمانی موثر نبود، پزشک ممکن است از روش های جراحی مثل برش دادن یا سوزاندن خال استفاده کند. جراح با مهارت، خال را برش می دهد یا می سوزاند و سپس با بخیه هایی ظریف، زخم را می بندد تا به آرامی التیام یابد.

در نهایت، با ترکیب دقیق درمان های طبی و جراحی و با حوصله و ظرافت پزشک، می توان این خال ها را درمان کرد و زیبایی و سلامت ناحیه حساس تناسلی را بازگرداند.

مراقبت های لازم پس از درمان خال گوشتیمراقبت های لازم پس از درمان خال گوشتی

برای مراقبت از خودتان پس از درمان خال گوشتی تناسلی،  رعایت این نکات بسیار مهم هستند:

 • از مالش مستقیم محل خال پرهیز کنید واین منطقه را تمیز و خشک نگه دارید تا از عفونت جلوگیری شود.
 • لباس زیر پنبه ای و آزاد بپوش تا اصطکاک کمتر باشد.
 • دستورات دارویی پزشک را دقیقاً رعایت کنید. معمولاً آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می شود. داروها را مرتب و به موقع مصرف کنید.
 • از حمام آب گرم برای تسکین درد استفاده کنید. می توانید چند بار در روز، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان آب گرم بنشینید.
 • استراحت کافی داشته باش. فعالیت های سنگین را به تعویق بینداز تا زخم خوب شود.
 • از پزشک بخواهید که محل خال را بررسی کند تا از خوب شدن آن مطمئن شوید.
 • مراقب علائم عفونت مثل درد شدید، ترشح، قرمزی و تورم باشید و در صورت بروز علائم، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

با رعایت نکات بهداشتی و دستورات پزشک، انشاالله هر چه زود تر زودتر بهبود پیدا می کنید.

پیشگیری از بروز مجدد خال

خوشبختانه رعايت نكات ساده اي از بازگشت مجدد خال گوشتي ناحيه تناسلي جلوگيري می کند.اول از همه بايد مراقبت خوبي از پوست ناحيه ای که قبلا خال داشت، انجام دهید. استفاده روزانه از صابون ملايم و ضدعفوني كننده و خشك كردن كامل پوست بعد از شستشو مي تواند از بروز عفونت جلوگيري كند. همچنين استفاده از لباس زير نخي و پوشيدن لباس آزاد و راحت اصطكاك و فشار به پوست را كاهش مي دهد. كنترل وزن و دوري از چاقي نيز با كاهش تحريكات هورموني، از بروز مجدد خال جلوگيري مي كند.

و در نهايت، مراجعه به پزشك و انجام معاينات دوره اي مي تواند به تشخيص زودرس هرگونه تغييرات پوستي كمك كند. با كمي دقت در نگهداري از پوست و كنترل عوامل خطرزا، مي توانید احتمال بازگشت خال را به طور چشمگيري كاهش دهید.

خلاصه

به طور کلی می توان گفت خال های گوشتی ناحیه تناسلی از شایع ترین مشکلات پوستی در بین آقایان و بانوان محسوب می شوند که علل متعددی مانند عوامل ژنتیکی، تغییرات هورمونی و آسیب های فیزیکی می توانند در بروز آن ها نقش داشته باشند. علی رغم اینکه اکثر این خال ها بی ضرر هستند، وجود آن ها در ناحیه ای حساس مانند اندام تناسلی، می تواند باعث نگرانی و اضطراب گردد.

از این رو، آگاهی از نحوه تشخیص و درمان خال های گوشتی تناسلی بسیار مهم است. همچنین رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری و مراجعه به موقع به پزشک، می تواند از بروز عوارض جدی جلوگیری نماید. توصیه می کنیم برای درمان این عارضه حتما نزد بهترین متخصص بروید تا به عارضه های بدتری مبتلا نشوید. اگر در اصفهان هستید حتما درمان زگیل تناسلی اصفهان با دکتر عبدی رو فراموش نکنید .

سوالات متداول خال گوشتی ناحیه تناسلی

خال گوشتی تناسلی چیست؟

خال گوشتی تناسلی، رشد موضعی و غیرطبیعی بافت در ناحیه تناسلی است که به شکل ضایعه ای برجسته و گوشتی شکل می گیرد. این ضایعات معمولاً خوش خیم هستند.

علل ایجاد خال گوشتی تناسلی چیست؟

علل شایع عبارتند از التهاب و عفونت پوستی، استعداد ژنتیکی، افزایش هورمون های جنسی، آسیب دیدگی و ضربه به پوست، اختلالات ایمنی

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
تماس با مطب