یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی، زگیل تناسلی در دهان است. این بیماری در برخی شرایط حاد، از ایدز خطرناک‌تر است و باید علت بروز و درمان آن در اولویت فرد بیمار قرار گیرد. همانطور که می‌دانید، عامل اصلی بروز زگیل، ویروس HPV است که علاوه بر دهان، اندام‌های تناسلی را درگیر می‌کند. این ویروس همواره در بدن ما وجود دارد که توسط سیستم دفاعی بدن از بین می‌رود. بنابراین افرادی که سیستم دفاعی ضعیف‌تری دارند، بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند. در شرایطی که بدن توان مقابله با ویروس را نداشته باشد، زگیل‌ها ظاهر می‌شود و با تکثیر خود به گلو و حلق راه می‌یابند. بنابراین در این مقاله سعی شده است تمامی راه‌های پیشگیری، علائم و درمان آن را به طور مفصل توضیح دهیم.
عکس زگیل دهان
عکس زگیل دهان
زگیل دهانی
زگیل دهانی یا HPV دهانی
عکس زگیل زبان
زگیل زبان

زگیل دهانی

انتقال زگیل تناسلی در دهان

راه‌های انتقال زگیل تناسلی در دهان بسیار گسترده است. این ویروس از طریق روش‌های زیر منتقل می‌شود: • رابطه‌ی دهانی • تماس دهان با اشیاء آلوده • تماس دست آلوده با دهان • رابطه جنسی در سنین پایین • مصرف دخانیات و الکل • رابطه جنسی محافظت نشده • استفاده از ظرف مشترک با فرد مبتلا به زگیل دهانی شخص مبتلا به زگیل تناسلی باید در روابط خود با دیگران دقت لازم را داشته باشد. این شخص می‌تواند به راحتی ویروس را به اطرافیان منتقل، و آنها را دچار زگیل دهانی کند. همچنین تماس دهان با آلت تناسلی فردی که دچار زگیل شده است، امکان ابتلا به ویروس را افزایش می‌دهد. بعلاوه، مادرانی که به زگیل دهانی و زگیل تناسلی مبتلا هستند، می‌تواند ویروس را به فرزند خود منتقل کنند. همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، در صورتی این ویروس توسط سیستم دفاعی بدن از بین می‌رود که از زیر گروه‌های بی خطر ویروس HPV باشد. در برخی موارد، طول دوره‌ی درمان بیش از دو سال می‌باشد که ویروس جزء گروه‌های پرخطر و سرطانی محسوب می‌شود.

زگیل تناسلی در دهان

سرطان دهان

بروز سرطان دهان می‌تواند بر اثر نوع خاصی از ویروس‌ها باشد. هنگامی که سلول‌ها رشد غیر قابل کنترل داشته باشند، به بافت‌های اطراف خود حمله می‌کنند و باعث آسیب می‌شود. سرطان دهان شامل سرطان زبان، لب‌ها، کف دهان، گونه‌ها، سینوس‌ها و حنجره می‎باشد. در صورتی که تشخیص و درمان در زمان خود انجام نشود، می‌تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. از شایع‌ترین علائم سرطان می‌توان موارد زیر را نام برد: • خونریزی‌های بی دلیل • احساس توده‌ای در گلو • به سختی صحبت کردن • بی حسی در هر ناحیه از صورت • تورم‌های شدید در هر نقطه از دهان • زخم‌های مختلف در گلو، گردن و صورت

علائم زگیل تناسلی در دهان

ویروس HPV دارای زیر گروه‌های بسیار متفاوتی است که هر کدام از آنها علائم بروز خود را دارند. اما برخی علائم برای تمامی ویروس‌ها مشترک است که شامل موارد زیر می‌باشند: 1. زگیل‌های کوچک و سفت در دهان ظاهر می‌شوند. 2. زائده‌های گوشتی و برآمده در نقاط مختلف دهان ایجاد می‌شود. 3. زائده‌های ایجاد شده معمولا بی رنگ، صورتی و یا همرنگ بافت داخل دهان است. 4. زگیل‌ها یا به صورت تکی و یا به صورت دسته‌های چند تایی ایجاد می‌شوند. 5. در قسمتی که زگیل وجود دارد ممکن است احساس درد در ناحیه گلو و گوش داشته باشید. 6. درد در هنگام جویدن و بلعیدن غذا احساس می‌شود. 7. احساس بی حسی در لب‌ها و زبان وجود دارد. 8. سرفه‌های پی در پی و بی رنگی زبان و دهان از دیگر علائم این بیماری است. برای بسیاری از افراد سوالاتی نظیر: زگیل روی لب چه شکلی است؟ از کجا بفهمیم زگیل دهانی داریم؟ و … پیش می‌آید. اکثر افراد تبخال و آفت را با زگیل در دهان اشتباه می‌گیرند. بنابراین با توجه و دقت لازم در تصویر زگیل تناسلی در دهان، متوجه تفاوت‌ها خواهید شد.

