خطرات زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی

تقریبا همه‌ی افراد پس از ابتلا به HPV به دنبال خطرات زگیل تناسلی و درمان آن هستند. درمان زگیل تناسلی در اصفهان توسط دکتر علیرضا درمان زگیل در اصفهان توسط دکتر عابدی با استفاده از روش‌های مختلف و متناسب با وضعیت بیماری انجام می‌گیرد. معمولا انواع متفاوت این ویروس با داروهای شیمیایی مهار و توسط لیزر از بین می‌روند.

زگیل تناسلی و خطرات انتقال آن

زگیل تناسلی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های مقاربتی محسوب می‌شود. تقریباً همه‌ی افراد فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV ) ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، مبتلا خواهند شد. این ویروس بر بافت‌های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می‌گذارد. آنها مانند برآمدگی‌های گوشتی و کوچکی دیده می‌شوند و یا ظاهری شبیه گل کلم دارند. در بسیاری از موارد، زگیل‌ها خیلی کوچک هستند که قابل مشاهده نیستند. برخی از گونه‌های HPV تناسلی می‌توانند باعث زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند باعث سرطان شوند. بنابراین یکی از مهم‌ترین خطرات زگیل تناسلی، سرطان است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. واکسن‌ها می توانند به محافظت در برابر گونه‌های خاصی از HPV دستگاه تناسلی کمک کنند.

راه های اصلی انتقال این عارضه عبارتند از:

 • تماس جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی با فرد آلوده
 • تماس مستقیم پوست به پوست در ناحیه تناسلی با فرد آلوده
 • انتقال از مادر آلوده به نوزاد حین زایمان
 • استفاده مشترک از حوله، لباس زیر یا اسباب بازی های جنسی
 • تماس با سطوح آلوده مثل تختخواب یا وان حمام

برای پیشگیری از ابتلا باید از روابط جنسی ایمن و محافظت شده استفاده کنید. همچنین واکسیناسیون HPV نیز می تواند در پیشگیری بسیار موثر باشد.

زگیل تناسلی و علائم آن

علائم HPV

در زنان، زگیل تناسلی می‌تواند روی فرج، دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند. زگیل تناسلی در مردان، ممکن است در نوک یا ساقه‌ی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شوند. معمولا خطرات زگیل تناسلی در مردان به مراتب کمتر از زنان است! زگیل تناسلی همچنین می‌تواند در دهان یا گلوی فردی که با فرد مبتلا تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

علائم و خطرات زگیل تناسلی عبارتند از:

 • تورم‌های کوچک، گوشتی، قهوه‌ای یا صورتی در ناحیه تناسلی شما، شکلی شبیه گل کلم که در اثر نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می شود.
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما
 • خونریزی پس از مقاربت

در برخی موارد، زگیل‌ها به قدری کوچک و مسطح هستند که نامرئی بنظر می‌رسند. با این حال، به ندرت زگیل تناسلی می‌تواند در افرادی با سیستم ایمنی سرکوب شده به خوشه‌های بزرگ تکثیر شود.

عوارض و خطرات زگیل تناسلی

در زنان، معمولاً اولین علامت ظهور خطرات زگیل تناسلی، ایجاد توده های کوچک، صاف یا منظم به رنگ صورتی یا قهوه ای در ناحیه آلت تناسلی، دهانه رحم، واژن و مقعد است. این توده ها ممکن است دردناک باشند یا خارش ایجاد کنند. در موارد شدید هم، زگیل می تواند باعث ترشحات غیرطبیعی، خونریزی غیر معمول از واژن، درد حین مقاربت جنسی و مشکلات ادراری شود. در مردان، زگیل معمولاً به صورت توده های کوچک بر روی آلت تناسلی، بیضه ها، مقعد یا ناحیه تناسلی ظاهر می شود. این توده ها ممکن است دردناک باشند. در برخی موارد، توده ها درون مجرای ادراری رشد می کنند و منجر به مشکلات ادراری از جمله ادرار دردناک و یا خون در ادرار می شوند. زگیل مردان همچنین می تواند منجر به التهاب و عفونت پوستی شود.

خطرات زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان می تواند خطرات و عوارض زیادی داشته باشد که حتما باید جدی گرفته شوند. در ادامه برخی از این خطرات را بررسی می کنیم:

 • سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان ها: سلول های غیرطبیعی ناشی از ابتلا به انواع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.
 • نازایی: زگیل می تواند باعث التهاب و عفونت دستگاه تناسلی شود که خطر نازایی را افزایش می دهد.
 • زایمان زودرس: زگیل تناسلی در دوران بارداری احتمال زایمان زودرس و وزن کم نوزاد را بالا می برد.
 • سرطان واژن: انواع خاصی از ویروس HPV می تواند خطر ابتلا به سرطان واژن را در زنان افزایش دهد.
 • افسردگی: زنانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند، ممکن است دچار اضطراب، افسردگی و کاهش اعتماد به نفس شوند.
 • مشکلات جنسی: درد، خارش و ترشحات ناشی از زگیل می تواند منجر به کاهش میل جنسی و لذت جنسی شود.

خطرات زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی در مردان نیز می تواند باعث بروز مشکلات و خطرات جدی شود که برخی از آن ها عبارتند از:

 • سرطان آلت تناسلی: ابتلا به انواع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی را افزایش می دهد.
 • ناباروری: التهاب ناشی از زگیل می تواند به بیضه ها صدمه بزند و تولید اسپرم را کاهش دهد.
 • مشکلات ادراری: زگیل های داخل مجرای ادراری می توانند باعث التهاب، تنگی و اختلال در جریان ادرار شوند.
 • درد حین مقاربت: زگیل های موجود روی آلت تناسلی می توانند باعث درد و ناراحتی حین مقاربت جنسی شوند.
 • اضطراب و افسردگی: مشکلات ناشی از زگیل تناسلی می تواند بر سلامت روانی مردان اثر بگذارد.
 • انتقال به همسر: مردان مبتلا می توانند ویروس را به همسر خود نیز منتقل کنند.

خطرات زگیل تناسلی در مردان و زنان

خطرات HPV در دوران بارداری

بارداری می تواند به خاطر تغییرات هورمونی و سیستم ایمنی، زمینه ساز فعال شدن مجدد ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) و بروز علائم زگیل تناسلی شود. اگرچه اکثر موارد زگیل تناسلی در دوران بارداری خفیف هستند و بدون عارضه و ایجاد خطرات زگیل تناسلی به پایان می رسند، اما در مواردی هم می توانند خطراتی را به همراه داشته باشند.

زگیل های بزرگ ممکن است باعث خون ریزی، التهاب و درد شدید شوند که سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد. عفونت های ناشی از زگیل تناسلی در دوران بارداری نیز احتمال زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهد. همچنین ابتلای مادر به انواع خاصی از HPV می تواند در حین زایمان به نوزاد منتقل شود و باعث ابتلای وی به زگیل تنفسی شود. بنابراین بسیار مهم است خانم های باردار در صورت مشاهده هر گونه علامت مشکوک در ناحیه تناسلی، سریعاً به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار بگیرند تا از خطرات احتمالی برای خود و جنینشان پیشگیری کنند.

جلوگیری از خطرات زگیل تناسلی

محدود کردن تعداد شرکای جنسی و واکسینه شدن از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری می‌کند. برای جلوگیری از خطرات زگیل تناسلی، استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی ایده خوبی است. اما به این معنی نیست که دیگر به این بیماری مبتلا نشوید.

انجام واکسیناسیون

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، واکسیناسیون روتین HPV را برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می‌کند. حتی کودکان 9 ساله نیز می‌توانند آن را تزریق کنند. معمولا واکسن گارداسیل در اصفهان کمیاب است و باید آن را از هلال احمر این استان تهیه کنید. بهتر است که برای دختران و پسران که واکسن را قبل از تماس جنسی تزریق کنند.

عوارض جانبی واکسن‌ها معمولاً خفیف است. این عوارض شامل درد در محل تزریق، سردرد، تب خفیف یا علائم شبیه آنفولانزا می‌باشد. شما با گذراندن این دوره از عوارض واکسن، برای همیشه از خطرات زگیل تناسلی در امان هستید.

درمان خطرات زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ممکن است خود به خود از بین برود زیرا سیستم ایمنی شما می تواند با عفونتی که باعث آن می شود مبارزه کند. با این حال، آن ها ممکن است بزرگتر و تکثیر شوند. از بین بردن خطرات زگیل تناسلی شانس شما برای انتشار عفونت را کاهش می دهد. روش های مختلفی برای از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد. ممکن است برای خلاص شدن از شر آن ها به چندین درمان نیاز داشته باشید. در طول درمان، شما باید از تماس جنسی خودداری کنید.

پزشک شما ممکن است از یکی از این روش ها برای درمان زگیل تناسلی استفاده کند:

 • الکتروکوتر: جریان الکتریکی زگیل ها را می سوزاند.
 • انجماد: در طول سرما درمانی، پزشک شما از نیتروژن مایع برای انجماد و از بین بردن زگیل استفاده می کند.
 • درمان با لیزر: نور لیزر رگ های خونی ریز درون زگیل ها را از بین می برد و جریان خون آن ها را قطع می کند.
 • روش برش الکتروسرجری حلقه ای (LEEP): با LEEP، پزشک شما از یک حلقه سیمی با بار الکتریکی برای برداشتن زگیل استفاده می کند. یک پزشک ممکن است از این روش برای برداشتن زگیل روی دهانه رحم شما استفاده کند.
 • داروی موضعی (پوستی): هفته ای یک بار به مدت چند هفته، محلول یا کرم شیمیایی تجویزی را روی زگیل ها می زنید. این ماده شیمیایی باعث ایجاد تاول در زیر زگیل می شود و جریان خون را متوقف می کند.
 • جراحی: پزشک شما ممکن است زگیل هایی را که بزرگ هستند یا به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند، با جراحی از بین ببرد.

چه زمانی به پزشک باید مراجعه کرد؟

توصیه می شود به محض مشاهده اولین علائم و خطرات زگیل تناسلی از جمله توده ها یا زخم های غیرعادی در ناحیه تناسلی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. چرا که درمان زودهنگام باعث می شود روند درمان سریع تر و راحت تر پیش برود. در این راستا پزشک با استفاده از روش هایی مانند کرایوتراپی، لیزردرمانی، دارودرمانی و جراحی، زگیل ها را کنترل و حذف می کند. اگرچه این بیماری کاملاً درمان نمی شود ولی می توان آن را کنترل کرد.

جمع بندی

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است که می تواند خطرات جدی به همراه داشته باشد. ابتلا به انواع خاصی از ویروس HPV عامل ایجاد کننده زگیل، احتمال ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی از جمله سرطان دهانه رحم و آلت تناسلی را افزایش می دهد. علاوه بر این، زگیل تناسلی می تواند منجر به مشکلات باروری و نازایی، زایمان زودرس و دیررس، عفونت های شدید دستگاه تناسلی و اختلالات ادراری شود.

بنابراین پیشگیری از طریق رعایت بهداشت فردی، اجتناب از رفتارهای پرخطر و واکسیناسیون حائز اهمیت است. در صورت بروز علائم مشکوک، باید سریعاً به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار بگیرید تا از عوارض طولانی مدت و خطرناک آن جلوگیری شود. به طور کلی امروزه آگاهی از خطرات ابتلا به زگیل تناسلی و پیشگیری، نقش مهمی در حفظ سلامت دارد.

بهترین متخصص درمان خطرات زگیل تناسلی

دکتر علیرضا عابدی، متخصص برجسته زگیل تناسلی در اصفهان است که در درمان انواع زگیل با روش های نوین و کم عارضه تبحر دارد.  دکتر علیرضا عابدی فارغ التحصیل رشته پزشکی بوده و دوره های تخصصی متعددی را در زمینه زگیل شناسی و بیماری های پوست و مقاربتی گذرانده است. وی با به کارگیری دانش روز و تجربه وسیع خود، توانسته نرخ موفقیت بالایی در درمان زگیل تناسلی داشته باشد. کلینیک دکتر عابدی با بهره مندی از امکانات پیشرفته، بیماران را در کوتاه ترین زمان ممکن از درد و ناراحتی های ناشی از زگیل تناسلی رها می سازد.

پس اگر دچار مشکل زگیل تناسلی و خطرات آن هستید، بدون تعلل با مطب دکتر عابدی تماس حاصل فرمایید و از درمان تخصصی وی بهره مند شوید.

درمان زگیل تناسلی با بهترین متخصص

سوالات متداول خطرات زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی مردان چیست؟
زگیل تناسلی در مردان به ندرت باعث ایجاد سرطان مقعد در مردان می‌شود.

خطرات زگیل تناسلی در زنان چیست؟
زگیل تناسلی در زنان باعث ایجاد سرطان دهانه ی رحم و در مادران باردار باعث درگیر شدن نوزاد خواهد شد.

آیا زگیل تناسلی می تواند باعث سرطان شود؟

بله، برخی انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که باعث بروز زگیل تناسلی می شوند، می توانند خطر ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان را افزایش دهند.

چگونه می توان از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟
با تزریق واکسن گارداسیل می توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید.

آیا زگیل تناسلی قابل درمان است؟

بله، اگرچه ویروس HPV قابل درمان نیست ولی خود زگیل های تناسلی را می توان با روش هایی مانند مصرف داروهای ضد ویروس، لیزر درمانی یا جراحی درمان کرد. درمان به موقع می تواند از بروز عوارض خطرناک جلوگیری کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Buttonتماس با مطب