تبخال تناسلی؛ علائم و نشانه ها

تبخال تناسلی؛ علائم و نشانه ها

آیا زخمهای دردناک و خارش داری در ناحیه تناسلی تان ایجاد شده که نگرانتان کرده و باعث شده رابطه جنسی برایتان دردناک و ناخوشایند باشد؟ این علائم نشانه هایی از تبخال تناسلی هستند که یکی از شایع ترین بیماری های ویروسی پوست و غشاهای مخاطی محسوب می شود که حدود یک سوم جمعیت جهان در طول عمر خود حداقل یکبار به آن مبتلا می شوند. علی رغم شیوع بالای این بیماری، هنوز در مورد آن اشتباهات زیادی وجود دارد. تبخال تناسلی نه تنها باعث ناراحتی و درد می شود، بلکه می تواند بر روابط جنسی وی نیز تاثیر منفی بگذارد.

قطعا شمایی که به دنبال درمان سریع تبخال تناسلی  هستید با این بیماری تا حدودی آشنایی دارید و می دانید این بیماری چیست و چگونه ایجاد می شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی بیشتر جنبه های مختلف این بیماری از علائم و نحوه انتقال گرفته تا  درمان و پیشگیری بپردازیم.

تبخال تناسلی چیست؟

خیلی از افراد بیماری تبخال تناسلی را با زگیل تناسلی اشتباه می گیرند در صورتی که این دو بیماری با یک دیگر متفاوت هستند

زگیل تناسلی به خودی خود دارای بافتی برجسته و نرم است که بر روی ناحیه تناسلی و اطراف آن ظاهر می شود. انتقال این بیماری از طریق رابطه ی جنسی اتفاق می افتد که باعث ایجاد حس سوزش، خارش و درد می شود. زگیل ها ممکن است همرنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. این زائده های گوشتی دارای سطحی نسبتاٌ زبر هستند که به صورت تکی یا خوشه ای ظاهر می شوند.

اما ویروس بیماری تبخال تناسلی هرپس سیمپلکس نام دارد. انتقال این ویروس بسیار سریع رخ می دهد و درمان آن به دلیل شیوع سریع کار آسانی نیست. این بیماری به صورت برآمدگی های عفونی است که داخل این برآمدگی ها عفونت و آبکی وجود دارد.

این بیماری در اطراف دهان، ناحیه تناسلی و مقعد، بیشتر دیده می شود؛ چرا که از طریق رابطه جنسی و دهانی انتقال پیدا می کند.

ویروس هرپس سیمپلکس 2 نوع دارد:

 1. ویروس HSV1: بیشتر در ناحیه لب و دهن ایجاد می شود.
 2. ویروس HSV2: در نواحی تناسلی شیوع پیدا می کند.

تبخال تناسلی از چه راه هایی انتقال پیدا می کند؟

تبخال تناسلی یک بیماری بسیار مسری است و به راحتی از طریق تماس پوستی واژن یا آلت تناسلی فرد آلوده با پوست سالم منتقل می شود. اما آیا می دانستید که این ویروس حتی در غیاب زخم های آشکار نیز قابل انتقال است؟ بله، تبخال تناسلی در مراحل اولیه و پیش از بروز زخم ها نیز وجود دارد و فرد می تواند بدون اطلاع، آن را منتقل کند.

از آنجایی که بیماری تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی است، عامل اصلی که باعث ایجاد این بیماری می شود، رابطه جنسی است.

اما جدا از رابطه جنسی این بیماری می تواند از طریق موارد زیر نیز وارد بدن شما شود:

 • ترشحات مایع منی
 • بزاق دهان
 • ترشحات واژن

بیش از همه، افرادی که دارای شریک جنسی متعدد هستند بیشتر در معرض خطر قرار دارند. پس خیلی  مراقب باشید! این ویروس می تواند به راحتی از راه هایی که تصورش را نمی کنید منتقل شود، پس آگاهی و پیشگیری کلید مقابله با آن است.