زگیل در دهان

درمان زگیل تناسلی در دهان

هنوز درمانی برای از بین بردن ویروس درون بدن به وجود نیامده است؛ تنها می‌توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد. برای درمان باید به متخصص زگیل دهانی مراجعه کنید. متخصص با انجام آزمایش‌های مختلف ( نمونه برداری به روش PCR ) نوع ویروس را شناسایی کرده و روش درمان را انتخاب می‌کند. درمان زگیل دهانی و تناسلی از طریق روش‌های کرایوتراپی، الکتروکوتر، عمل جراحی، تزریق اینترفرون و لیزردرمانی انجام می‌شود. بهترین و آسان‌ترین روش از بین بردن زگیل در نواحی دهان و اندام تناسلی، لیزردرمانی است. یکی از مزیت‌های این روش که بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بازگشت بافت طبیعی پوست می‌باشد. این روش با کمترین درد، در مدت زمان کمی انجام می‌شود. همچنین نداشتن عوارض و دوره‌ی نقاهت بر محبوبیت آن افزوده است. این روش در استان اصفهان با جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های لیزر انجام می‌شود.درمان زگیل تناسلی مردان در اصفهان با روش لیزر انجام می‌شود. معمولا در گذشته استفاده از این روش باعث پخش شدن ویروس در محیط می‌شد. امروزه با پیشرفت روش‌های درمانی، دستگاه‌هایی با مکنده‌ی بسیار قوی تولید شده است. این دستگاه‌ها هنگام ازبین بردن زگیل، بخار ناشی از سوختن را به سرعت به درون دستگاه می‌کشند و از پخش شدن ویروس جلوگیری می‌کند.

تفاوت آفت و زگیل دهانی

آفت دهان همان زخم‌های کوچک و عمیقی هستند که در دهان ایجاد می‌شوند. آفت دهان در برخی شرایط خوردن و آشامیدن را سخت و دردناک می‌کند. این بیماری معمولا بین هفت الی ده روز بهبود می‌یابد و بروز آن سه الی چهار مرتبه در سال نرمال است. این بیماری برخلاف زگیل تناسلی دهان، بر اثر استرس یا حساسیت به برخی مواد غذایی ایجاد می‌شود. درصورتی که زگیل تناسلی و دهانی بر اثر ویروس HPV بروز می‌کند. آفت با رعایت رژیم غذایی، استفاده از مسواک و نخ دندان بهبود می‌یابد؛ اما زگیل تناسلی درمان طولانی‌تری دارد.

زگیل دهان کودکان

گاهی در برخی کودکان زگیل تناسلی و دهانی ایجاد می‌شود. این ویروس ممکن است از طریق تماس فرد مبتلا با کودک ایجاد شده باشد. در اکثر مواقع این ویروس از طریق مادر به کودک منتقل می‌شود. علائم بروز زگیل دهان کودکان دقیقا همانند علائم در بزرگسالان است که باعث خارش و سوزش در فرزند شما می‌شود. انتخاب روش درمان در کودکان با توجه به تشخیص پزشک تعیین می‌شود. معمولا برای کودکان از روش درمان با استفاده از داروهای موضعی استفاده می‌شود. در شرایط حاد با کنترل پیشرفت بیماری، بهتر است از روش لیزردرمانی کمک بگیرید. برای درمان زگیل تناسلی در اصفهان، می‌توانید به مطب دکتر علیرضا عابدی مراجعه نمایید. دکتر عابدی، بهترین متخصص درمان زگیل در اصفهان نیز به شمار می‌رود.

سوالات متداول زگیل دهانی خفیف

علت ایجاد زگیل تناسلی در دهان چیست؟

رابطه‌های دهانی، تماس دهان با آلت جنسی فرد مبتلا و تماس دست با دهان، همگی عامل ایجاد زگیل دهانی هستند.

سرطان دهان چگونه ایجاد می‌شود؟

هنگامی که ویروس‌های پرخطر HPV، بیش از حد رشد کنند، به بافت‌های اطراف حمله می‌کنند و سرطان دهان ایجاد می‌شود. بهترین دکتر درمان زگیل دهانی در اصفهان کیست؟

دکتر عابدی متخصص درمان انواع زگیل در اصفهان از بهترین‌ها در این زمینه هستند.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب