زگیل تناسلی چیست + صفر تا صد ویروس پاپیلوم انسانی

زگیل تناسلی چیست

زگیل به زبان تخصصی نوعی تومور خوش خیم است که توانایی متاستاز در مراحل اولیه را نداشته و کاملا غیر سرطانی است. زگیل در واقع یک پدیده ویروسی است و روی لایه رویی پوست ایجاد می‌شود و بسته به نوع ویروس، زگیل ایجاد شده متفاوت بوده و شرایط درمان مختلفی دارد. زگیل تناسلی حاصل فعال شدن ویروس پاپیلوم در ناحیه تناسلی است و جزء رایج‌ترین زگیل‌ها در بین انسان‌ها محسوب می‌شود. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و فناوری زگیل‌های تناسلی قابل درمان هستند و روش‌های مختلفی نیز برای آنها وجود دارد که در ادامه مقاله به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت پوستی رایج ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که می تواند موجب درد، ناراحتی و خارش در ناحیه تناسلی یا مقعد شود. هرچند فقط حدود ۱۰ درصد افراد آلوده به HPV دچار زگیل تناسلی می شوند، اما بسیاری از مبتلایان به این ویروس هیچ علامتی ندارند. زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی انتقال می یابد و درمان قطعی برای آن وجود ندارد. اگرچه اکثر موارد خوش خیم هستند، ولی برخی سویه های HPV خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.

طبق آمار های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) از هر 100 نفر بزرگسال، حدود یک نفر به زگیل تناسلی و حداقل یکی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مبتلا می شود. با توجه به شیوع نسبتاً بالای این بیماری، نمی توان از کنار آن به سادگی گذشت و آن را نادیده گرفت. زگیل تناسلی یک معضلی است که نیازمند آگاهی بخشی، غربالگری، واکسیناسیون و درمان مناسب برای کنترل و مهار آن است.

انواع مختلفی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از آنها خطرناک تر از بقیه اند. برخی سویه های HPV فقط باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند، در حالی که سویه های دیگر می توانند منجر به ابتلا به سرطان دهانه رحم و سایر انواع سرطان نیز شوند. واکسن های HPV موجود می توانند در برابر سویه های خاصی از این ویروس که خطر سرطان زایی بالایی دارند، محافظت کنند. بنابراین تشخیص انواع HPV و واکسیناسیون برای پیشگیری از عوارض جدی آن حائز اهمیت است.

متأسفانه هنوز درمان قطعی برای عفونت HPV وجود ندارد، اما روش هایی برای کنترل علائم و جلوگیری از گسترش زگیل ها وجود دارد. که در ادامه به بررسی بیشتر آن ها می پردازیم.

از کجا بفهمیم زگیل داریم؟

زمانی که شما با فرد آلوده به بیماری زگیل تناسلی مقاربت انجام می‌دهید حدود یک هفته تا یک ماه زمان می‌برد تا زگیل علائم اولیه خود را نشان دهد. محل ایجاد زگیل در مردان و زنان به دلیل تفاوت ساختاری بدن آنها مختلف است. البته لازم به ذکر است که در برخی افراد این ویروس کاملا نهفته بوده و آنها تا پایان عمر از وجود ان در بدنشان مطلع نمی‌شوند. در ادامه به طور کامل علائم زگیل را برای شما شرح داده و سپس علائم این بیماری را به طور تخصصی در مردان و زنان را برای شناخت بیشتر شما مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شکل ظاهری زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی در سایزهای متفاوتی ( ریز و درشت ) ظاهر می شوند. این زائده های گوشتی ممکن است به صورت تکی و یا دسته های چندتایی بر روی پوست ایجاد شود. دسته های آنها بین پنج تا پانزده تایی است که سایز هر کدام یک تا پنج میلی متر می باشد.
آنها در رنگ های مختلفی مانند طوسی، سفید، قهوه ای، صورتی و قرمز رشد می کنند. زگیل ها اکثرا در نواحی مرطوب رشد می کنند که علاوه بر ناحیه تناسلی در اطراف آن، داخل واژن، مقعد و دهانه ی رحم پدید می آید. در برخی موارد زگیل های ناحیه تناسلی تخت و مسطح هستند که با چشم غیر مسلح به سختی دیده می شوند.

زگیل های تناسلی ممکن است داخل یا خارج از بدن ایجاد شوند. زگیل های خارجی علاوه بر زنان، در مردان نیز دیده می شود. در خانم ها زگیل تناسلی در اطراف واژن، لابیاها، کلیتوریس، پرینه و مجرای ادرار ایجاد می شود. در آقایان بر روی آلت تناسلی، مجرای ادرار و مقعد نیز به چشم می خورد.

چه چیزی باعث ایجاد  زگیل تناسلی می شود؟

انواع خاصی از HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. زگیل از طریق تماس پوست به پوست در طول رابطه جنسی گسترش می یابد. سویه متفاوتی از HPV باعث ایجاد نوع زگیل هایی می شود که در سایر قسمت های بدن خود پیدا می کنید

زگیل تناسلی از طریق موارد زیر منتقل می شود:

 • هر نوع مقاربت از جمله مقعدی، واژینال-آلت تناسلی و واژن
 • لمس دستگاه تناسلی (تماس پوست با پوست بدون انزال).
 • انجام رابطه جنسی دهانی به فردی که دارای HPV یا زگیل است.
 • دریافت رابطه جنسی دهانی از فردی که مبتلا به HPV است یا زگیل تناسلی روی دهان، لب یا زبان خود دارد.

نکته بسیار مهم و جالب درباره این ویروس این است که شما ممکن است  توانید نوعی از  HPV را داشته باشید که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود اما در واقع در شما هیچ وقت باعث تولید به زگیل تناسلی نشده است. این بدان معنی است که شما می توانید HPV را به شریک زندگی خود منتقل کنید و این وبروس قادر است زگیل تناسلی را در شریک جنسیتان ایجاد کند. به همین دلیل است که تشخیص اینکه چه کسی به شمت به شما زگیل داده است می تواند پیچیده باشد.

علائم بیماری زگیل تناسلی در زنان و مردان

علائم بیماری زگیل تناسلی در مردان و زنان تقریبا مشابه بوده و دارای نشانه های زیر است:

 • احساس سوزن و خارش در محل
 • وجود زائده‌های مختلف در اطراف لب‌ها و دهان در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی
 • وجود زائده‌های مختلف در محل به صورت تک به تک یا خوشه‌ای
 • وجود رطوبت و ترشح دائمی در اطراف زگیل
 • خونریزی

زگیل تناسلی چگونه درمان می‌شود؟

علائم زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی بر اساس محلی که دچار آلودگی شده است پس از گذشت مدت زمان معین شروع به ظاهر شدن می‌کند. در زنان با توجه به نوع مقاربت می‌تواند در محل‌های زیر مشاهده شود:

 • داخل واژن
 • خارج واژن
 • بر روی دهانه رحم
 • مقعد (در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی)
 • حنجره
 • دهان و لب‌ها (در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی)

از علائم زگیل در زنان می‌توان به ترشحات غیر عادی واژن، خارش به همراه خونریزی و سوزش‌های مکرر اشاره کرد. این بیماری در زنان دارای شکل راه راه بوده و یا ظاهر گل کلم مانند دارد.

علائم زگیل تناسلی در مردان

مردان نیز مانند زنان پس از مقاربت جنسی با فرد آلوده به این بیماری، دچار علائم زگیل می‌شود. زگیل در مردان می‌تواند در مکان‌های زیر رشد کند:

 • روی آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • دهان و لب‌ها (در صورت داشتن رابطه دهانی)
 • حنجره (در صورت داشتن رابطه دهانی)

علائم زگیل تناسلی در مردان با خارش، سوزن و حتی خونریزی در ناحیه همراه است. سعی کنید در صورت مشاهده این علائم هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی پرهیز کنید.

نکته قابل توجه این است که در بیشتر مواقع زگیل در آقایان بدون بروز علائم بوده و در این صورت فقط باعث انتقال بیماری به شریک جنسی خود می‌شود. در برخی موارد نیز با بروز زائده‌ای کوچک شروع می‌شود که اگر برای درمان آن اقدام نشود با گذر زمان سبب بروز سرطان در ناحیه آلت تناسلی مردان می‌شود.

عکس زگیل تناسلی
ting=”1″ /> عکس زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی

زگیل اگر تحت درمان قرار نگیرد مشکلات بسیار بزرگ و حتی گاهی جبران ناپذیر را برای بدن فرد بیمار ایجاد می‌کند. پس سعی کنید حتما در صورت مشاهده علائم اولیه هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کرده و برای درمان آن اقدام کنید. خطرات زگیل تناسلی را در ادامه به طور کامل برای شما توضیح داده‌ایم.

ایجاد سرطان، از مهم‌ترین خطرات زگیل

سرطان در اثر ویروس HPV یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که در صورت عدم توجه و درمان آن، برای فرد ایجاد می‌شود. سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان بیشترین مراجعه کننده را داشته است. همچنین این ویروس می‌تواند باعث سرطانی شدن حنجره، مری و مقعد نیز شود.

بروز خونریزی حین ادرار، یکی دیگر از خطرات زگیل

اگر زگیل‌های تناسلی در مسیر مجرای ادراری قرار داشته باشند ممکن است فرآیند ادرار با خونریزی و درد همراه باشد. این مورد در زنان باعث خونریزی در ناحیه واژن شده و ممکن است سبب پخش شدن این بیماری در سراسر واژن شود.

خطرات زگیل در دوران بارداری مادر

اگر شما قبل از بارداری به این ویروس مبتلا شده باشید، در دوران بارداری زگیل‌ها ظاهر خواهند شد و یا اگر هنوز آن‌ها را در بدن دارید رشد آنها افزایش پیدا خواهد کرد. موردی که بیشتر مادران را نگران می‌کند آلوده شدن نوزاد به این ویروس است. این ویروس در نوزادان معمولا سبب بروز بیماری خطرناک تنفسی می‌شود و ممکن است سبب خفگی و مرگ نوزاد شود.

سرطان زگیل زنان

سرطان رحم در زنان یکی از رایج‌ترین عوارض زگیل در زنان است به طوری که محققان معتقدند حدود 90 درصد سرطان‌های رحم به دلیل وجود ویروس HPV است. اچ پی وی انواع مختلفی دارد و در واقع همه آن‌ها سبب بروز سرطان در زنان نمی‌شوند بلکه نوع 16 و 18 آن هستند که باعث سرطانی شدن رحم خانم‌ها می‌شوند.

 عکس زگیل تناسلی

بیماری بعدی سرطان واژن است که در بیشتر زنان جوان بروز پیدا می‌کند، البته در بیشتر مورد افرادی که به سرطان دهانه رحم مبتلا شده اند، در صورت عدم رعایت نکات پزشکی به سرطان واژن نیز دچار می‌شوند. سرطان زگیل در زنان می‌تواند باعث ایجاد سرطان در ناحیه مقعد و همچنین سرطان‌های بدخیم دهانی شود.

روش تشخیص زگیل تناسلی

برای تشخیص این بیماری ابتدا یک معاینه ساده و معمولی توسط پزشک انجام می‌شود و شکل ظاهری و مقدار توزیع آن را در ناحیه را بررسی می‌کند. اگر این ویروس در قسمت‌های داخلی بدن مثل واژن و یا مقعد ایجاد شده باشد به وسیله دستگاه مخصوص قسمت داخلی بدن را نیز بررسی و نمونه برداری می‌کنند و پس از این که مطمئن شد شخص به این ویروس دچار است از روش‌های زیر برای بررسی بیشتر استفاده می‌کند:

تست پاپ اسمیر

یکی از روش‌های رایج که در بیشتر در خانم‌های بالای 30 سال استفاده می‌شود تست پاپ اسمیر است. این روش فقط برای خانم‌ها بوده و به صورت کامل از دهانه رحم و واژن آن‌ها نمونه برداری می‌کند. این روش با استفاده از یک دستگاه مخصوص دهانه رحم به آرامی باز شده و سپس به وسیله یک برس استریل شده از دیواره رحم و واژن نمونه برداری می‌شود.