علاوه بر این موارد، استفاده از وسایل شخصی مشترک مانند حوله و لیوان نیز می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. پس برای پیشگیری از انتقال این ویروس مزاحم، توصیه می شود همیشه از وسایل شخصی استفاده کنید.

نکته جالب در مورد این ویروس که بانوان باردار حتما باید از آن آگاهی داشته باشند این است که در صورتی که مادر در هنگام زایمان دچار این بیماری باشد، ممکن است نوزاد او نیز دچار این بیماری شود؛ چرا که در هنگام زایمان طبیعی احتمال برخورد نوزاد با زخم بیشتر است.

علائم و نشانه های بیماری تبخال تناسلی

آیا اخیراً در ناحیه تناسلی خود احساس خارش، سوزش یا درد داشته اید؟ ممکن است بزودی متوجه زخم هایی شوید که ابتدا خیلی کوچک و شبیه به جوش هستند اما به سرعت تبدیل به زخم های دردناک و بافت های آسیب دیده می شوند. این ها نشانه های اولیه ای هستند که نباید آن ها را نادیده گرفت.

زمانی که شما دچار این بیماری آزاردهنده شوید یک سری علائم به سراغ شما می آید. این علائم می تواند دربردارنده موارد زیر باشد:

 • درد و خارش شدید
 • ایجاد تاول های شدید
 • خستگی و سر درد
 • ایجاد غدد لنفاوی
 • تبدیل تاول ها به زخم
 • تب
 • مشکلاتی در زمان دفع ادرار

تبخال تناسلی می تواند علاوه بر درد و ناراحتی های فیزیکی، باعث اضطراب و استرس روانی نیز بشود. تصور کنید رابطه جنسی برایتان دردناک شده و نگران انتقال این ویروس به شریک زندگی تان هستید.  پس هرگز علائم اولیه مانند خارش و سوزش را نادیده نگیرید.

حتما حواستان باشد که زمانی که شما با دستانتان محل تاول ها را لمس کنید، دست شما عفونی می شود و به هر کجای دیگر از بدنتان دست بگذارید باعث می شود عفونت انتقال پیدا کند؛ پس حتما با مراجعه به پزشک و درمان سریع از بروز عوارض بعدی و جدی تر جلوگیری کنید.

تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی

هر چند تبخال و زگیل تناسلی هر دو بیماری های ویروسی پوستی هستند اما تفاوت های مهمی بین آنها وجود دارد که باید بدانید. زگیل تناسلی ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی است در حالی که تبخال تناسلی توسط ویروس خانواده هرپس ایجاد می شود. زگیل بیشتر به صورت زخم های پرز مانند ظاهر می شود اما تبخال، زخم های تاولی و حبابی ایجاد می کند.

علاوه بر این، زگیل معمولاً در اثر تماس پوستی مستقیم منتقل می شود در حالی که تبخال از راه ترشحات واژن نیز قابل انتقال است. دوره نهفتگی زگیل ممکن است تا ماه ها طول بکشد در حالی که تبخال طی چند روز علائم را نشان می دهد.

تفاوت تبخال تناسلی

بیماری تبخال تناسلی چه عوارضی با خود به همراه دارد؟

هر بیماری با خود عوارضی به همراه دارد. عوارض تبخال تناسلی عموما شامل موارد زیر می شود:

 • احتمال ابتلا به بیماری های دیگر به خصوص ایدز در این افراد بیشتر است.
 • امکان انتقال به نوزاد وجود دارد.
 • مشکلات بسیاری برای مجاری ادرار به وجود می آورد.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی برای مادر و نوزاد

اگر در دوران بارداری به تبخال تناسلی مبتلا شوید، باید بسیار مراقب باشید، چراکه این ویروس می تواند در حین زایمان از طریق واژن به نوزاد منتقل شود و مشکلات جدی ای ایجاد کند.  تصور کنید نوزادتان بلافاصله پس از تولد دچار عفونت های پوستی و زخم های دهان و مجاری تنفسی شود. این عوارض می تواند حتی منجر به مرگ نوزاد گردد.

