تقریبا همه‌ی افراد پس از ابتلا به HPV به دنبال خطرات زگیل تناسلی و درمان آن هستند. درمان زگیل تناسلی در اصفهان توسط دکتر علیرضا عابدی انجام می‌شود.

درمان زگیل در اصفهان توسط دکتر عابدی با استفاده از روش‌های مختلف و متناسب با وضعیت بیماری انجام می‌گیرد. معمولا انواع متفاوت این ویروس با داروهای شیمیایی مهار و توسط لیزر از بین می‌روند.

زگیل تناسلی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های مقاربتی محسوب می‌شود. تقریباً همه‌ی افراد فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV ) ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، مبتلا خواهند شد.

این ویروس بر بافت‌های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می‌گذارد. آنها مانند برآمدگی‌های گوشتی و کوچکی دیده می‌شوند و یا ظاهری شبیه گل کلم دارند. در بسیاری از موارد، زگیل‌ها خیلی کوچک هستند که قابل مشاهده نیستند.

برخی از گونه‌های HPV تناسلی می‌توانند باعث زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند باعث سرطان شوند. بنابراین یکی از مهم‌ترین خطرات زگیل تناسلی، سرطان است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

واکسن‌ها می توانند به محافظت در برابر گونه‌های خاصی از HPV دستگاه تناسلی کمک کنند.

علائم HPV

در زنان، زگیل تناسلی می‌تواند روی فرج، دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند.

زگیل تناسلی در مردان، ممکن است در نوک یا ساقه‌ی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شوند. معمولا خطرات زگیل تناسلی در مردان به مراتب کمتر از زنان است!

زگیل تناسلی همچنین می‌تواند در دهان یا گلوی فردی که با فرد مبتلا تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

علائم و نشانه های این عارضه عبارتند از:
1.تورم‌های کوچک، گوشتی، قهوه‌ای یا صورتی در ناحیه تناسلی شما، شکلی شبیه گل کلم که در اثر نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می شود.
2.خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما
3.خونریزی پس از مقاربت
در برخی موارد، زگیل‌ها به قدری کوچک و مسطح هستند که نامرئی بنظر می‌رسند. با این حال، به ندرت زگیل تناسلی می‌تواند در افرادی با سیستم ایمنی سرکوب شده به خوشه‌های بزرگ تکثیر شود.

عوامل خطر زگیل تناسلی

معمولا زگیل تناسلی بدخیم باعث ایجاد عوارض و خطرات زیادی می‌شود.

معمولا افرادی که از نظر جنسی فعال هستند ممکن است به HPV تناسلی مبتلا می‌شوند.

عواملی که باعث بیشتر شدن خطر ابتلا به عفونت می‌باشد عبارتند از:
1.داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی
2.داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
3.داشتن رابطه جنسی با شریکی که سابقه جنسی او را نمی‌دانید
4.داشتن سیستم ایمنی ضعیف، مانند HIV یا داروهای پیوند عضو

عوارض عفونت HPV

عوارض و خطرات زگیل تناسلی در زنان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
1.سرطان دهانه رحم ارتباط نزدیکی با عفونت HPV تناسلی دارد. انواع خاصی از HPV نیز با سرطان‌های فرج، مقعد، آلت تناسلی و دهان و گلو مرتبط هستند.
عفونت HPV همیشه باعث ایجاد سرطان نمی‌شود. اما خانم‌ها باید به طور منظم آزمایش‌های مربوطه ( تست پاپ اسمیر ) را انجام دهند. به ویژه آنهایی که به انواع پرخطر HPV آلوده شده‌اند.
2.به ندرت در دوران بارداری، زگیل‌ها می‌توانند بزرگ شوند و خارج شدن ادرار را دشوار کنند.
زگیل‌های دیواره واژن می‌توانند از کشش بافت‌های واژن در هنگام زایمان جلوگیری کنند. زگیل‌های نسبتا درشتی که بر روی فرج یا واژن پدیدار می‌شوند، ممکن است در هنگام عمل زایمان دچار خونریزی شوند.

به ندرت، نوزادی که از مادری مبتلا به زگیل تناسلی متولد می‌شود، در ناحیه گلو دچار زگیل می شود. امکان دارد که برای جلوگیری از مسدود شدن راه هوایی کودک نیاز به جراحی داشته باشد. این موارد می‌توانند از عوارض و خطرات زگیل تناسلی در نوزاد باشد.

جلوگیری از خطرات زگیل تناسلی

محدود کردن تعداد شرکای جنسی و واکسینه شدن از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری می‌کند.
برای جلوگیری از خطرات زگیل تناسلی، استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی ایده خوبی است. اما به این معنی نیست که دیگر به این بیماری مبتلا نشوید.

انجام واکسیناسیون

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، واکسیناسیون روتین HPV را برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می‌کند. حتی کودکان 9 ساله نیز می‌توانند آن را تزریق کنند. معمولا واکسن گارداسیل در اصفهان کمیاب است و باید آن را از هلال احمر این استان تهیه کنید.

بهتر است که برای دختران و پسران که واکسن را قبل از تماس جنسی تزریق کنند.

عوارض جانبی واکسن‌ها معمولاً خفیف است. این عوارض شامل درد در محل تزریق، سردرد، تب خفیف یا علائم شبیه آنفولانزا می‌باشد. شما با گذراندن این دوره از عوارض واکسن، برای همیشه از خطرات زگیل تناسلی در امان هستید.

سوالات متداول
خطرات زگیل تناسلی مردان چیست؟
به ندرت باعث ایجاد سرطان مقعد در مردان می‌شود.

خطرات زگیل تناسلی در زنان چیست؟
زگیل تناسلی در زنان باعث ایجاد سرطان دهانه‌ی رحم و در مادران باردار باعث درگیر شدن نوزاد خواهد شد.

چگونه می‌توان از ابتدا به زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟
با تزریق واکسن گارداسیل می‌توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب