پیش از اینکه در رابطه با عوارض زگیل تناسلی صحبت کنیم، لازم است بدانیم این عارضه چیست و چرا به وجود میآید. زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی genital warts از جمله بیماری های شایع پوستی است. این بیماری با تماس مستقیم پوست افراد آلوده و از طریق رابطه جنسی قابل انتقال است به طوری که در اولین تماس جنسی به سرعت به فرد منتقل شده و با نشانه هایی زائده مانند، در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد، خود را نشان میدهد. در ادامه با دکتر زگیل همراه باشید تا به طور کامل شما را با خطرات و عوارض زگیل تناسلی در مردان و زنان آشنا کنیم.

نشانه های وجود زگیل تناسلی در مردان و زنان

معمولا نمونه های خطرناک زگیل تناسلی که منجر به بروز سرطان می شوند، هیچ علامت خاصی در آقایان یا خانم ها ندارند. ویروسی به نام HPV  عامل اصلی بروز این بیماری است. زگیل تناسلی ممکن است هفته ها، ماه ها و یا حتی سال ها پس از تماس با این ویروس نمایان شوند. در ادامه با چند مورد از نشانه های زگیل تناسلی آشنا می شویم:

  1. توده های زبر و برجسته در اطراف ناحیه تناسلی
  2. برجستگی های ناهمواری که ظاهر مشابه با پوست اطراف دارند
  3. برجستگی های پراکنده شبیه به گل کلم
  4. زگیل هایی همراه با درد خارش و یا سوزش

آیا زگیل تناسلی کشنده و خطرناک است؟

برخلاف تصور عموم این بیماری خطرناک یا کشنده نیست و در اغلب موارد به سرطان منجر نمی شود؛ اما از لحاظ زیبایی ظاهر بسیار نامناسبی دارند و همین موضوع منجر به نگرانی و استرس فرد خواهد شد. از طرفی ترس انتقال آن به شریک جنسی و احتمال هرچند اندک آن به بروز سرطان و بزرگ شدن اندازه آن ها می تواند نگرانی بیمار را افزایش دهد. اما فراموش نکنید که تیپ های پر خطر آن می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود و با پیشرفت سرطان، فرد مبتلا را به مرگ نزدیک کند. در ادامه به خطرات زگیل تناسلی در مردان و زنان می پردازیم.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

وجود زگیل تناسلی در ناحیه رحم و واژن با تغییرات سلولی همراه است. از جمله نتایج این تغییرات سلولی، سرطان دهانه رحم است. در واقع زگیل است که منجر به این سرطان می شود نه خود ویروس HPV.

عوارض زگیل تناسلی در دوران بارداری

  • ابتلا به زگیل تناسلی در دوران بارداری، می تواند با تکثیر و خونریزی همراه باشد. (به علت بالارفتن سطح هورمون ها)
  • یک زگیل بزرگ یا توده ای از آن، مجرای تولد کودک را مسدود می کند. (در این مورد پزشک مربوطه دستور سزارین می دهد)
  • می تواند از مادر به نوزاد منتثل شود و باعث شکل گیری زگیل در مجاری تنفسی کودک بشود. (این بیماری پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده نام دارد و به شدت نادر است)

عوارض زگیل تناسلی مردان

در رابطه با خطرات زگیل تناسلی در مردان باید گفت که این ویروس حدود 30 نوع مختلف دارد که برخی از آن ها می توانند با سرطان های ناحیه تناسلی و ناحیه مقعدی مرتبط باشند. (هر دو نوع از سرطان های نادر هستند). اما این بیماری معمولا منجر به شکل گیری زگیل تناسلی بروی پوست خواهد شد. طبق تحقیقات اعلام شده که حدود یک درصد از آقایانی که زندگی جنسی فعالی دارند، با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

بیشتر بخوانید: پیشگیری از زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در مردان خطرناک تر است یا در زنان؟

بیشتر آمار مربوط به این بیماری مربوط به زنان است. این ویروس در زنان می تواند احتمال به سرطان را بالا ببرد و می تواند برای زنان خطرات بیشتری به همراه داشته باشد. البته که این ویروس می تواند ریسک سرطان تناسلی مردان را تا حدی افزایش بدهد، اما بیماری هایی از این دست آنقدرها رواج ندارند. بنابراین هم آقایان و هم خانم ها باید با راه های کاهش چنین عارضه هایی آشنا باشند تا ریسک ابتلا به حداقل برسد.

عکس زگیل تناسلی

 

 

آیا زگیل تناسلی قابل درمان است؟

هنوز هیچ درمان قطعی برای این عفونت (از نوع بدون علامت) وجود ندارد. به همین دلیل اغلب پزشکان و متخصصان تمرکز خود را به روی مشکلات وو عوارضی قرار می دهند که ممکن است توسط این ویروس، ظاهر شود. پس از مشاهده زگیل ها می توان روش های درمانی متعدد را مورد استفاده قرار داد.

استفاده از کرم ها، محلول ها، عمل جراحی یا منجمد کردن (کرایوتراپی) و یا روش نوین لیزر از جمله روش هایی است که پزشکان پیش روی بیماران خود قرار می دهند. البته بسیاری از پزشکان درمان زود هنگام زگیل های تناسلی را پیشنهاد نمی کنند، زیرا برخی از آن ها ممکن است بدون هیچ دخالتی و با مرور زمان از بین بروند.

کلام آخر

زگیل تناسلی از جمله بیماری های عفونی پوستی است که در گروه بیماری های آمیزشی قرار می گیرد. از جمله خطرات زگیل تناسلی در مردان و زنان می توند ابتلا به سرطان باشد اما همانطور که به آن اشاره شد بسیار نادر است و تنها در موارد خاص اتفاق می افتد. ممنون که تا انتهای مقاله خطرات زگیل تناسلی ما را همراهی کردید. سلامت و تندرست باشید.

سوالات متداول در رابطه با خطرات زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از رایج ترین بیماری های مقاربتی بوده که با عارضه هایی پوستی همراه است. درمان مناسب و به موقع می تواند این بیماری را بهبود ببخشد.

چه زمانی زگیل تناسلی خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کنم؟

چنانچه شریک جنسی شما یا خود شما نشانه های زگیل را داشتید، لازم است هردو شما به پزشک مراجعه کنید تا از خطرات زگیل تناسلی در امان بمانید:

  • ترشحات غیر عادی از آلت تناسلی یا واژن
  • درد یا سوزش هنگام نزدیکی
  • وجود نشانه های زگیل تناسلی، در شریک جنسی

برای درمان زگیل تناسلی باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

پزشکان متخصص اورولوژی،و متخصصین پوست می توانند مشکل شما را حل کنند.

 

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب