راه های درمان زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی مردان

درمان زگیل تناسلی در مردان می تواند گاهی طاقت فرسا باشد، اما نگران نباشید؛ راهکارهای درمانی موثری وجود دارد که می توانند به سرعت زگیل های مزاحم را از بین ببرند. اول از همه، داروهای ضد ویروسی و موضعی که پزشک تجویز می کند، معمولاً خیلی موثرند. با استفاده از این کرم ها و قطره ها، زگیل ها طی چند هفته خشک می شوند و محو می گردند.
اگر داروهای موضعی موثر واقع نشدند، روش های جراحی مثل لیزر درمانی، سوزاندن زائده ها با الکتروکوتر، کرایوتراپی زگیل ها نیز گزینه های خوبی هستند. البته بعد از جراحی نیاز به مراقبت های ویژه ای دارید تا بهبودی سریعتر حاصل شود
به طور کلی شیوه های رایج درمان اچ پی وی عبارتند از:

 • پماد زگیل برای کنترل و درمان بیماری
 • درمان با لیزر (موثرترین و بهترین درمان بدون بازگشت)
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن زائده ها با الکتروکوتر
 • درمان خانگی
 • دارو درمانی
 • عمل جراحی

زگیل تناسلی یک نوع عفونتی بوده که از طریق رابطه جنسی به بدن فرد بیمار منتقل می گردد. ابتدا می خواهیم در ارتباط با HPV صحبت کنیم. اچ پی وی به دسته ای از انواع ویروس ها گفته می شود که از طریق تماس پوست به پوست به بدن بیمار منتقل می گردند. HPV دارای 100 نوع بوده که 40 نوع آن از طریق تماس جنسی وارد بدن می شوند. زگیل تناسلی نیز یکی از این 40 نوع بوده که اگر درمان نشود ممکن است عوارضی را برای فرد ایجاد نماید.

در نود درصد مواقع این زگیل ها به راحتی درمان می شوند و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کنند. گزارش ها حاکی است که صرفا 10 درصد منجر به عوارض شدید و انواع سرطان ها در بیمار خواهد شد. در سال های اخیر واکسن زگیل تناسلی تولید شده است و پیشنهاد می شود که آقایان در سنین جوانی این واکسن را تزریق نمایند. به عبارتی قبل از شروع فعالیت های جنسی این واکسن باید تزریق شود.

زگیل تناسلی مردان چیست و چگونه منتقل می شود؟

همانطور که در بالا اشاره نمودیم زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود.

 • رابطه جنسی دهانی (دهان – واژن و دهان – مقعد)
 • رابطه جنسی مقعدی
 • رابطه جنسی طبیعی

زگیل های تناسلی بر روی کلاهک آلت تناسلی، اطراف مقعد، ختنه گاه، کانال مقعد، کیسه بیضه و نواحی اطراف آن رشد می کنند.

در ابتدا زگیل تناسلی به شکل لکه های سفید رنگ و ریزی بر روی نواحی ذکر شده ظاهر می شود. و بعد در صورت عدم درمان و ادامه مراحل رشد خود بزرگ می شوند و رنگ قهوه ای شکل به خود می گیرند. این دانه های درشت سرصاف نیستند و سر آن ها درست مثل گل کلم حالت رگه ای دارد. با روش های مختلفی می توان زگیل تناسلی را در مردان از بین برد.

عکس زگیل تناسلی مردان

علائم زگیل تناسلی در مردان

 • ایجاد دانه های گل کلمی شکل
 • در آغاز ابتلا به ویروس دانه های سفید رنگی دیده خواهد شد
 • خارش
 • سوزش
 • مشکل در ادرار کردن (هنگامی که دانه ها بر روی کلاهک رشد کرده باشند)

این زگیل ها ممکن است تا ماه ها همراه فرد باشند. برای از بین بردن زگیل ها بسته به شدت عارضه پزشک درمان های مختلفی را تجویز می نماید. با پماد و دارو درمانی موارد خفیف زگیل تناسلی به طور کامل رفع می گردد.

البته باید گفت نابودی این ویروس به سیستم ایمنی بدن شما بستگی دارد. برای این که این ویروس از ریشه نابود شود، بدن باید بسیار قوی باشد. با روش هایی مثل لیزر، کریوتراپی و سرما درمانی زگیل های درشت از روی پوست برداشته می شوند و ظاهر پوست کاملا مطلوب می گردد.

درمان زگیل تناسلی در مردان

برای این که پزشک متوجه شود که شما به زگیل تناسلی مبتلا هستید، ابتدا شما را معاینه می کند. با آزمایش خون و ادرار نمی توان فهمید که فرد به این ویروس مبتلا است یا خیر.

لیزر درمانی

روش لیزر درمانی از روش های رایج درمان زگیل تناسلی در مردان می باشد. نور لیزر می تواند زگیل تناسلی را نابود نماید. به عبارتی دانه ها تغییر رنگ می دهند و بعد محو می گردند. فرد ممکن است درد و یا تورمی را در ناحیه پوست خود تجربه نماید. البته قبل از شروع کار، پزشک موضع را بی حس می کند تا بیمار اذیت نشود.

سرما درمانی یا کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی

در روش کریوتراپی یا سرما درمانی نیتروژن مایع یا اینترفرون بر روی زگیل ها قرار گرفته و سرد می شوند و به سبب انجمادی که صورت می گیرد، زگیل های تناسلی از بین می روند.

پس آن که سرما از بین رفت و یا به عبارتی دیگر دما پایین آمد، زگیل های سرد شده خود به خود از جایشان کنده می شوند. یک توده سفتی به همراه ریشه ها تشکیل می شود و بر اثر برخود سرما از جایشان بیرون می آید.

بسته به شدت عارضه، جلسات کریوتراپی ممکن است به دو الی سه جلسه ادامه پیدا کند. این روش به صورت سرپایی و در مط تحت نظر پزشک متخصص ارولوژی در اصفهان و یا بهترین دکتر زگیل تناسلی که در این کار بسیار متبحر است، انجام می شود.

بعد از بین رفتن زگیل، ویروس HPV در بدن شما وجود خواهد داشت و شما نمی توانید بلافاصله با از بین بردن زگیل ها رابطه جنسی برقرار کنید. باید چند مدت صبر کنید و به توصیه های پزشک گوش دهید تا روند بهبودی کامل شود.

در صورتی که فکر می کنید شریک شما به این عارضه مبتلا شده است، بهتر است نزد متخصص زگیل تناسلی مراجعه نماید. برای خانم ها آزمایش پاپ اسمیر تجویز می گردد. با تست پاپ اسمیر می توان متوجه شد که فرد به این ویروس دچار شده است یا خیر.

کرایوتراپی روشی موثر، سریع و بدون خون ریزی برای درمان زگیل تناسلی است که از سرمادرمانی استفاده می کند. در این روش، پزشک با استفاده از یک گاز مایع مخصوص، زگیل ها را منجمد می کند تا بافت آن ها از بین برود.
در کرایوتراپی، ابتدا ناحیه آلوده به زگیل بی حس می شود. سپس پزشک یک پروب فلزی سرد را که حاوی گاز مایع نیتروژن است، روی زگیل قرار می دهد. در اثر تماس با این پروب  که بسیار سرد است، زگیل و بافت اطراف آن یخ زده و در نهایت نابود می شود.

سوزاندن زائده ها با الکتروکوتر

الکتروکوتری یکی دیگر از روش های درمان زگیل تناسلی است که طی آن زگیل ها با استفاده از جریان الکتریکی سوزانده و از بین می روند. در این روش، پزشک ابتدا ناحیه آلوده را بی حس می کند. سپس یک الکترود کوچک متصل به دستگاه الکتروکوتر را روی زگیل قرار داده و جریان الکتریکی کنترل شده ای را از طریق آن عبور می دهد. این جریان الکتریکی باعث تولید حرارت و سوزاندن بافت زگیل می شود. البته حرارت تولید شده بسیار محدود و تنها در ناحیه اطراف الکترود است و بقیه بافت های سالم آسیب نمی بینند.

روش الکتروکوتر نیز یکی دیگر از روش های رایج درمان زگیل تناسلی در مردان می باشد که با برخورد جریان به زگیل، موجب نابودی آن می شود.

در این روش دستگاهی به نام الکتروکوتر در مطب وجود دارد که با ایجاد گرما موجب سوزاندن زگیل های تناسلی می شود. در روش قبل سرما زگیل های تناسلی را از بین برد ولی حالا در این روش گرمایی که به زگیل ها تابیده می شود، امکان رشد آن ها را متوقف می نماید.

این روش برای همه افراد کارساز نیست. افرادی که سابقه لختگی خون را دارند و یا به بیماری مبتلا هستند که خون آن ها با جراحی و یا هر روش دیگری لخته می شود نباید این روش را انجام دهند. اگر از داروهایی نظیر آسپرین و یا پلاویکس استفاده می کنید، حتما با پزشک متخصص قلب و عروق و ارولوژی در این خصوص صحبت کنید. قبل از انجام این روش باید از نوشیدن هرگونه مشروبات الکلی و سیگار خودداری نمایید.

دکتر متخصص درمان زگیل تناسلی مردان در اصفهان

مطب دکتر عابدی در اصفهان پذیرای شما عزیزان از سراسر ایران می باشد. با بروزترین تجهیزات در محیطی کاملا بهداشتی و با بهره گیری از پرسنلی کاملا مجرب در خدمت شما عزیزان هستیم. برای درمان زگیل تناسلی در زنان نیز خدمات تخصصی توسط دکتر انجام می شود. برای مراجعه و تعیین وقت قبلی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

در روش الکتروکوتر زگیل چگونه از بین می رود؟

پزشک با استفاده از پروب و با استفاده از جریان الکتریکی خفیف، بافت غیر طبیعی را از بین برده و یا عروق آسیب دیده را مسدود می نماید.

آیا با دارو درمانی زگیل تناسلی از بین می رود؟

برای موارد خفیف بله. ولی برای زمانی که زگیل ها بزرگ شده اند باید از روش لیزر درمانی، کریوتراپی یا الکتروکوتر بسته به نظر پزشک بهره برد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Buttonتماس با مطب