زگیل دست و پا زائده‌های گوشتی اضافه‌ای هستند که روی پوست ایجاد شده و سبب نارضایتی افراد می‌شوند. این زگیل‌ها ظاهر سخت و خشکی داشته و عموما سفت هستند. زگیل دست و پا عمدتا ناشی از آلوده شدن فرد به ویروس اچ پی وی است و انواع مختلفی دارد. نکته ای که باید درباره این زگیل بدانید این است که زگیل دست و پا با زگیل دستگاه تناسلی متفاوت است. علت ایجاد زگیل در پا معمولا به دلیل قرار گرفتن پا در محیط‌های مرطوب مانند استخرها است و اگر کسی دارای زگیل سرباز باشد و وارد محیط آب شود می‌تواند به افراد حاضر در استخر این بیماری را منتقل کند در حالی که زگیل تناسلی فقط از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود.

زگیل پوستی

زگیل پوستی همان طور که در قسمت بالا نیز بیان شد تحت تاثیر ویروس اچ پی وی بوده که نوع آن با ویروس اچ پی وی دستگاه تناسلی متفاوت است. این زگیل‌ها در صورت سرباز بودن می‌توانند به افراد دیگر نیز منتقل شوند.

علائم زگیل‌های پوستی چیست؟

زگیل‌های پوستی به طور کلی دارای علائم مشابهی هستند و در نگاه اول با بروز علائم اولیه می‌توان این زگیل‌ها را شناسایی کرد. علائم زگیل‌های پوستی که به صورت شایع دیده می‌شود شامل موارد زیر است:

 • وجود التهاب و خارش در ناحیه
 • برآمدگی‌های سفت و توپر
 • احساس درد و سوزش
 • احساس خارش شدید در ناحیه و اطراف آن
 • خونریزی و عفونت

از آنجایی که ویروس HPV تنها به خارجی‌ترین لایه‌ی پوست حمله می‌کند، باعث بروز عفونت نمی‌شود. در صورتی که این ویروس، از طریق بریدگی یا خراشیدگی روی پوست، به سلول‌های زیر لایه‌ی سطحی پوست نفوذ کند، باعث تشکیل زگیل در این قسمت‌ها می‌شود. زگیل آبکی یا مولوسکوم نیز یک نوع عفونت ویروسی است که باعث ایجاد جوش‌های کوچک بر روی پوست می‌شود.

این موارد در اغلب زگیل‌های پوستی دیده می‌شود و شما در صورت مشاهده این علامت‌ها باید هر چه سریع‌تر به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

چه کسانی زگیل دست و زگیل پا میگیرند؟

همه افراد اعم از کودکان، زنان و مردان در معرض ابتلا به زگیل دست و زگیل پا هستند.

برخی افراد به خصوص افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند که شامل:

 • افرادی که ویروس HPV در بدن آنها وجود دارد.
 • افرادی که پابرهنه در مکان هایی چون استخر تردد می کنند در معرض ابتلا به زگیل کف پا هستند.
 • گاها ممکن است از طریق اپیلاسیون یا انجام لیزر موهای زائد در مکان های غیر بهداشتی و برخی آرایشگاه های غیر معتبر انتقال پیدا کند
 • کودکان یا بزرگسالانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند.

پیشگیری از زگیل پوست و دست

 • از جویدن ناخن ها و تماس انگشتان با دهان بپرهیزید. زیرا زگیل بیشتر روی پوست آسیب دیده افراد به وجود می آید.
 • از کندن زگیل ها با دست یا با هرچیزی بپرهیزید زیرا این کار باعث پخش شدن بیشتر ویروس روی نقاط دیگر بدنتان خواهد شد.
 • از تماس مستقیم با افراد مبتلا به زگیل بپرهیزید. این پیشگیری از تماس مستقیم شامل زگیل ها روی پوست بدن خودتان هم می شود.
 • تمیز نمودن و پاکسازی کردن ناخن ها یا ناحیه مبتلا به زگیل را به آرامی انجام داده و از برس کشیدن یا استفاده از ریش تراش برقی بپرهیزید.
 • از سنگ پا یا ناخن گیری که برای قسمت مبتلا به زگیل استفاده کرده اید برای گرفتن ناخن یا سنگ پا کشیدن دست یا پای سالم خود استفاده نکنید.

درمان زگیل تناسلی پوست

درمان های دارویی یا شیمیایی نیز ممکن است چند هفته تا چند ماه به طول انجامد. گاها با وجود درمان دارویی و تحت نظر متخصص زگیل یا پزشک پوست باز ممکن است زگیل روی پوست فرد به وجود آمده و برگردد.

بهترین و موثرترین روش که بدون بازگشت می باشد که خیلی موثرتر از کرایوتراپی یا درمان های خانگی است درمان زگیل با لیزر یا جراحی در صورت دستور پزشک می باشد
لیزر با اشعه‌های فراسرخ باعث سوزاندن و از بین بردن زگیل‌ها بصورت ریشه ای می‌شود. این روش از درمان‌های قطعی زگیل به شمار می‌رود.

یک موردی هم که باید توجه شود کندن زگیل با دست یا خیلی از بیماران با داروهای خانگی دنبال درمان این بیماری هستند که در اکثر موارد این روش ها باعث گسترش ضایعات زگیل و بدترشدن آن می شود
برای لیزرزگیل می‌توانید به مطب دکتر علیرضا عابدی متخصص درمان زگیل در اصفهان مراجعه کنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب