واکسن HPV و سن مناسب تزریق آن

واکسن زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV یکی از شایع ترین عفونت های مقاربتی در سراسر جهان است که می تواند منجر به بروز سرطان های خطرناکی همچون سرطان دهانه رحم شود. اگرچه اکثر عفونت های HPV بدون علامت هستند و به صورت خودبخودی برطرف می شوند، اما انواع خاصی از این ویروس وجود دارد که می توانند منجر به تغییرات پیش سرطانی در بافت ها شده و در نهایت سرطان ایجاد کنند. خوشبختانه امروزه با وجود واکسن های ایمن و موثر علیه ویروس HPV می توان از بسیاری سرطان های ناشی از این ویروس جلوگیری کرد.  واکسیناسیون HPV یکی از موفق ترین راه ها برای پیشگیری اولیه از سرطان های مرتبط با این ویروس است. در این مقاله با هم به بررسی جزئیات مربوط به واکسن HPV، نحوه اثربخشی، زمان مناسب تزریق و سایر مطالب مهم در این زمینه خواهیم پرداخت تا بتوانیم اطلاعات کاملی از اهمیت واکسیناسیون علیه این ویروس مهلک ارائه دهیم. پس همراه ما باشید تا اطلاعات جامع و کاربردی در این حوزه کسب کنید.

تزریق واکسن زگیل محدودیت سنی نداره و به تمام سنین از دوازده سالگی به بالا جلوگیری از عود زگیل را تضمین می کند. این واکسن در کشورهای اروپایی و غربی به عنوان واکسیناسیون روتین استفاده می شود.

ویروس HPV و انواع آن

عامل بروز زگیل تناسلی  ویروس HPV است. این ویروس به شدت واگیر دار بوده و از طریق تماس پوستی منتقل شود. ویروس HPV با توجه به میزان قدرت و سیستم ایمنی بدن بیماران، از فردی به فرد دیگر منتقل شده و شدت بروز آن در بدن هر فرد با دیگری متفاوت است. بر خلاف تصور مردم، این ویروس عموما یک ویروس کم خطر شناخته می شود که در بدن بسیاری از افراد خود به خود و بدون بروز علائم خاصی از بین می رود اما در برخی دیگر از افراد این ویروس به شکل تهاجمی بروز پیدا کرده و علائم آن خود را نشان می دهند.

زمانی که این ویروس حالت تهاجمی به خود می گیرد اگر کنترل نشود ممکن است سبب ایجاد سرطان های بدخیم در ناحیه تناسلی و مقعد شود که ایجاد سرطان توسط این ویروس در خانم ها بیشتر از اقایان مشاهده می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV بیش از 100 نوع مختلف دارد و انواع مختلف آن به دو دسته کم خطر و پرخطر تقسیم می شوند. انواع کم خطر مانند HPV 6 و 11 موجب زگیل های تناسلی ساده می شوند. اما انواع پرخطر مانند HPV 16 و 18 می توانند منجر به سرطان هایی همچون سرطان دهانه رحم، مقعد، واژن و حتی سرطان های دهان و حلق شوند.

ویروس HPV اغلب از طریق تماس جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی منتقل می شود. همچنین امکان انتقال آن از طریق تماس پوستی نیز وجود دارد. کاندوم می تواند تا حدودی از انتقال HPV جلوگیری کند اما نمی تواند آن را به طور کامل پیشگیری نماید اما زدن واکسن HPV می تواند از ابتلا به این بیماری به طور قطع جلوگیری کند.

واکسن hpv چیست و چه کاربردی دارد؟

ویروس اچ پی وی از طریق تماس پوستی و راه های جنسی به افراد فعال جنسی منتقل می شود، حتی با یکبار تماس. احتمال دارد هر فردی در طول زندگی خود به این ویروس مبتلا شود. به گونه ای که طبق آمار ها حدود 9 نفر از هر 10 نفر در طول عمر خود در معرض ابتلا به HPV قرار دارند. این ویروس در برخی موارد بی خطر و در برخی موارد پرخطر است. همانطور که گفتیم انواع کم خطر آن موجب زگیل های تناسلی می شوند. اما انواع پرخطر می توانند منجر به سرطان های بدخیم شوند، از جمله:

 • سرطان مقعد
 • سرطان واژن
 • سرطان آلت تناسلی مردان
 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان حلق و دهان

واکسن اچ پی وی برای پیشگیری از ابتلا به انواع پرخطر این ویروس طراحی شده است. زدن این واکسن معمولاً به نوجوانان و بزرگسالان جوان توصیه می شود تا از ابتلای آنها در آینده به این ویروس جلوگیری کند. واکسیناسیون اچ پی وی می تواند از ابتلا به سرطان های مرتبط با این ویروس نیز پیشگیری کند.

اهمیت واکسن HPV

همانطور که گفتیم HPV یکی از شایع ترین ویروس های مقاربتی است که از طریق تماس پوستی منتقل می شود. افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند، اغلب در طول عمر خود دچار این ویروس می شوند، حتی اگر از آن بی اطلاع باشند. اکثر انواع HPV بدون علامت هستند و با گذشت زمان از بین می روند. اما برخی انواع آن می توانند منجر به سرطان دهانه رحم در زنان و سایر سرطان ها شوند. در بهترین حالت، برخی از انواع ویروس موجب زگیل های تناسلی می شوند که گرچه بیماری جدی ایجاد نمی کنند، اما می توانند منجر به استرس روانی شدید و درمان دردناک شوند.

سالانه حدود 12 هزار مورد سرطان دهانه رحم در زنان آمریکایی تشخیص داده می شود که 4 هزار نفر از آن ها جان خود را از دست می دهند. به طور کلی نیز در هر زمان و مکانی حدود 1٪ از افراد جامعه فعال جنسی به این ویروس مبتلا هستند.

مزایای دریافت واکسن HPV بسیار زیاد است بنابراین زدن آن اهمیت فراوانی دارد. به طور خلاصه می توان گفت این ویروس بسیار شایع است و می تواند تمام عمر فرد را تحت تأثیر قرار دهد و در نهایت منجر به مرگ شود، که این واکسن از ابتلا به انواع این ویروس پیشگیری می کند. مزایای واکسیناسیون عبارتند از:

 • کاهش احتمال ابتلا به عفونت HPV
 • کاهش احتمال عفونت مجدد در افراد آلوده
 • محافظت ایمنی افراد دارای نقص ایمنی
 • امکان واکسیناسیون افرادی که قبلاً آلوده بوده اند
 • جلوگیری از ابتلای نوجوانان و سایر افراد به زگیل تناسلی
 • کاهش انتقال در افراد پرخطر

البته یادتان باشد که این واکسن هیچ اثر درمانی ندارد و از آن برای درمان استفاده نمی کنند و فقط برای پیشگیری و کاهش انتقال به کار می رود.

انواع واکسن گارداسیل

چگونگی اثربخشی واکسن در پیشگیری از سرطان های مرتبط با HPV

واکسن HPV از طریق تحریک سیستم ایمنی بدن برای تولید آنتی بادی علیه ویروس HPV عمل می کند. این آنتی بادی ها از ورود ویروس به سلول ها جلوگیری میکند  و از ایجاد عفونت HPV پیشگیری می کنند. مطالعات نشان داده اند که واکسن های HPV می توانند به طور مؤثری از ابتلا به انواع سرطان های مرتبط با این ویروس از جمله سرطان دهانه رحم، واژن، مقعد و حلق پیشگیری کنند. واکسیناسیون HPV در دختران نوجوان می تواند تا 90 درصد از موارد سرطان دهانه رحم که عامل آن ویروس اچ پی وی است، جلوگیری نماید. بنابراین واکسیناسیون به موقع علیه HPV می تواند یکی از مؤثرترین راه ها برای پیشگیری از سرطان های ناشی از این ویروس باشد.

انواع واکسن ویروس HPV چیست؟

واکسن ویروس HPV یا همان واکسن زگیل تناسلی دارای انواع مختلفی است که هر کدام بر اساس نیاز افراد در دز مختلفی به آن‌ها تزریق می‌شود. این واکسن‌ها هر سه می‌توانند از بروز انواع مختلف این ویروس جلوگیری کنند. در حال حاضر واکسن گارداسیل 9 در ایالات متحده آمریکا و سراسر جهان توزیع شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع واکسن ویروس HPV به شرح زیر است:

واکسن گارداسیل، رایج‌ترین واکسن برای زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل در اصفهان یک واکسن بسیار مهم است که برای پیشگیری از عفونت های ناشی از ویروس های HPV استفاده می شود. این واکسن باید به تمامی افراد جامعه تزریق شود خصوصا در مواردی از جمله افرادی که بیشتر در معرض عفونت های ناشی از این ویروس ها قرار دارند، مانند کودکان، افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند.

واکسن گارداسیل یکی از واکسن‌های موجود برای پیشگیری از سرطان رحم است. این واکسن، برای جلوگیری از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوع ۱۶ و ۱۸ تولید شده است که باعث بروز سرطان رحم می‌شوند. واکسن گارداسیل به صورت تزریقی در دو دوز به افراد بالای ۹ سال از سن و در دوزهای متوالی در بازه زمانی ۶ ماه تزریق می‌شود. این واکسن به عنوان یک ابزار پیشگیری موثر به شمار می‌رود و به طور کلی در کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم نقش مهمی دارد. از آنجا که عفونت با ویروس HPV بسیار شایع است، واکسن گارداسیل به عنوان یک راهکار اساسی در کنترل این عفونت و پیشگیری از بروز سرطان رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واکسن گارداسیل یک واکسن پیشگیری است که برای محافظت در برابر عفونت های ویروسی گارداسیل استفاده می شود. این واکسن علاوه بر جلوگیری از عفونت های جدی، می تواند خطر ابتلا به سرطان را نیز کاهش دهد و از هر گونه تهدیدی در برابر بیماری‌ها و ویروس‌های HPV ایمن میشوید. این واکسن توسط سازمان بهداشت جهانی توصیه شده است و به عنوان یکی از واکسن های ضروری برای بهبود سلامت جامعه شناخته می شود.

تعداد مراحل تزریق واکسن گارداسیل چقدره؟

افراد معمولی هم میتوانن این واکسن رو تزریق کنن ، واکسن رو 12 تا 13 سال میزنند الان تا 45 سال هم میتونید بزنید. ولی به خانم های بالاتر از 45 سال هم میدیم برای اینکه به هیچ وجه ضرر و زیانی نداره.

برای بچه های 12 تا 13 ساله اونایی که رابطه ی جنسی نداشتن 2 بار میزنند.  یکی الان و یکی 6 ماه بعد ولی برای کسایی که زگیل داشتن طی سه مرحله 1 بار الان میزنند … 2 ماه بعد …و بعد 4 ماه بعد از اون میزنند.

پس از تزریق این واکسن، بهتر است از تماس جنسی حداقل برای ۳ ماه اجتناب شود تا واکسن به خوبی در بدن عمل کند.

واکسن سرواریکس، توصیه شده برای جلوگیری از سرطان رحم

واکسن سرواریکس در سال 2009 توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان واکسنی برای جلوگیری از سرطان رحم به مردم معرفی شد و تاکید کرد که بهتر است تمامی خانم‌ها این واکسن را تمامی دوزها دریافت کنند تا درصد ابتلا به سرطان رحم را کاهش دهند. این واکسن دارای 2 دور است که از سن 18 الی 45 سالگی قابل تزریق بوده و تاثیرات مثبت خود را بر جا می‌گذرد. برای اطلاع از روش قطعی درمان زگیل تناسلی این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

واکسن پاپیلوگارد داروی موثر ایرانی

واکسن HPV (Papilloguard) یک سرنگ از پیش پرشده برای تزریق عضلانی است. که در برابر سرطان دهانه رحم، سرطان ناشی از HPV از جمله سرطان مقعد، واکسن پاپیلوگارد قادر است در برابر دو نوع ۱۶ و ۱۸ از این ویروس که عامل اغلب زگیل‌های تناسلی است، مقاومت ایجاد نماید. داده‌های حاصل از چندین کارآزمایی بالینی بزرگ در مورد واکسن HPV ، اثر بسیار بالای واکسن را در برابر عفونت مقاوم با انواع HPV در خانم های در سنین 15-26 سال نشان داده است که پیش از واکسیناسیون در معرض انواع HPV قرار نگرفته‌اند .

واکسن پاپیلوگارد توسط جمعی از نخبگان و متخصصان کشور، شرکت نویان پژوهان زیست دارو پس از یک سال مطالعات و طراحی اولیه و سپس سه سال تحقیق و توسعه، تولید و وارد بازار شد.

واکسن پاپیلوگارد ایرانی
واکسن پاپیلوگارد داروی موثر ایرانی

همه افراد بین 9 تا 45 سال می‌توانند واکسن پاپیلوگارد را برای محافظت از خود در برابر زگیل‌های تناسلی و یا انواع مختلف HPV که می‌توانند عامل سرطان باشند، دریافت کنند. توصیه می‌شود که کودکان در سن 11 یا 12 سالگی این واکسن را دریافت کنند تا قبل از اینکه ازنظر جنسی فعال شوند در برابر HPV محافظت گردند. بااین‌حال، صرف‌نظر از سن خود، با پزشک مشورت کنید تا در صورت تشخیص او، واکسن پاپیلوگارد را دریافت کنید.

