زگیل تناسلی در زنان یکی از انواع بیماری های مقاربتی بوده که در سال های اخیر بسیاری از خانم ها به آن مبتلا می شود. شیوع این عارضه در زنانی که رابطه های جنسی متعدد با شرکای مختلفی را تجربه می نمایند بسیار شایع است. زگیل تناسلی نوعی عفونت بوده که از طریق تماس جنسی انتقال می یابد.

رعایت مسائل بهداشتی در رابطه حائذ اهمیت بوده و برای اینکه به زگیل تناسلی مبتلا نشوید باید قبل از رابطه از سلامت جنسی همسر یا شریک خود مطلع شوید. شکل زگیل تناسلی شبیه به گل کلم می باشد. به عبارتی دانه های ریزی در اطراف اندام های جنسی به وجود می آیند و سر آن ها حالت ترک خورده گل کلمی شکل دارد.

زنان و مردان هر دو به این ویروس مبتلا می شوند. اما شیوع آن در زنان بیشتر است. در صورتی که این ویروس یا دانه های ظاهر شده بر روی اندام های جنسی از بین نروند احتمال خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم ها وجود دارد. اما در حالت کلی نیازی نیست که نگران این مسئله باشید. چرا که راه های درمان متعددی برای از بین بردن زگیل تناسلی زنان وجود دارد که حتی یک روزه و به صورت سرپایی قابل انجام است.

ابتدا از کجا بفهمیم که زگیل تناسلی داریم

زگیل تناسلی به شکل دانه های ریزی بوده که سر آن شبیه به گل کلم است. وقتی این دانه ها، داخل واژن، روی مهبل، اطراف کشاله ران و نواحی جنسی ظاهر شوند و شما سوزش و یا خارشی را در این ناحیه احساس کنید آن گاه می توان نتیجه گرفت که زگیل تناسلی دارید.

زگیل تناسلی در آغاز هیچ گونه علائمی را از خود نشان نمی دهد. به عبارتی در ماه های اول فقط این ویروس در بدن وجود دارد و ظاهری از آن نمایان نیست و بعد از چند مدت به شکل دانه های ریزی بر روی پوست ظهور می نماید. هر چه تعداد دانه ها کمتر باشد و یا اساسا ویروس در بدن وجود داشته باشد، درمان راحت تر از زمانی است که زگیل ها بزرگ باشند.

بهترین دکتر برای درمان زگیل تناسلی در زنان

برای درمان بیماری و یا ویروس تبخال تناسلی باید نزد پزشک متخصص ارولوژی یا پوست مراجعه نمایید. زگیل تناسلی از بیماری های مقاربتی بوده و برای درمان آن راه های مختلفی را پزشک معالج پیشنهاد می نماید. بهترین دکتر زگیل تناسلی ابتدا سن بیمار را می پرسد و بعد از او سوال می کند که رابطه جنسی مشکوکی داشته است یا خیر. با معاینه پزشک متوجه می شود که بهترین راه درمان کدام است.

زگیل تناسلی در زنان

البته باید گفت که صرفا تماس جنسی مشکوک با فردی آلوده منجر به ویروس نخواهد شد. بلکه ممکن است فرد به عفونت های جنسی مبتلا شده باشد و آن عفونت ها منجر به زگیل تناسلی در بدن فرد شده باشد.

عدم درمان زگیل تناسلی در زنان منجر به مشکلات زیر خواهد شد:

 • مشکل در بارداری
 • ابتلا به سرطان رحم
 • احساس دائمی خارش و سوزش
 • عدم امکان ارتباط جنسی با همسر یا شریک زندگی
 • عدم دفع ادرار و یا ایجاد مشکلاتی در هنگام اجابت مزاج
 • مشکل در زایمان طبیعی

خانم هایی که باردار هستند می تواند بسته به نظر پزشک معالج خود اقدام به درمان زگیل تناسلی نمایند. گونه های ریز و کم خطر با روش های خانگی و دارو درمانی و استفاده از پمادهای موضعی به راحتی بر طرف می گردد.

درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان

 • کریوتراپی و سرما درمانی
 • لیزر درمانی
 • کرایوتراپی
 • استفاده از پماد و دارو
 • بهره گیری از روش های طب سنتی برای موارد خفیف
 • الکتروکوتر
 • جراحی سرپایی (با بی حس کردن موضع و بدون بیهوشی و یا به همراه بیهوشی)

در روش کریوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع سطح و محیطی که در جای زگیل های تناسلی رشد کرده اند سرد می شود و همین سردی عاملی برای از بین رفتن سریع زگیل های تناسلی می باشد. در روش انجماد، زگیل تناسلی از بین می رود و درد و تورمی را بیمار حس خواهد نمود. همچنین ممکن است روی ناحیه قرمزی ایجاد شود. اما نگران نباشید. پوست می تواند خود را ترمیم نماید.

در روش الکتروکوتر با استفاده از تابش جریان الکتریکی به زگیل های تناسلی، درمان صورت می پذیرد. این شدت جریان قادر است زگیل ها را نابود نماید. بسته به تعداد زگیل های تناسلی و شرایط جسمی بیمار جلسات درمانی ممکن است از یک جلسه بیشتر باشد.

زگیل تناسلی زنان

پیشگیری از زگیل تناسلی با تزریق واکسن

با تزریق واکسن گارداسیل می توان از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد. اما باید گفت که این واکسن بهتر است بین سنین کودکی الی 26 سالگی تزریق گردد. برای سنین بالاتر تزریق واکسن نمی تواند تا حدودی کارساز باشد. به عبارتی فرد نباید هیچگونه فعالیت جنسی را آغاز کرده باشد. یا در سنی باشد که احتمال می دهد هیچ گونه روابط جنسی را نخواهد داشت.

زگیل تناسلی یکی از سویه های ویروس پاپیلومای انسانی است. به عبارتی فردی که به این عارضه مبتلا می شود در ابتدا مبتلا به پاپیلومای انسانی شده و این ویروس گسترس یافته و یکی از سویه های این ویروس به اسم زگیل تناسلی منجر به ایجاد جوش های ریز و بزرگی می شود.

البته باید گفت که واکسن گارداسیل به صورت صد در صدی شما را از این بیماری حفظ نمی کند. ممکن است پس از تزریق واکسن و با شروع فعالیت های جنسی به این ویروس دچار شوید. اما بیشترین تاثیر این واکسن زمانی است که در سنین پایین به فرد تزریق گردد. به عبارتی در سنین کودکی و نوجوانی البته با تجویز و توصیه پزشک معالج فرد.

این واکسن را می توان از هلال احمر و داروخانه ها تهیه نمود. اما پیش آمده است که در برخی زمان ها این واکسن نایاب شود. این واکسن باید در سه نوبت تزریق گردد. دو ماه پس از نوبت اول زمان تزریق واکسن دوم است و شش ماه پس از تزریق نوبت اول، زمان تزریق واکسن سوم است. این واکسن به عضله بازو تزریق می شود. درمانگاه ها و بیمارستان ها این واکسن را تزریق می کنند. پس از تزریق واکسن ممکن است علائمی مثل سردرد، سرگیجه و خفگی را برای مدت کوتاهی احساس کنید. ولی این عوارض به طور کامل رفع می شوند.

سوالات متداول

آیا زگیل تناسلی در زنان درمان قطعی دارد؟

درمان قطعی توسط سیستم ایمنی بدن انجام خواهد شد. بدن قادر است ویروس را نابود کند. اما زمانی که زگیل درشت شده باشد با روش های پزشکی قابل درمان است ولی اثر اصلی ویروس باید توسط سیستم ایمنی بدن نابود شود.

آیا روش های خانگی درمان زگیل تناسلی کارساز است؟

برای موارد بسیار خفیف بله. توجه کنید درمان با طب سنتی یا خانگی باز دوباره برمیگرده و فقط باید با لیزر یا کرایو و پلاسما برداشته بشه

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

Call Now Buttonتماس با مطب