زگیل تناسلی یکی از عفونت های مقاربتی بوده که خود را به شکل یک زگیل یا یک دایره برآمده نشان خواهد داد. بسیاری از افراد نگران هستند که آیا این عارضه را می توان بدون درد و کاملا بی دردسر رفع نمود یا خیر؟ روش های درمان زگیل تناسلی کاملا بدون درد می باشد و درمان غیر دارویی آن در سریع ترین زمان ممکن نتیجه خواهد داد.

کرایوتراپی در واقع همان بکارگیری از سرمای شدید برای انجماد و برداشتن بافت های غیر طبیعی است. پزشکان از این روش برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی (از جمله زگیل تناسلی و برخی از ضایعات پوستی) و همچنین برخی سرطان ها از جمله سرطان پروستات، دهانه رحم و کبد استفاده می کنند. به این درمان کرایوابلیشن نیز گفته می شود.

سرما درمانی چیست و چرا انجام می شود؟

کرایو تراپی یا سرما درمانی چیست
کرایوتراپی در مطب

کرایوتراپی به نوعی روش درمانی اطلاق می گردد که پزشک سرمای شدید را برای انجماد و تخریب بافت های غیر طبیعی اعمال می کند. برای ایجاد این سرمای شدید، پزشک از ماده ای مانند نیتروژن مایع یا گاز آرگون استفاده می کند.

کرایوتراپی می تواند برای درمان انواع بیماری های پوستی و برخی سرطان ها از جمله سرطان پروستات و کبد مورد استفاده قرار گیرد. به عبارتی تحقیقات نشان داده است که این روش، کارآمدترین شیوه درمان زگیل تناسلی می باشد. این روش درمانی می تواند بافت را به صورت خارجی (روی پوست) و داخلی (داخل بدن) درمان کند. به عبارتی اگر زائه در داخل بدن باشد نیز با سرما درمانی به راحتی قابل درمان خواهد بود.

برای درمان و بهره گیری از روش کرایوتراپی زگیل تناسلی باید به پزشک متخصص زگیل تناسلی در اصفهان مراجعه نمایید.

کرایوتراپی چگونه به درمان زگیل تناسلی می پردازد؟

در این روش سلول ها پس از دریافت سرما، نمی توانند در این دمای شدید بسیار سرد دوام بیاورند و پس از درمان به طور کامل می میرند.

پزشک متخصص درمان زگیل تناسلی می تواند از چند ماده مختلف برای ایجاد سرمای شدید در سرما درمانی بهره ببرد. این مواد می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • نیتروژن مایع
  • اکسید نیتروژن مایع
  • گاز آرگون

کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی با چه روشی انجام خواهد شد؟

روش های کرایوتراپی مختلفی برای انجماد بافت های عفونی یا زگیل های تناسلی وجود دارد. نوعی روشی که پزشک به کار می برد با نوع جراحت و عفونت ایجاد شده، محل جراحت و همچنین اندازه زگیل تناسلی ارتباط مستقیمی دارد.

درمان خارجی زگیل تناسلی:

اگر بافت بر روی پوست شما قرار دارد، پزشک درمان زگیل تناسلی معمولاً از یک دستگاه اسپری یا سواب پنبه ای برای استفاده از عامل انجماد از آن بهره می برد.

 درمان داخلی زگیل تناسلی:

برای درمان زائده های داخل بدن یا زگیل هایی که به داخل بدن نفوذ پیدا کرده اند و دسترسی به آن ها طبق روش خارجی راحت نمی باشد، مانند سلول های پیش سرطانی یا انواع تومورها، متخصص زگیل تناسلی از ابزاری به نام پراب کرایو استفاده می کند. این پراب از طریق ایجاد یک برش کوچک وارد پوست شما می شود.

زگیل تناسلی در خانم ها

بهره گیری از روش کرایوتراپی خارجی باعث می شود که پوست یخ زده تاول بزند و از جای خود کنده شود تا پوست جدید سالم رشد کند. وقتی سلول‌های غیرطبیعی در طول سرما درمانی داخلی منجمد می‌شوند و می‌میرند، سیستم ایمنی بدن به پاکسازی بافت از بدن کمک می‌نماید.

اقدامات لازم قبل از کرایوتراپی برای بیمار چیست؟

اکثر افراد برای آماده شدن جهت انجام کرایوتراپی بر روی پوست خود نیاز به کار خاصی ندارند.

ممکن است مجبور شوید چند روز قبل از انجام پروسه کرایوتراپی، مصرف برخی داروها مانند آسپرین یا رقیق‌کننده‌های خون را متوقف کنید.

محدود کردن میزان مصرف انواع خوراکی ها یا نوشیدنی ها را پزشک به شما خواهد گفت.

پس از اتمام پروسه کرایوتراپی زگیل تناسلی ، پزشک متخصص درمان زگیل تناسلی در اصفهان از شما می خواهد که خودتان رانندگی نکنید و فردی شما را به منزل برساند. به عبارتی به همراه نیاز خواهید داشت.

مزایا و معایب کرایوتراپی چیست؟

کرایوسرجری یک روش درمانی کم خطر به شمار می رود. در مقایسه با روش های جراحی سنتی، معمولاً درد و خونریزی کمتری را فرد احساس خواهد نمود و خطر آسیب رسیدن به بافت های سالم نزدیک به سلول‌های غیر طبیعی کمتر خواهد بود.

خطرات و عوارض کرایوتراپی

خطرات کرایوتراپی بسیار اندک بوده، اما ممکن است عوارضی را برای فرد ایجاد نماید. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ایجاد خونریزی، گرفتگی یا احساس درد بعد از انجام کرایوتراپی در اطراف دهانه رحم
  • شکستگی استخوان
  • آسیب عصبی
  • تورم، جای زخم و ایجاد عفونت پوستی

آیا کرایوتراپی یک درمان موفقیت آمیز است؟

پزشکان و متخصصان درمان زگیل تناسلی با موفقیت بسیاری از مشکلات مربوط بیماری های اندام های تناسلی همچون تبخال تناسلی و زگیل تناسلی  را با کرایوتراپی درمان می کنند. اکثر بیماری های پوستی که با کرایوتراپی درمان می شوند، پس از درمان به مراقبت خاصی احتیاج ندارند.

برخی از افرادی که روش کرایوتراپی داخلی را برای انجام عارضه خود امتحان نموده اند، باید فعالیت خود را برای چند روز پس از عمل محدود کنند.

پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید به روال عادی زندگی خود بازگردید. ممکن است برای برداشتن تمام بافت های غیر طبیعی به بیش از یک درمان کرایوتراپی نیاز داشته باشید. به عبارتی چند جلسه درمانی کرایوتراپی برای شما تجویز خواهد شد.

دکترعلیرضا عابدی متخصص درمان زگیل تناسلی در اصفهان

درمان زگیل تناسلی در اصفهان و همچنین درمان انواع تبخال تناسلی برای خانم ها و آقایان در مطب دکتر علیرضا عابدی صورت می پذیرد. برای خدمات سرپایی خانم ها از جمله کرایوتراپی همکار خانم آماده همکاری می باشد.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب