زگیل تناسلی در زنان از علائم تا درمان

علت زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان یکی از انواع بیماری های مقاربتی بوده که در سال های اخیر بسیاری از خانم ها به آن مبتلا می شود. شیوع این عارضه در زنانی که رابطه های جنسی متعدد با شرکای مختلفی را تجربه می نمایند بسیار شایع است. زگیل تناسلی نوعی عفونت بوده که از طریق تماس جنسی انتقال می یابد.

رعایت مسائل بهداشتی در رابطه حائذ اهمیت بوده و برای اینکه به زگیل تناسلی مبتلا نشوید باید قبل از رابطه از سلامت جنسی همسر یا شریک خود مطلع شوید. شکل زگیل تناسلی شبیه به گل کلم می باشد. به عبارتی دانه های ریزی در اطراف اندام های جنسی به وجود می آیند و سر آن ها حالت ترک خورده گل کلمی شکل دارد.

زنان و مردان هر دو به این ویروس مبتلا می شوند. اما شیوع آن در زنان بیشتر است. در صورتی که این ویروس یا دانه های ظاهر شده بر روی اندام های جنسی از بین نروند احتمال خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم ها وجود دارد. اما در حالت کلی نیازی نیست که نگران این مسئله باشید. چرا که راه های درمان متعددی برای از بین بردن زگیل تناسلی زنان وجود دارد که حتی یک روزه و به صورت سرپایی قابل انجام است.

انواع زگیل تناسلی در زنان

زگیل های تناسلی در زنان ویژگی های ظاهری و انواع متفاوتی دارند. این زگیل ها ممکن است کاملاً صاف یا برجسته باشند و یا اینکه اصلاً با چشم دیده نشوند. از نظر رنگ، اغلب زگیل های تناسلی به رنگ گوشتی هستند و ممکن است کمرنگ تر از پوست اطراف باشند. یا مثل گل کلم باشن که معمولا بهشون زگیل گل کلمی گفته میشود. همچنین این زگیل ها می توانند بی رنگ، خاکستری یا صورتی باشند. از لحاظ پراکندگی، زگیل های تناسلی ممکن است به صورت منفرد، پراکنده یا به شکل خوشه ای دیده شوند. زگیل هایی که در ناحیه تناسلی خارجی قرار دارند، معمولاً کوچک تر و نرم تر هستند؛ در حالی که زگیل های اطراف مقعد نسبتاً بزرگ تر، ضخیم تر و در لمس خشن تر می باشند.

علت بروز زگیل تناسلی و چگونگی انتقال آن

همان طور که گفتیم زگیل تناسلی، بیماری مقاربتی شایعی که می تواند از راه های مختلفی منتقل شود و سلامت جنسی شما را به خطر بیندازد. عامل ایجاد زگیل تناسلی، ویروس پاپیلوم انسانی است که از طریق تماس پوستی و جنسی منتقل می شود.

رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم با فرد آلوده، شایع ترین راه انتقال این ویروس است.  اما تنها رابطه جنسی نیست که شما را در معرض خطر قرار می دهد. ویروس اچ پی وی عامل ظاهر شدن زائده ها در قسمت های تناسلی زنان می باشد که این ویروس از طریق رابطه جنسی واژن، مقعدی و دهانی منتقل می شود.

به طور کلی عواملی که می توانند منجر به ابتلا به HPV و بروز زگیل تناسلی در زنان شوند عبارتند از:

 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم با فرد آلوده
 • شروع زودهنگام فعالیت جنسی
 • ضعف سیستم ایمنی
 • ابتلا به عفونت های آمیزشی
 • رابطه جنسی واژن، مقعدی و دهانی با فرد آلوده

رعایت بهداشت فردی، استفاده از کاندوم و محدود کردن تعداد شرکای جنسی می تواند از ابتلا به HPV و زگیل تناسلی در زنان پیشگیری کند. واکسیناسیون HPV  نیز در دختران نوجوان برای پیشگیری از ابتلا توصیه می شود.

ویروس HPV عامل زگیل تناسلی زنان

ویروس HPV ( ویروس پاپیلومای انسانی ) عامل ایجاد بیماری هایی مانند زگیل تناسلی و سرطان می باشد. بسیاری از عفونت های HPV به سرطان ختم نمی شوند، اما بعضی از آنها سرطان سرویکس ( دهانه ی رحم )، مقعد،آلت تناسلی، حلق و واژن را می تواند به وجود آورد. عفونت HPV با رابطه ی جنسی و تماس مستقیم پوستی منتقل می شود. قبل از آنکه دچار عفونت شوید واکسن HPV یا گارداسیل می تواند از ابتلا به بیماری جلوگیری کند. زگیل تناسلی به صورت ضایعات، زخم های کوچک و گل مانند ( دسته های چندتایی زگیل ) هستند. در زنان معمولا در واژن و در مردان بر روی آلت تناسلی و بیضه ها ایجاد می شود و حتی می تواند مقعد را نیز درگیر کند. زگیل ها باعث درد و خارش در فرد بیمار می شوند. زگیل های تناسلی معمولا رنگ بدن یا خاکستری هستند که برخی از آنها را نمی توان با چشم غیر مسلح دید. در اکثر اوقات سیستم دفاعی بدن قبل از ایجاد HPV باعث نابودی و از بین رفتن آن می شود که در نهایت زگیلی ایجاد نمی شود.

ابتدا از کجا بفهمیم که زگیل تناسلی داریم

زگیل تناسلی به شکل دانه های ریزی بوده که سر آن شبیه به گل کلم است. وقتی این دانه ها، داخل واژن، روی مهبل، اطراف کشاله ران و نواحی جنسی ظاهر شوند و شما سوزش و یا خارشی را در این ناحیه احساس کنید آن گاه می توان نتیجه گرفت که زگیل تناسلی دارید.

زگیل تناسلی در آغاز هیچ گونه علائمی را از خود نشان نمی دهد. به عبارتی در ماه های اول فقط این ویروس در بدن وجود دارد و ظاهری از آن نمایان نیست و بعد از چند مدت به شکل دانه های ریزی بر روی پوست ظهور می نماید. هر چه تعداد دانه ها کمتر باشد و یا اساسا ویروس در بدن وجود داشته باشد، درمان راحت تر از زمانی است که زگیل ها بزرگ باشند.

زگیل تناسلی در زنان

البته باید گفت که صرفا تماس جنسی مشکوک با فردی آلوده منجر به ویروس نخواهد شد. بلکه ممکن است فرد به عفونت های جنسی مبتلا شده باشد و آن عفونت ها منجر به زگیل تناسلی در بدن فرد شده باشد.

علائم زگیل تناسلی در زنان

معمولاً اولین علامت زگیل تناسلی در زنان، توده های کوچک، زبر و گاهی دردناکی هستند که بر روی اندام تناسلی ظاهر می شوند. این توده ها می توانند رنگ های مختلف داشته باشند و شکل آنها هم متفاوت است. زگیل ها معمولاً بر روی لبها، واژن، دهانه رحم، مقعد و اطراف آن دیده می شوند.

برخی زنان علاوه بر زگیل، دچار خارش، التهاب، درد هنگام مقاربت و ترشحات غیرعادی نیز می شوند. در موارد شدیدتر، خون ریزی غیرطبیعی از واژن هم اتفاق می افتد.

به طور کلی برخی از علائم زگی تناسلی در زنان شامل موارد زیر می شود:

 • ظاهر شدن زگیل هایی با ظاهری شبیه به گل کلم
 • ایجاد خارش، درد و سوزش در ناحیه آلوده شده
 • خونریزی پس از رابطه جنسی
 • انسداد مجاری ادرار
 • ترشحات غیر طبیعی واژن

عوارض عدم درمان زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی می تواند عوارض جدی ای به همراه داشته باشد که سلامت زنان را تهدید می کند. اگرچه اغلب موارد زگیل تناسلی بدون علامت هستند، ولی این ویروس می تواند منجر به ضایعات پیش سرطانی و حتی سرطان دهانه رحم شود. سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان های مرتبط با عفونت HPV در زنان است که جان آن ها را تهدید می کند.