بهترین واکسن زگیل تناسلی چیست؟

همان طور که گفتیم در حال حاضر بهترین واکسن برای زگیل تناسلی، واکسن گارداسیل و واکسن پاپیلوگارد ایرانی است. این محصول و به شما کمک می کند تا با استفاده از آن از بیماری های مقاربتی حاصل شده از این ویروس در امان بمانید. واکسن گارداسیل برای خانم ها و آقایان مناسب بوده و تمام افراد می توانند تحت نظر پزشک، تزریق این واکسن را انجام دهند.

سن مناسب برای تزریق واکسن HPV

شاید تا به حال این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که بهترین سن برای تزریق واکسن HPV چه زمانی است؟ پاسخ به این سوال می تواند تاثیر زیادی در سلامت آینده ی شما و عزیزانتان داشته باشد. واکسیناسیون HPV در سنین پایین تر با پاسخ ایمنی بهتر و کارایی بالاتری همراه است و از ابتلا به انواع سرطان های ناشی از این ویروس جلوگیری می کند.

متخصصان سلامت توصیه می کنند که دختران و پسران دو دوز از واکسن HPV را در سن 11 تا 12 سالگی دریافت کنند. البته تزریق واکسن تا سن 26 تا 30 سالگی نیز موثر ات، اما هرچقدر در سنین پایین تر زده شود بهتر است. پس اگر شما یا فرزندتان در سن پایین تر واکسینه نشده اید، هنوز فرصت دارید تا از مزایای این واکسن بهره مند شوید. تنها با یک بار مراجعه و دریافت واکسن می توانید از خطر بسیاری از سرطان های خطرناک پیشگیری کنید و سلامت خود را تضمین نمایید.

نکات مهم در زدن واکسن HPV یا واکسن گارداسیل

 • این واکسن در 3 نوبت به فاصله ی 3 ، 1 ، 0 ماه باید تزریق شود.
 • موقع گرفتن واکسن از داروخانه حتما مقداری یخ همراه داشته باشید و واکسن را روی یخ بگذارید.
 • واکسن نباید بیش از 10 دقیقه از یخچال بیرون باشد.
 • واکسن نباید یخ بزند.
 • موقع تزریق، واکسن را تکان دهید که رنگ آن شیری رنگ بشود.

واکسن زگیل تناسلی برای تمامی افراد جامعه واجب و ضروری است. این واکسن سبب می‌شود تا شما در طول دوران زندگی از ابتلا به ویروس HPV در امان بمانید. همان طور که می‌دانید این ویروس عامل بروز سرطان‌های مختلف مانند سرطان دهانه رحم، مقعد، ورودی واژن و…است و اگر پیشگیری‌های لازم برای آن اعمال نشود امکان آلودگی به این ویروس همیشه شما تهدید می‌کند. برای آگاهی شما در ارتباط واکسن زگیل تناسلی و تاثیرات آن بر روی سلامت افراد، در ادامه به طور مفصل در ارتباط با آن با شما عزیزان صحبت کردیم پس تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

چه کسانی می‌توانند از واکسن HPV استفاده کنند؟

استفاده از واکسن HPV در انواع مختلف باید با توجه به شرایط بیمار انجام شود. در واقع می‌توان گفت اکثر افراد می‌تواند از این واکسن‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی استفاده کنند اما تعدادی از افراد باید حتما قبل از اقدام برای استفاده از واکسن زگیل تناسلی‌، حتما با پزشک خود مشورت کنند. ما در ادامه به طور خلاصه مواردی که از تزریق واکسن باید در نظر بگیرید را بیان کرده‌ایم:

 • زنان باردار نباید واکسن‌های مرتبط با ویروس HPV را تزریق کنند
 • این واکسن‌های عموما برای زنان بین 12 الی 26 سال توصیه می‌شود
 • بهتر است تزریق قبل از شروع رابطه فعال جنسی در افراد باشد
 • استفاده از این آمپول محدودیت جنسیتی نداشته و دختران و پسران می‌توانند از آن استفاده کنند
 • این واکسن برای افرادی که به طور دائمی از قرص‌های سرکوبگر ایمنی استفاده می‌کنند، مناسب نخواهد بود

عوارض احتمالی زدن واکسن اچ پی وی

واکسن HPV از نظر ایمنی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و عوارض جانبی بسیار نادری دارد.  شایع ترین عوارض جانبی آن شامل درد، قرمزی یا تورم خفیف در ناحیه تزریق، تب خفیف، سردرد و احساس خستگی می باشد. این عوارض معمولاً خفیف بوده و ظرف چند روز از بین می روند. واکنش های شدید آلرژیک مانند تنگی نفس، ورم گلو یا صورت و کهیر نیز در برخی از افراد ممکن است ایجاد شود که البته بسیار نادر هستند.