آزمایش خون برای اطمینان از ابتلا به ویروس اچ پی وی

یکی از بهترین روش‌های برای تشخیص ابتلا به این بیماری انجام آزمایش خون است. شما انجام آزمایش خون و ارائه آن به آزمایشگاه‌های معتبر پس از گذر چند روز می‌توانید نتیجه آزمایش خود را دریافت کنید. این روش هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان کاربرد دارد.

برای درمان زگیل تناسلی چه باید کرد؟

برای درمان زگیل تناسلی امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های بسیار گوناگونی مطرح شده است که درمان را تا حد زیادی امکان پذیر می‌کند. برای تعیین بهترین روش درمان شما باید ابتدا نزد پزشک رفته و با ارائه آزمایش‌های تعیین شده توسط پزشک و اجازه معاینه به او در نتیجه بهترین روش درمان زگیل به شما ارائه می‌شود و شما می‌توانید برای درمان اقدام کنید. در ادامه به طور کامل و جامع روش‌های مختلفی که برای درمان بیماری زگیل وجود دارد را برای شما مورد بررسی قرار داده‌ایم:

درمان قطعی زگیل تناسلی با لیزر

یکی از روش های درمان قطعی زگیل تناسلی لیزر درمانی است. در درمان زگیل با استفاده از لیزر، در واقع به این صورت است که پرتوهای فروسرخ در نقطه ای که دارای زائده زگیل است تابانده می‌شود و سبب مرگ ویروس و از بین رفتن بافت آلوده آن تا عمق 1 میلی متر پوست می‌شود. در این روش درد و سوزش به دلیل کارایی بالا دستگاه به حداقل مقدار ممکن می‌رسد. این روش ممکن است نسبت به سایر روش‌ها قیمت بیشتری داشته باشد اما نتایج بسیار امیدوار کننده‌ای را به دنبال خواهد داشت. روش انجام این درمان به صورت کاملا سرپایی بوده و حدود 30 دقیقه زمان می‌برد و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.

تشخیص زگیل تناسلی

منجمد کردن یا کرایوتراپی

یکی دیگر از روش‌هایی با کارایی بسیار بالا که سبب بهبود بسیار عالی این بیماری می‌شود فریز کردن آن است. در این روش با استفاده از گاز سرد نیتروژن محل زگیل را منجمد کرده و همین امر به مرور باعث درمان این بیماری می‌شود. افراد با انجام این درمان معمولا دچار عوارضی مانند درد و تاول در ناحیه درمان می‌شوند که کاملا خفیف بوده و به مرور زمان از بین می‌رود.

الکتروکوتر یا سوزاندن

یکی از روش‌های که در زمان‌های گذشته برای از بین بردن زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می‌گرفت سوزاندن زگیل است که امروزه نیز کاربرد داشته و برای درمان زگیل‌های نرم و گوشتی بسیار مناسب است.

جراحی، روش کار آمد دیگر برای درمان زگیل تناسلی

آخرین راه درمان در صورت اثر نکردن دو روش قبلی استفاده از جراحی است. در واقع با انجام جراحی ناحیه دارای زگیل، با دستگاه‌های مختلف تا حد زیادی بیماری کنترل شده و به مرور زمان درمان می‌شود.

استفاده از کرم ورگان برای درمان زگیل تناسلی

یکی از داروهای موضعی که معمولا توسط پزشک تجویز می‌شود کرم ورگان است. این کرم به دلیل داشتن مواد اولیه گیاهی و درمانی تا حد زیادی می‌تواند در کنار روش‌های بالا برای درمانی بیماری مناسب باشد. معمولا بیماران باید روزانه بین 3 الی 4 بار ناحیه مورد نظر را به این کرم آغشته کنند.