علاوه بر این، زگیل تناسلی می تواند موجب التهاب، خارش، درد و ترشحات غیرطبیعی در ناحیه تناسلی شود که کیفیت زندگی را کاهش می دهد. همچنین ابتلای مکرر به زگیل تناسلی می تواند بار روانی سنگینی را بر زنان تحمیل کند. بنابراین، شناخت عوارض بالقوه آن و انجام مراقبت های لازم، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عدم درمان زگیل تناسلی در زنان منجر به مشکلات زیر خواهد شد:

 • مشکل در بارداری
 • ابتلا به سرطان رحم
 • احساس دائمی خارش و سوزش
 • عدم امکان ارتباط جنسی با همسر یا شریک زندگی
 • عدم دفع ادرار و یا ایجاد مشکلاتی در هنگام اجابت مزاج
 • مشکل در زایمان طبیعی

خانم هایی که باردار هستند می تواند بسته به نظر بهترین دکتر زگیل تناسلی زنان اقدام به درمان زگیل تناسلی نمایند. گونه های ریز و کم خطر با روش های خانگی و دارو درمانی و استفاده از پمادهای موضعی به راحتی بر طرف می گردد.

زگیل تناسلی زنان

روش های تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی در زنان معمولاً از طریق معاینه بالینی انجام می شود. در این روش، بهترین متخصص زنان، ابتدا با مشاهده مستقیم ناحیه تناسلی در قسمت های خارجی، داخلی و اطراف مقعد، وجود یا عدم وجود زگیل را بررسی می کند. سپس با استفاده از یک اسپکولوم ویژه، ناحیه را بازتر نموده و دقیق تر معاینه می نماید. همچنین برای تشخیص قطعی، از روش های آزمایشگاهی مثل نمونه برداری از ضایعات و بررسی آن زیر میکروسکوپ، کشت سلولی و آزمایش HPV DNA برای تایید وجود ویروس استفاده می کند. گاهی پزشکان از تصویربرداری هایی مثل سونوگرافی، ماموگرافی و کولپوسکوپی نیز بهره می برند تا محل و اندازه ضایعات را بهتر ارزیابی کنند.

لازم به ذکر است که  انجام معاینات منظم و سالانه برای تشخیص زودهنگام زگیل های تناسلی در زنان به شدت توصیه می شود.

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یکی از روش های تشخیص زگیل تناسلی در زنان است.در این آزمایش، متخصص ابتدا با استفاده از یک ابزار کوچک و نرم به نام اسپکولوم، از دهانه رحم و واژن نمونه برداری می کند. سپس این نمونه سلولی بر روی یک لام میکروسکوپی قرار داده شده و بررسی می شود.

در صورت وجود سلول های غیرطبیعی که نشانه عفونت HPV است، پزشک می تواند با اطمینان بیشتری تشخیص زگیل تناسلی را تأیید کند. البته نتیجه مثبت در تست پاپ اسمیر لزوماً به معنای ابتلای قطعی به زگیل نیست و نیاز به آزمایشات تکمیلی دیگری دارد.

در مجموع، تست پاپ اسمیر یک روش سریع، آسان و غیرتهاجمی برای غربالگری اولیه زگیل تناسلی در زنان محسوب می شود.

آزمایش خون

آزمایش خون یکی دیگر از راه های تشخیص زگیل تناسلی در زنان است. در این روش، از بیمار خون گرفته شده و میزان آنتی بادی علیه ویروس HPV در خون مورد بررسی قرار می گیرد.

اگر فردی در حال حاضر یا گذشته به ویروس HPV آلوده بوده باشد، سیستم ایمنی بدن وی آنتی بادی تولید می کند تا از بدن در برابر ویروس محافظت نماید. بنابراین وجود آنتی بادی HPV در خون نشان دهنده آلودگی فعلی یا گذشته به این ویروس است.

درمان قطعی زگیل تناسلی در زنان

از روش های درمان زگیل تناسلی در زنان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کریوتراپی و سرما درمانی
 • لیزر درمانی
 • کرایوتراپی
 • استفاده از پماد و دارو
 • بهره گیری از روش های طب سنتی برای موارد خفیف
 • الکتروکوتر
 • جراحی سرپایی (با بی حس کردن موضع و بدون بیهوشی و یا به همراه بیهوشی)

در روش کریوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع سطح و محیطی که در جای زگیل های تناسلی رشد کرده اند سرد می شود و همین سردی عاملی برای از بین رفتن سریع زگیل های تناسلی می باشد. در روش انجماد، زگیل تناسلی از بین می رود و درد و تورمی را بیمار حس خواهد نمود. همچنین ممکن است روی ناحیه قرمزی ایجاد شود. اما نگران نباشید. پوست می تواند خود را ترمیم نماید.