بنابراین بسیار مهم است که در دوران بارداری، تبخال تناسلی خود را درمان کنید تا از انتقال آن به نوزادتان جلوگیری نمایید. سلامتی فرزندتان برای شما از هرچیزی مهم تر است، پس در این زمینه به هیچ وجه کوتاهی نکنید.

چگونه از شیوع این بیماری جلوگیری کنیم؟

همانطور که قبلا هم گفتیم تبخال تناسلی یک بیماری بسیار مسری است و می تواند به راحتی از یک فرد به شریک جنسی اش منتقل شود. اما نگران نباشید، راه هایی برای پیشگیری از این انتقال وجود دارد.

مهم تر از همه، اجتناب از رابطه جنسی در زمان داشتن علائم آشکار تبخال است. حتی اگر علائم خفیف باشد، باید رابطه را به تعویق بیندازید تا ویروس کاملاً از بین برود. همچنین استفاده از کاندوم در تمام دوران درمان نیز بسیار توصیه می شود. مراقب باشید که ویروس از طریق ترشحات واژن و آلت تناسلی منتقل نشود. علاوه بر این، نظافت و ضدعفونی کردن مرتب ناحیه تناسلی نیز مهم است. از وسایل شخصی مجزا استفاده کنید تا احتمال انتقال کاهش یابد.

به طور کلی با رعایت برخی از نکات به راحتی می توانید از شیوع این بیماری جلوگیری کنید، این نکات شامل موارد زیر می شود:

 • در صورتی که دچار این ویروس هستید از رابطه جنسی پرهیز کنید.
 • از دست زدن به زخم و تاول دیگران دوری کنید.
 • استفاده کردن از کاندوم لاتکس الزامی است.
 • تا جای ممکن از استخر رفتن پرهیز کنید.
 • از لوبریکانت و روان کننده ها برای جلوگیری از خراش در هنگام رابطه جنسی استفاده کنید.
 • بهداشت را به خوبی رعایت کنید.

چگونگی تشخیص تبخال تناسلی!

تشخیص این بیماری زیاد هم سخت نیست. با وارد شدن این ویروس در بدن شما بعد از حدود 10 روز عفونت شروع به گسترش می کند و به مرور زمان تاول هایی در نواحی تناسلی و یا دهان شما ایجاد می شود که به راحتی با چشم قابل مشاهده است. به عبارتی تشخیص فیزیکی قبل از مراجع به پزشک بهترین گزینه است.

ولی برای تشخیص دقیق تر می توانید از چند مورد زیر نیز استفاده کنید:

 1. مراجعه به پزشک
 2. آزمایش خون
 3. آزمایش ترشحات تاول

از چه روش های درمانی برای درمان تبخال تناسلی استفاده کنیم؟

خوشبختانه امروزه روش های درمانی موثری برای تبخال تناسلی وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها به سرعت این بیماری را درمان کرد. نکته ای که باید بدان توجه کرد این است که این بیماری در بدن شما برای همیشه وجود دارد و تنها با استفاده از روش های زیر می توان امکان انتقال یا علائم آن را کاهش داد.

درمان دارویی با ضد ویروس ها

کرم ها و قرص های ضد ویروس از جمله داروهایی هستند که پزشک آن ها را بریتان ممکن است، تجویز  کند. البته باید دقت کنید که این داروها صرفاً علائم را تسکین می دهند و ویروس را از بین نمی برند.

پزشک ممکن است برای شما یک سری داروهای ضد ویروسی را تجویز کند. برای مثال:

 1. آسیکلوویر (Zovirax)
 2. فامسیکلوویر (Famvir)
 3. والاسیکلوویر (Valtrex)

درمان دارویی با ضد دردها

ایبوپروفن و استامینوفن برای کم تر شدن درد و کاهش تب شما تجویز می شود.

 • همچنین باید از لباس زیر نخی استفاده کنید.
 • از لباس های تنگ استفاده نکنید.
 • تشخیص و درمان این بیماری باید توسط متخصص کلیه و مجاری ادرار صورت می گیرد.

درمان های خانگی

روش های خانگی مانند استفاده از گیاهان دارویی نیز، می تواند به بهبودی سریع تر کمک کند. به عنوان مثال، خاصیت ضدعفونی کنندگی گلِ اکالیپتوس و آلوئه ورا می تواند در تسکین درد و التهاب موثر باشد.

به طور کلی راهکار های خانگی برای کاهش علائم این عارضه شال موارد زیر می شود:

 • هنگام استحمام یا دوش گرفتن با آب گرم از شوینده های ملایم استفاده کنید.
 • محل آلوده شده را همیشه تمیز و خشک نگه دارید.
 • از لباس های نخی گشاد در منزل استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض گرما یا آفتاب مستقیم خودداری کنید.
 • به طور مکرر استحمام کنید.
 • از صابون های معطر یا دوش واژینال خودداری کنید.

توصیه هایی برای افراد مبتلا و شرکای جنسی آنها

در مورد تبخال تناسلی، توصیه های زیر برای افراد مبتلا و شرکای جنسی آن ها می تواند بسیار مفید واقع شود:

 • از رابطه جنسی در طول دوره بروز علائم پرهیز کنید تا از انتقال ویروس جلوگیری شود.
 • حتماً از کاندوم استفاده کنید تا از تماس مستقیم پوستی و ترشحات جلوگیری شود.
 • داروهای تجویزی پزشک را به طور کامل و در زمان مناسب مصرف کنید.
 • از دستکاری زخم ها خودداری کنید تا از گسترش عفونت جلوگیری شود.
 • از وسایل بهداشتی شخصی و مجزا استفاده کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید و از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید.
 • از استرس بپرهیزید و به سلامت روان خود نیز توجه داشته باشید.
 • در صورت بارداری، حتماً تبخال را درمان کنید تا به نوزاد منتقل نشود.

کلام پایانی 

با بیماری تبخال تناسلی، راه های تشخیص و درمان آن در این مقاله آشنا شدید. این بیماری اگرچه شایع است، اما با آگاهی و درمان صحیح قابل پیشگیری و کنترل می باشد. کلید مقابله با این بیماری، آگاهی از راه های انتقال، علائم و روش های درمان است. همچنین رعایت نکات بهداشت فردی و اجتناب از رفتارهای پرخطر می تواند نقش موثری در پیشگیری داشته باشد.

سوالات متداول تبخال تناسلی

آیا تبخال تناسلی همان زگیل تناسلی است؟ 

خیر هر کدام از این ها بیماری متفاوتی هستند.

تبخال تناسلی چیست؟ 

این بیماری از طریق رابطه جنسی و دهانی منتقل می شود و دارای تاول های عفونی است.

علت اصلی ایجاد تبخال تناسلی چیست؟

دو نوع ویروس هرپس داریم ،ویروس HSV1 و ویروس؛ تبخال تناسلی به دلیل ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ ایجاد می شود. این ویروس پوست و غشاهای مخاطی را آلوده می کند.

آیا تبخال تناسلی قابل درمان است؟

ویروس تبخال تناسلی به طور کامل از بین نمی رود اما معمولاً با مصرف داروهای ضد ویروس و مراقبت های بهداشتی، علائم و عارضه های ایجاد شده آن طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود.

چگونه می توان از ابتلا به تبخال تناسلی پیشگیری کرد؟

رعایت بهداشت فردی، اجتناب از تماس جنسی در زمان بروز علائم، استفاده از کاندوم و عدم استفاده از وسایل شخصی مشترک، از جمله  راه های موثر پیشگیری هستند.

آیا تبخال تناسلی می تواند بر روی بارداری اثر بگذارد؟

بله، ابتلای مادر باردار به تبخال می تواند منجر به انتقال بیماری به نوزاد شود که عوارض خطرناکی دارد.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به تبخال تناسلی قرار دارند؟

افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند و بهداشت فردی را رعایت نمی کنند، بیشتر در معرض خطر هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Buttonتماس با مطب