متخصص درمان زگیل تناسلی در اصفهان

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید برای درمان زگیل در نظر بگرید انتخاب پزشک است. در واقع اگر پزشک شما دانش و تجربه کافی برای درمان این بیماری را نداشته باشد روند درمان شما بسیار کند پیش رفته و حتی در بعضی مواقع به دلیل انتخاب روش نامناسب برای درمان، فقط زمان و هزینه افراد صرف شده و هیچ گونه علائمی در باب درمان مشاهده نمی‌شود به همین دلیل قبل از اقدام برای درمان قطعی زگیل حتما درباره بهترین متخصص درمان زگیل تناسلی در اصفهان تحقیق کرده و سپس پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کلینیک ما با داشتن سال‌ها سابقه درخشان در حوزه درمان قطعی زگیل  این تضمین را به شما می‌دهد که پس از مراجعه برای درمان، به طور کامل از شر این بیماری خلاص خواهید شد.

کلام آخر

درمان صد در صد زگیل تناسلی به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی‌توان یک روش درمان کلی برای آن ارائه داد. پزشکان با بررسی تمامی آزمایش‌های شما و شرایط بیماری‌تان تعیین می‌کند که کدام درمان برای شما مناسب‌تر است. مثلا افرادی که دارای زگیل‌های سفت و توپر هستند نمی‌تواندن از روش سوزاندن استفاده کنند و برای آنها کاربردی نخواهد بود اما ممکن است فرد دیگری از همین روش برای درمان صد در صد زگیل تناسلی خود استفاده کند.

سوالات متداول زگیل تناسلی

چه کسانی ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوند؟

زگیل تناسلی همه جنسیت ها را درگیر می کند. بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود. افراد مذکر اندکی بیشتر در معرض خطر هستند. شانس شما برای ابتلا به زگیل افزایش می یابد اگر هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده نکنید یا چندین شریک جنسی داشته باشید.

آیا زگیل مسری است؟

بله، زگیل تناسلی و ویروس ایجاد کننده آن ها (HPV) هر دو مسری هستند. هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. هنگامی که ویروس را دارید، همیشه می توانید آن را به دیگران منتقل کنید. حتی اگر علائمی مانند زگیل قابل مشاهده نداشته باشید، یا زگیل ها را برداشته اید، باز هم می توانید فرد دیگری را به HPV و زگیل مبتلا کنید.

زگیل تناسلی چه مدت پس از عفونت ظاهر می شود؟

برخی از افراد در عرض چند هفته پس از تماس جنسی با فرد مبتلا به HPV دچار زگیل می شوند. با این حال، اغلب ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا زگیل ظاهر شود. به همین دلیل، تشخیص دقیق زمان ابتلا به زگیل تناسلی دشوار است. همچنین ممکن است ویروس داشته باشید و به زگیل مبتلا نشوید. ممکن است ندانید که در داخل مقعد یا داخل واژن خود زگیل دارید. اگر علائمی نداشته باشید، ممکن است ناآگاهانه دیگران را به ویروس آلوده کنید.

زگیل تناسلی چقدر در بدن می ماند؟

زگیل و HPV مادام العمر است. این بدان معناست که حتی با درمان برای برداشتن آن ها، زگیل ها ممکن است عود کنند. پاسخ هر فردی به درمان برای از بین بردن زگیل متفاوت است. اگر زگیل تناسلی دارید، با پزشک خود در مورد اینکه کدام گزینه برای برداشتن بهتر است، صحبت کنید.

آیا ممکن است بیش از یک بار به زگیل تناسلی مبتلا شوم؟

بله. هیچ درمان قطعی و همیشگی برای HPV، ویروسی که باعث زگیل تناسلی می شود، وجود ندارد. در نتیجه، می توانید بارها و بارها به زگیل مبتلا شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Buttonتماس با مطب