در روش الکتروکوتر با استفاده از تابش جریان الکتریکی به زگیل های تناسلی، درمان صورت می پذیرد. این شدت جریان قادر است زگیل ها را نابود نماید. بسته به تعداد زگیل های تناسلی و شرایط جسمی بیمار جلسات درمانی ممکن است از یک جلسه بیشتر باشد.

پیشگیری از زگیل تناسلی با تزریق واکسن

با تزریق واکسن گارداسیل می توان از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد. اما باید گفت که این واکسن بهتر است بین سنین کودکی الی 26 سالگی تزریق گردد. برای سنین بالاتر تزریق واکسن نمی تواند تا حدودی کارساز باشد. به عبارتی فرد نباید هیچگونه فعالیت جنسی را آغاز کرده باشد. یا در سنی باشد که احتمال می دهد هیچ گونه روابط جنسی را نخواهد داشت.

زگیل تناسلی یکی از سویه های ویروس پاپیلومای انسانی است. به عبارتی فردی که به این عارضه مبتلا می شود در ابتدا مبتلا به پاپیلومای انسانی شده و این ویروس گسترس یافته و یکی از سویه های این ویروس به اسم زگیل تناسلی منجر به ایجاد جوش های ریز و بزرگی می شود.

البته باید گفت که واکسن گارداسیل به صورت صد در صدی شما را از این بیماری حفظ نمی کند. ممکن است پس از تزریق واکسن و با شروع فعالیت های جنسی به این ویروس دچار شوید. اما بیشترین تاثیر این واکسن زمانی است که در سنین پایین به فرد تزریق گردد. به عبارتی در سنین کودکی و نوجوانی البته با تجویز و توصیه پزشک معالج فرد.

این واکسن را می توان از هلال احمر و داروخانه ها تهیه نمود. اما پیش آمده است که در برخی زمان ها این واکسن نایاب شود. این واکسن باید در سه نوبت تزریق گردد. دو ماه پس از نوبت اول زمان تزریق واکسن دوم است و شش ماه پس از تزریق نوبت اول، زمان تزریق واکسن سوم است. این واکسن به عضله بازو تزریق می شود. درمانگاه ها و بیمارستان ها این واکسن را تزریق می کنند. پس از تزریق واکسن ممکن است علائمی مثل سردرد، سرگیجه و خفگی را برای مدت کوتاهی احساس کنید. ولی این عوارض به طور کامل رفع می شوند.

بهترین دکتر برای درمان زگیل تناسلی در زنان

برای درمان بیماری و یا ویروس تبخال تناسلی باید نزد پزشک متخصص ارولوژی یا پوست مراجعه نمایید. زگیل تناسلی از بیماری های مقاربتی بوده و برای درمان آن راه های مختلفی را پزشک معالج پیشنهاد می نماید. بهترین دکتر زگیل تناسلی ابتدا سن بیمار را می پرسد و بعد از او سوال می کند که رابطه جنسی مشکوکی داشته است یا خیر. با معاینه پزشک متوجه می شود که بهترین راه درمان کدام است.

درمان زگیل تناسلی با بهترین متخصص

سوالات متداول زگیل تناسلی در زنان

آیا زگیل تناسلی در زنان درمان قطعی دارد؟

درمان قطعی توسط سیستم ایمنی بدن انجام خواهد شد. بدن قادر است ویروس را نابود کند. اما زمانی که زگیل درشت شده باشد با روش های پزشکی قابل درمان است ولی اثر اصلی ویروس باید توسط سیستم ایمنی بدن نابود شود.

آیا روش های خانگی درمان زگیل تناسلی کارساز است؟

برای موارد بسیار خفیف بله. توجه کنید درمان با طب سنتی یا خانگی باز دوباره برمیگرده و فقط باید با لیزر یا کرایو و پلاسما برداشته بشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Buttonتماس با مطب