ایجاد زگیل بر روی زبان یک بیماری مسری است که با نام verruca vulgaris شناخته می‌شود. این بیماری شیوع زیادی ندارد اما در مناطق مختلف وجود دارد. به همین دلیل، به طور کلی درمان زگیل تناسلی در اصفهان خواهان زیادی دارد.
همانطور که گفتیم، درمان زگیل در اصفهان توسط متخصصین مجرب انجام می‌شود. به دلیل حساسیت زگیل و وجود ویروس آن در بدن انسان‌ها، پزشک باید تبهر کافی در این زمینه را داشته باشد. یکی از متخصصین ارولوژی در اصفهان، دکتر علیرضا عابدی است که با بکارگیری فنون‌های مختلف پزشکی به درمان قطعی زگیل تناسلی می‌پردازد.
معمولا زگیل زبانی بر روی افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، ایجاد می‌شود. تعداد و سایز زگیل‌ها در سنین مختلف، متفاوت است. زگیل زبان در سنین مختلف ایجاد می‌شود اما اکثرا در رده سنی کودکی و نوجوانی شایع است.

درمان زگیل زبان

معمولا زگیل‌های ایجاد شده بر روی زبان به خودی خود از بین رفته و ناپدید می‌شوند. حداکثر زمان لازم برای از بین رفتن آنها دو سال است. در شرایطی که فردی دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد، بیماری عود کرده و نیاز به درمان دارد.
زگیل زبان دارای دوروش درمانی است که یکی توسط پزشک و دیگری توسط خود شخص در خانه می‌تواند انجام شود.
با توجه به مطالعات انجام شده و مشاهدات، 7 الی 10 درصد مردم به این عارضه مبتلا هستند. حدود 23% از مواردی که بیماری‌ آنها عود کردند در طول مدت زمان دو ماه بهبود یافتند. 30% دیگر در عرض سه ماه و 65 الی 78% بعد از دو سال به طور کامل درمان شدند.

درمان خانگی زگیل زبان

به دلیل اینکه در اکثر مواقع این بیماری به خودی خود ناپدید می‌شود، با استفاده از درمان خانگی نیز می‌توان تا حدودی آن را درمان کرد.

1.سیب زمینی:

سیب زمینی خام را به تکه‌های کوچک برش بزنید و با ملایمت بر روی زگیل قرار داده و مالش دهید. با انجام این کار، چند مرتبه در روز، باعث اثربخشی سودمندی خواهد شد. خواهید دید که ظرف مدت دو هفته زگیل‌ها از بین می‌روند.

2.سیر:

یکی از دیگر روش‌های درمان، استفاده از سیر است. درمان زگیل زبان با سیر بسیار اثربخش است. به دلیل خاصیت ضد میکروبی و ضد ویروسی آن، به درمان پاسخ می‌دهد. سیر له شده را بر روی زوائد گوشتی قرار دهید.

3.آلوئه ورا:

آلوئه ورا به تنهایی دارای خاصیت تسکین‌دهنده است. بنابراین این ناراحتی با استفاده از ژل آلوئه ورا بر روی زبان به حداقل می‌رسد. همچنین به بهبود سریع آن کمک می‌کند.

درمان دارویی

استفاده از برخی داروهای شیمیایی موجود در داروخانه‌ها مانند اسید سالیسیلیک و cantharidi می‌باشند که در دسترس همه قرار دارند.
برخی داروهای دیگری وجود دارند که ضد ویروسی هستند و توسط پزشک متخصص تجویز می‌شوند.

درمان با جراحی

از دیگر روش‌های درمان، روش جراحی است. با استفاده از این روش، به برداشتن زگیل بر روی زبان می‌پردازند. روش‌های جراحی شامل جراحی با لیزر و کرایوتراپی است.
بیشتر بدانید: کرایوتراپی چیست؟
در جراحی با لیزر، با استفاده از اشعه‌ی لیزر به حذف زگیل‌ها می‌پردازند. در صورتی که در روش کرایوتراپی ازنیتروژن مایع استفاده می‌شوند.

سوالات متداول
آیا زگیل زبان خطرناک است؟
زگیل زبان جزء زگیل‌های کم خطر محسوب می‌شود اما باید حتما درمان شود.

درمان زگیل زبان با سیر چگونه است؟
سیر به دلیل خاصیت آنتی باکتریال، با قرار گرفتن بر روی زگیل، به درمان سریع آن می‌پردازد.

آیا درمان زگیل زبان با جراحی امکان پذیر است؟
بله، با استفاده از داروهای شیمیایی ویروس را کنترل کرده و پس از آن به حذف زوائد گوشتی می‌پردازند.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب