تقویت سیستم ایمنی بدن جهت درمان زگیل تناسلی

تقویت سیستم ایمنی بدن جهت درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟ آیا تقویت سیستم ایمنی بدن منجر به پیشگیری و درمان زگیل تناسلی می شود؟ چگونه می توان جهت درمان زگیل تناسلی اقدام کرد چگونه می شود سیستم ایمنی بدن را در برابر آن تقویت کرد؟ از خوردن چه موادی باید پرهیز کنیم تا بتوانیم دربرابر این نوع آسیب ها در امان باشیم؟

برای یافتن پاسخ سولات خود با ما همراه باشید .

درباره زگیل تناسلی

زگیل تناسلی درواقع بافتی نرم و برجسته هست که بر روی ناحیه تناسلی ظاهر می گردد . این بیماری از راه ارتباط جنسی منتقل می گردد و نوع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) هست . زگیل تناسلی امکان دارد که سبب درد، ناراحتی و خارش نیز بشود .

ویروس HPV درواقع شایع ترین نوع بیماری های آمیزشی و یا جنسی هست . مردان و زنانی که روابط جنسی بیشتری دارند، خیلی بیشتر از سایر افراد در معرض آلودگی به ویروس اچ پی وی و یا زگیل های تناسلی قرار می گیرند . بیماری HPV برای زنان خیلی خطرناک تر هست زیرا بعضی از انواع HPV امکان دارد سرطان دهانه رحم و یا واژن را ایجاد بکنند .

زگیل تناسلی فشار بسیار زیادی را به بدن وارد می کند و به همین خاطر، در صورت مبتلا شدن به زگیل تناسلی، قدرت بدن جهت مقابله با بیماری های دیگر کم می شود .

جهت کمک به بهبود سریع ‌ تر بدن، باید از عوامل استرس ‌زای ایمنی مثل مصرف سیگار و یا رژیم غذایی که حاوی غذاهای فرآوری ‌ شده و یا کم ‌ ارزش باشد پرهیز شود. لازم به ذکر است که در کنار راه های دیگر برای درمان زگیل تناسلی مثل کرایوتراپی باید به تقویت کردن سیستم ایمنی بدن جهت درمان زگیل تناسلی و همچنین پیشگیری از ابتلا شدن به زگیل تناسلی هم بپردازید .

چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن جهت درمان زگیل تناسلی

مواد غذایی که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم درواقع به تقویت کردن سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کند و باید در رژیم های غذایی گنجانده شوند، شامل موارد زیر هستند :

۱ . غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مانند گیلاس، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و ..

۲ . استفاده از انواع سبزیجات با برگ سبز تیره مثل اسفناج و کلم پیچ

۳ . خوردن غلات کامل

۴ . بادام

۵ . استفاده از حبوبات

سبزیجات از چند لحاظ برای شما مفیدند . به صورت کلی توصیه می گردد که هر روز 4 الی 5 وعده سبزیجات مصرف کنید . این سبزیجات حاوی ایندول کاربینول اند که قادر است به پاکسازی و درمان زگیل تناسلی کمک بکند . تلاش کنید که سبزیجات ترد، مانند کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم و کلم کیل را مصرف کنید .

تقویت سیستم ایمنی بدن جهت درمان زگیل تناسلی

راه های تقویت سیستم ایمنی

تقویت کردن سیستم ایمنی با مصرف فولات و یا همان ویتامین B9

فولات درواقع یکی از ویتامین های متداول والبته لازم جهت سلامت دهانه ی رحم هست، که در درجه ی اول به ساخت و ترمیم DNA و تولید کردن گلبول های قرمز کمک می کند . به طور معمول فولات به اندازه کافی از غذاها و بیشتر از همه، سبزیجات با برگ سبز تیره تأمین می گردد .

بر طبق مطالعه ‌ ای که در سال ۲۰۲۱ انجام شد، مشخص شد که فولات و ویتامین B12 نقش بسیار مهمی در کاهش دادن خطر ابتلا به گونه ‌ ای از HPV (HPV 16) و یک نوع مربوط به پیش سرطانی دهانه رحم بازی می ‌ کنند .

ویتامین C

ویتامین C درحقیقت وظایف خیلی مهمی در بدن دارد، ولی بیشتر جهت کمک به سیستم ایمنی شناخته شده است . یک پژوهش در سال ۲۰۲۰ با هدف یافتن این که آیا ویتامینی قادر است خطر ابتلا به HPV و سرطان های دهانه رحم مرتبط با آن را کاهش دهد یا نه، نتیجه گرفت که ویتامین C امکان دارد   عفونت HPV فعلی را کم کند . همچنین امکان دارد که از پیشرفت CIN و سرطان دهانه رحم جلوگیری نیز بکند .

آزمایش ‌ های اولیه و کارآزمایی ‌ های بالینی نشان دهنده این هست که عصاره قارچ شیتاکه که اغلب   به عنوان AHCC شناخته می ‌ شود، امکان دارد که بتواند HPV را درمان کند . ولی درمان های طبیعی جهت HPV مثل این مورد، هنوز به تحقیقات بیشتری نیازمند هستند .

⭕️ از مصرف مواد زیر در صورت مبتلا شدن به زگیل تناسلی پرهیز کنید

⭕️ مصرف هر نوع آلرژن غذایی مامند لبنیات، سویا، ذرت و غیره

⭕️ مصرف غذاهای تصفیه شده مثل نان سفید

⭕️ اسفاده از غذاهای فرآوری شده با چربی ترانس

⭕️ مصرف کافئین و محرک ها دیگر

⭕️ خودرن سیر

نکات مهم در تقویت سیستم ایمنی بدن جهت درمان زگیل تناسلی

چند نکته جهت تقویت کردن سیستم ایمنی بدن و همچنین کمک کردن به پاکسازی ویروس هستند   که می شود آن ها را رعایت کرد و همچنین در ارتباط با دریافت کردن واکسن HPV نیز می توانید که با پزشک خود تان صحبت هایی داشته باشید. واکسن HPV ، حتی اگر از قبل به آن مبتلا بوده باشید هم قادر است که از ابتلا به انواع دیگر آن،   جلوگیری نماید .

🚬 سیگار کشیدن را ترک کنید .

اگر که شما در حال حاضر فردی سیگاری هستید و HPV دارید، حتما باید تمام تلاش خودتان را جهت ترک سیگار به کار بگیرید . به نظر آید که سیگار ایمنی شما را کم می کند و البته این موضوع بر توانایی بدن جهت مقابله با بیماری ها مثل عفونت HPV تأثیر می ‌ گذارد . همچنین افرادی که سیگار می کشند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های متفاوت HPV هستند .

استرس خودتان را کم کنید .

در حقیقت وقتی که سطح هورمون استرس بدن افزایش پیدا کند، سیستم ایمنی آن گونه ای که باید کار نمی کند . این به معنای آن هست که شما در این شرایط قادر نیستید به بهترین نحو با عفونت هایی مثل HPV مقابله کنید .

رژیم غذایی خود را تغییر بدهید .

در مورد این موضوع که آیا رژیم غذایی جهت رهایی از HPV به بدن شما کمک می کند یا نه، میان کارشناسان اختلاف نظرهایی وجود دارد . عده ای باور دارند که بعضی از ویتامین های ب کمپلکس در تقویت کردن سیستم ایمنی افراد مؤثر اند؛ ویتامین های B کمپلکس شامل ریبوفلاوین (B2) ، تیامین (B1) ، ویتامین B12 و همچنین فولات هست . اطمینان پیدا کنید که رژیم غذایی شما حاوی غذاهایی سرشار از این ویتامین های B باشد که مطمئنا مضر نبوده و امکان دارد که برای شما مفید باشند .

تشخیص دادن زگیل تناسلی

اگر درباره تشخیص دادن HPV خود احساس نگرانی و ناراحتی می کنید، روش ها و آزمایشاتی جهت تشخیص دادن دقیق این بیماری وجود دارند HPV امکان دارد از طریق یک پاپ اسمیر روتین و یا زگیل تناسلی تشخیص داده بشود . در بیشتر موارد HPV در طی دو سال خود به خود از بین می رود .

با تمام اینها، امکان دارد پزشک درمانی برای علائم به خصوص بیماری و البته منابع حمایتی را به شخص پیشنهاد بدهد . جهت کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن و برای مقابله کردن با HPV ، شما درواقع می توانید عادت ها نادرستی مانند کشیدن سیگار را ترک بکنید. درحقیقت با این کار شما قادرهستید که سطح استرستان را کاهش بدهید و همچنین رژیم غذایی خود را نیز تغییر دهید .

راه های طبیعی درمان HPV

اگر که شما از آثار جانبی برای درمان های پزشکی HPV نگران و مظطرب هستید، می توانید متوسل به شیوه های طبیعی جهت کمک به سیستم ایمنی خود بشوید . اول، سعی کنید که استرس زندگی روزانه را پایین بیاورید . برای نمونه، یوگا یا مدیتیشن را امتحان کرده، خواب روزانه و البته کافی داشته و یا   اینکه به مشاور مراجعه نمایید . هر یک از این شیوه ها امکان دارد به کم کردن استرس و   در نتیجه بهبود سیستم ایمنی بدن شما کمک کند .

مکمل های طبیعی برای درمان HPV

۱ – فولات

۲ – ویتامین  C

– ویتامین  A

عصاره ی قارچ

۵ – عصاره ی چای سبز

داروهای تقویت سیستم ایمنی بدن

قرص پاورفیت: قرص پاورفیت درواقع یکی از مکمل های خیلی پرخاصیت است که حاوی مواد مورد نیاز بدن می باشد و جهت تقویت سد دفاعی بدن کاربرد زیادی دارد .

قرص ایمیونس ویتابیوتیکس: در حقیقت قرص ایمیونس دارای ویتامین ها و ریز مغذی های مورد نیاز بدن هست که سبب   تقویت سیستم ایمنی بدن   و جلوگیری از ابتلا به بیماری ها می گردد .

شربت ایمیونس ویتابیوتیکس: شربت ایمیونس تحت لیسانس کشور انگلیس و در ایران تولید می گردد . این شربت در حقیقت یکی از محصولات محبوب شرکت   ویتابیوتیکس   و جهت تقویت کردن سیستم ایمنی ه ست که در کم کردن خطر مبتلا شدن به بیماری های مربوط به ضعف سیستم های ایمنی و قلبی عروقی و همچنین عفونی سهم زیادی دارد .

قرص ایمیون پلاس یوروویتال:  کپسول یا   قرص ایمیون پلاس یوروویتال   دارای ساختار آهسته رهش می باشد . به همین خاطر مواد معدنی و البته ویتامین های موجود در آن سرعت جذب بسیار بالایی در بدن دارند .

قرص ویتامین سی و زینک یوروویتال:  در محتویات این محصول از ۳۰۰ میلی گرم ویتامین سی و همچنین ۱۰ میلی گرم زینک استفاده می گردد .

سخن آخر

همانطور که مطالعه کردید در این متن درباره راه های درمان زگیل تناسلی ، شیوه های تقویت سیستم ایمنی، شیوه ها و مکمل های طبیعی جهت درمان HPV توضیحاتی برای شما عزیزان ارائه داده شد .

امیدواریم که از مطالعه مطالب فوق نهایت استفاده را کرده و جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماره بعضی از عادات غلط زندگی خود مانند سیگار کشیدن و یا رژیم غذایی نادرست را اصلاح کرده بتوانید از خطر مبتلا شدن به این نوع بیماری ها در امان بمانید . به امید زندگی بهتر و سالم تر !

دکتر علیرضا عابدی متخصص درمان زگیل تناسلی در اصفهان و جراح و متخصص اورولوژی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Buttonتماس با مطب