واکسن HPV هیچ ارتباطی با بیماری های التهابی یا خود ایمنی مانند بیماری مولتیپل اسکلروزیس ندارد. بنابراین با توجه به فواید بسیار زیاد واکسیناسیون، می توان گفت که واکسن HPV یک واکسن کاملا ایمن و مفید برای سلامتی است که توصیه می کنیم حتما در سنین مناسب واکسینه شوید.

قیمت و خرید واکسن زگیل تناسلی در اصفهان

قیمت واکسن زگیل تناسلی بسته به نوع واکسن و شماره دز آن متفاوت بوده و نمی‌توان برای آن از یک عدد ثابت استفاده کرد. در واقع قیمت این محصولات در هلال احمر نسبت به داروخانه‌ها ارزان‌تر است.

با توجه به آخرین قیمت، این واکسن گارداسیل در هلال احمر اصفهان مبلغی حدود 700 هزار تومان دارد. خرید این واکسن بصورت آزاد و در داروخانه های خاص البته محصول خارجی 700 الی یک میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد.

محصول ایرانی واکس پاپیلوگارد در اکثر داروخانه ها موجود است قیمتی حدود 850 هزارتومان دارد.

عوارض واکسن گارداسیل

خرید واکسن زگیل تناسلی در اصفهان نیاز به دانش و اطلاعات دقیق درباره این دارو دارد. ممکن است شما برای خرید آن به مراکز غیر معتبر مراجعه کنید و در نهایت با مشکلات مختلفی از قبیل اصل نبودن محصول، اشتباه بودن دز آن، برند نامشخص و…مواجه شوید. پس بهتر است برای خرید این واکسن ویروس HPV به پزشک مراجعه کنید تا اطلاعات دقیق برای خرید این محصول را دریافت کنید.

کلام  آخر 

یادان باشد حتما تزریق واکسن ویروس HPV را در برنامه سلامت خود قرار دهید. در این مقاله سعی کردیم به طور تخصصی در ارتباط با ویروس HPV و واکسن زگیل تناسلی با شما عزیزان صحبت کنیم. همان طور که گفتیم این ویروس واگیردار بوده و از شخصی به شخص دیگر در اثر تماس پوست با آن منتقل می‌شود. واکسن‌های مختلفی برای این بیماری وجود دارد که امروزه بیشتر از گارداسیل استفاده می‌شود. اگر همچنان سوال و یا ابهامی در این زمینه برای شما باقی مانده است با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. از این که تا پایان مقاله با همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول واکسن  HPV

آیا واکسن HPV فقط برای دختران لازم است یا پسران هم نیاز دارند؟

هم دختران و هم پسران باید واکسن HPV دریافت کنند. این واکسن هم برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم در دختران و هم جلوگیری از سرطان های مرتبط با HPV در پسران مفید است.

چند دوز از واکسن HPV نیاز است؟

معمولاً 2 دوز واکسن با فاصله 6 تا 12 ماه توصیه می شود. دوز اول باعث ایجاد پاسخ ایمنی اولیه می شود و دوز دوم پاسخ ایمنی را تقویت می کند.

آیا در صورتی که فردی قبلاً عفونت HPV داشته باید واکسینه شود؟

بله، واکسیناسیون HPV حتی برای افرادی که قبلاً عفونت HPV داشته اند هم توصیه می شود. زیرا واکسن از ابتلا به انواع دیگر ویروس محافظت می کند.

آیا واکسن HPV می تواند باعث ابتلا به عفونت HPV شود؟

خیر، واکسن HPV حاوی ویروس زنده نیست و نمی تواند منجر به ابتلا به عفونت  HPVشود.

واکسن HPV تا چه سنی توصیه می شود؟

واکسیناسیون محدودیت سنی ندارد اما در سن 11 تا 12 سالگی تاثیر بهتری دارد. تزریق تا 26 سالگی هم می تواند مفید باشد اما در سنین بالاتر تاثیر آن کمتر می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Buttonتماس با مطب